Jak myć zęby? Sprawdź jak to zrobić dobrze!

Choć temat mycia zębów bywał zmorą w dzieciństwie, to niepodważalnie jest jednym z ważniejszych elementów codziennej higieny. Jedzenie i picie znajdują się wśród podstawowych potrzeb każdego człowieka, więc udział zębów z codziennym życiu jest nieoceniony. Wszelkie potrawy, napoje, bądź używki mają negatywny wpływ na nasze zęby. W związku z tym ważna jest ich codzienna pielęgnacja, oraz regularne kontrole u dentysty. Dzięki temu możemy w porę uniknąć poważniejszych konsekwencji, jak na przykład leczenie kanałowe, bądź konieczność usunięcia zęba. Warto wiedzieć jak je myć, oraz pielęgnować, by spełniały swoją rolę, ale również zdobiły każdy uśmiech.

Jak prawidłowo myć zęby?

Czyszczenie zębów można podzielić na poszczególne etapy, stąd szeroki wybór preparatów, oraz sprzętów służących temu celowi. Wśród nich można wymienić nić dentystyczną, skrobaczkę do języka, pasty, szczoteczki, oraz płyny do płukania. W celu pełnej pielęgnacji powinniśmy po kolei przechodzić przez kolejne etapy mycia.

Pierwszym jest czyszczenie przestrzeni znajdującej się wewnątrz zębów za pomocą nici dentystycznej. Często znajdują się tam resztki pokarmów, które należy usunąć. Korzystanie z nici nie jest skomplikowane – wystarczy uciąć jej fragment, tak by owinąć nim końce palców wskazujących. W związku z tym powinien być dostatecznie długi. Gdy odpowiednio ułożymy nić delikatnie wsuwamy ją między zęby poruszając na boki. Na każdą przestrzeń między zębami powinien być używany osobny kawałek nici, dlatego warto na wstępie uciąć ich nieco więcej.

Nitkowanie powinno trwać około minutę, po czym przechodzimy do następnego etapu, jakim jest znane wszystkim mycie za pomocą szczoteczki do zębów. Polecane techniki to okrężna i wymiatająca. Ta pierwsza polega na odpowiednim ułożeniu szczoteczki prostopadle do zębów. Wtedy delikatnie zaczynamy wykonywać okrężne ruchy obejmując całego zęba. Drugi nieco różni się od pierwszego – szczoteczkę układamy pod kątem 45 stopni, ale sam ruch w początkowej fazie również jest okrężny. Zaczynamy przy dziąsłach, powoli przechodząc do górnych partii zęba, gdzie stosujemy „wymiatanie”. Wreszcie możemy przejść do języka, który często jest źródłem nieprzyjemnego zapachu. Jednym z powodów tego zjawiska mogą być bakterie, dlatego równie ważne jest czyszczenie tej części jamy ustnej. Można to robić za pomocą szczoteczki w prosty sposób, czyli pocierając całą powierzchnię języka kilkukrotnie.

Pojawiają się jednak opinie, że nie jest to skuteczny sposób na usunięcie nalotu. W związku z tym stomatolodzy polecają specjalną skrobaczkę do języka, którą łatwo dostać w sklepach. Poruszamy nią dokładnie tak samo jak szczoteczką, nie zapominając jednak o bokach. Na sam koniec czyszczenia zębów warto przepłukać je płynem, który nie podrażni naszej jamy ustnej.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Uważa się, że szczoteczka elektryczna myje dużo szybciej i efektywniej, niż klasyczna wersja. Dzięki niej w proces czyszczenia zębów wkładamy również mniej wysiłku, gdyż wystarczy położyć odpowiednią ilość pasty na główce, ułożyć pod kątem 45 stopniu i delikatnie ruszać po zębach. Powinniśmy pamiętać o każdym fragmencie zęba, również tylnych, które są trudniej dostępne. Nie wolno zbyt mocno dociskać szczoteczki do zębów, gdyż może to doprowadzić do wielu nieprzyjemnych skutków.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest