Dogtrekking, czyli bieg na orientację z psem jest doskonałym sposobem na spędzenie czasu ze swoim pupilem. Możemy traktować go czysto rekreacyjnie, możemy też potraktować go bardziej poważnie i wystartować w cyklu Pucharu Polski. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tej wyjątkowo przyjemnej aktywności.
Spis treści
Na czym polega dogtrekking?
Dogtrekking narodził się w Stanach Zjednoczonych, a następnie sukcesywnie zdobywał popularność jako sposób spędzania czasu wraz ze swoim pupilem na łonie natury. W uproszczeniu jest to spacer z psem z elementami biegu na orientację. Wyposażeni w mapę zaliczamy rozmieszczone na trasie punkty kontrolne. Pies trzymany jest na smyczy bądź przypięty jest do specjalnego pasa biodrowego za pomocą linki.
Kto może brać udział w dogtrekkingu?
Dogtrekking to sport dla każdego jednak, aby wziąć udział w zawodach z serii Pucharu Polski zawodnik musi mieć ukończone 18 lat. Młodzież w wieku 16-18, aby wystartować musi mieć pisemną zgodę rodziców, a osoby młodsze niż 16 mogą startować tylko pod stałą opieką prawnych opiekunów.
Drugi członek drużyny, czyli pies, aby wystartować w zawodach musi mieć niemniej niż rok i nie więcej niż 10 lat. Jeżeli nasz pupil ma więcej niż 10 lat i wciąż cieszy się dobrą kondycją, aby uzyskać zgodę na start będzie potrzebował zaświadczenia od lekarza weterynarii, że nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Płeć i rasa nie mają znaczenia. Psy biorące udział w zawodach muszą mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Niedozwolony jest start suk w ciąży oraz do 6 tygodnia po porodzie.
Dystanse i klasyfikacje w dogtrekkingu
Istnieją trzy oficjalne dystanse, na jakich organizowane są zawody Pucharu Polski:
- Mini ok. 15 km – jest to klasa głównie dla początkujących, nie jest wliczany do punktacji Pucharu Polski
- Midi ok. 25km
- Long ok.40 km
Trasy zazwyczaj prowadzone są po górskich szlakach i innych przyrodniczo atrakcyjnych terenach. Piękne krajobrazy pokonywane w towarzystwie ukochanego pupila to nie jedyna zaleta dogtrekkingu. Dogtrekking to również idealny sposób na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Podczas zawodów możemy być klasyfikowani indywidualnie, ale również drużynowo i rodzinnie. Czy nie brzmi to, jak przepis na doskonały sposób spędzenia weekendu?
Jak się przygotować?
Dogtrekking wymaga przede wszystkim przygotowania kondycyjnego. Dystans 15-40km może dać w kość zarówno psom, jak i ich właścicielom, jeżeli do tej pory unikali dłuższych spacerów niż te dookoła bloku. Według regulaminu, podczas startu, pies może być trzymany na smyczy przypiętej do obroży. Zabronione są obroże zaciskowe i kolczatki. Jeżeli jednak myślimy o dogtrekkingu poważniej warto zainwestować w dobrej jakości szelki dla psa i linkę z amortyzatorem, a dla siebie w pas biodrowy. Szelki zapewnią naszemu czworonogowi większą swobodę ruchów. Będzie on nam mógł również pomagać ciągnąć nas i motywując do szybszego biegu. Jeżeli chcemy traktować dogtrekking czysto rekreacyjnie ma to mniejsze znaczenie jednak dla komfortu naszego i psa, warto również o tym pomyśleć. Dodatkowo na dystansie Mini i Long obowiązkowe są buty dla psa, które ochronią jego łapy przed ewentualnymi zranieniami na górskich szlakach. Dozwolone są również sakwy dla psów umieszczanych na ich grzbietach. Waga ekwipunku nie może przekraczać 1/3 masy ciała zwierzęcia.
Dogtrekking to idealny czas na spędzenie aktywnie czasu ze swoim pupilem w towarzystwie przyrody, znajomych i rodziny. Jest to sport dostępny dla każdego, w którym dobra zabawa liczy się o wiele bardziej niż sportowa rywalizacja, choć również możemy ją tam znaleźć. W Polsce trasy dogtrekkingu mają zazwyczaj do 40-50km jednak np. u naszych Czeskich sąsiadów znajdziemy trasę nawet do 100km.