Jak się nie malować? Czyli najczęstsze błędy w makijażu

Makijaż dzienny czy wieczorowy, ślubny czy na inną specjalną okazję ma za zadanie podkreślić nasze atuty i zatuszować niedoskonałości. Jednak jego złe wykonanie może mieć dokładnie odwrotny, od zamierzonego, efekt. Jak się nie malować – czyli najczęściej popełniane błędy w makijażu.

Lista grzechów głównych

1. Brak odpowiedniej pielęgnacji skóry

Dużo się mówi o błędach w samym wykonaniu makijażu, ale często zapomina o absolutnej podstawie, jaką jest odpowiednio zadbana skóra. Dzięki temu nasz makijaż będzie lepiej wyglądał i na dłużej pozostanie w niezmienionej formie w ciągu dnia. Oprócz codziennego nawilżania i odżywiania skóry raz, dwa razy w tygodniu należy wykonywać peeling, który sprawi, że skóra będzie gładka, będzie miała bardziej wyrównanym kolor, a także będzie lepiej wchłaniała substancji odżywczych z nakładanych kosmetyków pielęgnujących.
Czynnościami, jakie powinnyśmy wykonać bezpośrednio przed makijażem to:

  • dokładne oczyszczenie skóry
  • nałożenie kremu nawilżającego
  • można również użyć bazy pod makijaż, która wstępnie wyrówna koloryt skóry i utrwali makijaż

2. Źle dobrany podkład

Źle dobrany podkład to jeden z najczęstszych błędów, który może spowodować, że nasza twarz będzie wyglądała jak maska. Podkład powinien być odpowiednio dobrany do koloru naszej skóry. Błędem jest wybieranie podkładów ciemniejszych lub dużo jaśniejszych niż nasz naturalny kolor. Aby wybrać odpowiedni odcień należy robić to w świetle dziennym, rozprowadzając próbkę kosmetyku najlepiej na żuchwie. Podkład jako baza pod makijaż powinien być rozprowadzony równomiernie tak, aby nie odznaczał się szczególnie na linii włosów czy żuchwy.

3. Zbyt dużo pudru

Zbyt duża ilość użytego pudru doda twarzy lat, a w przypadku suchej skóry uwidoczni ewentualne suche skórki i inne niedoskonałości.

4. Za dużo i źle nałożony róż

Zarówno jego nadmiar jak i nieprawidłowe nałożenie, nie doda twarzy uroku, a co najwyżej da efekt jakbyśmy miały wypieki na twarzy. Żeby temu zapobiec najlepiej nałóż róż na same szczyty kości policzkowych, a następnie rozetrzyj go na zewnątrz twarzy. Zwróć uwagę również na odpowiedni kolor. Najczęściej najlepszym wyborem będzie odcienie jasnego różu lub brzoskwiniowy.

5. Brwi – niewłaściwy kształt i makijaż

Brwi mają duże znaczenie dla odbioru całego wyrazu naszej twarzy, to one tworzą ramę dla makijażu. Ich kształt może sprawić, że będziemy wyglądać na zdenerwowane lub wiecznie zdziwione. Za grube spowodują, że będziemy wyglądać starzej, a znowu za cienkie niekorzystnie wpłyną na proporcję twarzy. Ich kolor również powinien być dostosowany do koloru naszych włosów. Jasne blondynki o czarnych, do tego nie daj Boże cienkich brwiach, zazwyczaj wyglądają bardzo niekorzystnie.

6. Błędy w makijażu oka

Zazwyczaj najwięcej problemów początkującym sprawia namalowanie prawidłowej kreski na powiece. Nierówna linia, zbyt gruba kreska, nieodpowiedni kształt. Najczęstsze błędy wynikają przede wszystkim ze złego doboru kształtu kreski do kształtu naszego oka. Nie na każdym oku taka sama kreska będzie dobrze wyglądała. Najłatwiej mają kobiety o migdałowych oczach. Tutaj wystarczy zazwyczaj podkreślenie naturalnego kształtu eyelinerem. Największy problem natomiast mają kobiety z opadającą powieką, gdzie trzeba poświęcić najczęściej trochę czasu, zanim wypracuje się odpowiedni kształt kreski do naszego oka. Należy też uważać na dolną powiekę. Malowanie na czarno linii wodnej spowoduje, że oko będzie wydawało się znacznie mniejsze niż w rzeczywistości. Lepiej użyć do tego jasnej, beżowej kredki, która optycznie powiększony oko. Kolejnym błędem w makijażu oka są często zbyt mocno wytuszowane i posklejane rzęsy. Rzęsy powinny być ładnie wyczesane i podkreślone, wtedy rzeczywiście będą idealnym wykończeniem dobrego makijażu oka.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest