Ślepota śnieżna jak się objawia? Wszystko na jej temat

Dużo się mówi o ochronie przeciwsłonecznej naszego ciała. Stosujemy kremy, balsamy czy olejki chroniące nas przed poparzeniami. Na rynku znajdziemy nawet pomadki do ust z filtrem UV. Mało się mówi natomiast o ochronie jednego z naszych najcenniejszych zmysłów – wzroku. Ślepota śnieżna – przypadłość głównie himalaistów, ale nie tylko. Wbrew swojej nazwie na szczęście zazwyczaj nie wiąże się z trwałą utratą wzroku. Czym się zatem objawiać i jak się przed nią bronić?

Ślepota śnieżna czym jest i jak się objawia?

Ślepota śnieżna powodowana jest przez promieniowanie ultrafioletowe UV, które powoduje ostre poparzenie spojówek i nabłonka rogówki. Zazwyczaj narażeni jesteśmy na nią w górach, ponieważ wraz ze wzrostem wysokości wzrasta również intensywność promieniowania ultrafioletowego. Przyjmuje się, że co 1000 metrów jest to 6 do 8%. Z tego powodu szczególnie narażeni są himalaiści, ale nie tylko. Ślepotę śnieżną może również wywołać zbyt długie przebywanie na plaży w słoneczny dzień bez okularów przeciwsłonecznych. Nie powinno się również nigdy patrzeć bezpośrednio na słońce. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z długotrwałym narażeniem na intensywne promieniowanie ultrafioletowe może dojść do zapalenia spojówek. W górach dodatkowym czynnikiem, które zwiększa ryzyko wystąpienia tej dolegliwości, oprócz wysokości jest również śnieg, który odbija 85% promieniowania słonecznego.

Jak się objawia ślepota śnieżna? Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się po około 4-12 godzinach od oparzenia, szczególnie w godzinach wieczornych lub w nocy. Typowymi dolegliwościami w przypadku ślepoty śnieżnej są:

  • silny ból mogący powodować skurcz powiek
  • światłowstręt
  • łzawienie
  • uczucie jakby do oka wpadło nam ziarenko piasku
  • opuchnięte powiek
  • zaczerwienienie oczu
  • dodatkowo może również wystąpić ból głowy

Ślepota śnieżna – co robić?

Przede wszystkim należy jak najszybciej zabrać osobę dotkniętą ślepotą śnieżną w zacienione miejsce. Ochrona oczu przed światłem jest w tym momencie najważniejsza. Oczy należy przemywać czystą, chłodną wodą i stosować zimne okłady. W celu złagodzenia objawów bólowych możemy stosować leki takiej jak Ibuprofen, a także krople do oczu rozszerzające źrenice. Aby zapobiec możliwym infekcją oczu, stosuje się specjalne maści lub krople. Leczenie trwa zazwyczaj około dwóch – trzech dni. W skrajnych przypadkach, kiedy poparzenie jest szczególnie silne, może wystąpić trwałe uszkodzenie wzroku. W takim przypadku możemy być skazani na permanentną nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne. To przydarzyło się generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu, który podczas zesłania na Syberię będąc narażony na silne promieniowanie ultrafioletowe, poważnie uszkodził wzrok i do końca życia musiał nosić ciemne okulary.

Ślepota śnieżna – metody przeciwdziałania

Aby uniknąć poparzenia musimy zabezpieczyć nasze oczy przed nadmiernym promieniowaniem UV. Okulary przeciwsłoneczne powinny być obowiązkowe w przypadku przebywania na zewnątrz w okresie, kiedy nasłonecznienie jest szczególnie wysokie. W warunkach wysokogórskich powinniśmy stosować specjalistyczne okulary z silnym filtrem UV. Nie dajmy się ten zwieść pozorom i pamiętajmy, że promieniowanie UV-B przenika przez chmury dlatego, nawet kiedy nie ma bezpośredniego słońca, jesteśmy na nie narażeni szczególnie w górach. Dodatkową ochroną może być kapelusz z szerokim rondlem. Wiedząc, jakim zagrożeniem jest promieniowanie ultrafioletowe dla naszych oczu, traktujmy okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem jako obowiązkowy element ochrony naszego ciała przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest