Hydrolat – zastosowanie, rodzaje. Gdzie kupić?

Hydrolaty to wody kwiatowe, które nawilżają i odżywiają skórę. Możemy zastąpić nimi tonik lub połączyć z olejkami lub żelami hialuronowymi. Naturalny hydrolat nie służy do perfumowania, a jest to woda pozostała po produkcji olejków zapachowych. Okres trwałości hydrolatów jest dosyć krótki, ponieważ w swoim składzie nie zawierają sztucznych składników.

Zastosowanie hydrolatów

Hydrolaty przez pewien czas były uważane za nieużyteczny kosmetyk, jednak dzisiaj jego zastosowanie jest częściej doceniane. Hydrolaty są bardziej delikatne niż olejki zapachowe, niektóre z nich mogą być stosowane tylko po rozcieńczeniu lub do tworzenia własnych kosmetyków. W mydłach i kremach zastępują parę wodną, inne mogą być wykorzystane jako woda odświeżająca lub tonik. W swoim składzie zawierają wiele składników roślinnych, więc dzięki nim nasza skóra jest nawilżona. Hydrolaty są często stosowane w naturalnej pielęgnacji, ich główną funkcja jest oczyszczanie cery oraz tonizowanie. Jeżeli stosujemy je systematycznie, stan naszej skóry z pewnością się poprawi. Hydrolat może być używany jako tonik lub jako odświeżająca woda. W takim przypadku , gdy cera jest jeszcze wilgotna, nakładamy na nią krem lub olejek. Hydrolaty mogą być również wykorzystane jako dodatki do masek na twarz, ponieważ w połączeniu z algami i glinkami, zwiększają działanie maski.

Rodzaje hydrolatów

Hydrolat oczarowy jest bardzo dobrym wyborem, jeżeli mamy cerę tłustą lub trądzikową. Sprawdza się w pielęgnacji cery problemowej, ponieważ wykazuje silne działanie antybakteryjne, ściągające oraz przeciwzapalne. Wodę oczarową otrzymujemy z drzewa oczaru wirginijskiego. Głównym zadaniem hydrolatu oczarowego jest oczyszczani, ściągniecie rozszerzonych porów, zredukowanie wydzielania sebum oraz poprawa ukrwienia. Działanie to wykazuje dzięki dużej ilości garbników. Ponadto, hydrolat oczarowy obkurcza naczynka krwionośne, a więc mogą go stosować osoby posiadające cerę naczynkową i wrażliwej. Może być także stosowany jako składnik kosmetyków przeciwstarzeniowych, takich jak mleczka, kremy lub toniki. Sprawdza się również jako składnik preparatów na alergie i ugryzienia, na przykład logionów, a także składnik produktów zapobiegających powstawaniu żylaków, głównie kremów lub żeli. Ponadto, hydrolat oczarowy może być wykorzystany jako składnik kosmetyków do opalania lub maseczek algowych i glinkowych.

Hydrolat różany jest idealny dla skóry przesuszonej i wrażliwej. Otrzymywany jest z kwiatów róży damasceńskiej. Wykazuje działanie regenerujące, napinające oraz przeciwzmarszczkowe. Zmniejsza rozszerzone pory, reguluje wydzielanie sebum i wzmacnia naczynia krwionośne. Dzięki zawartości flawonidów zmniejszają się zaczerwienienia na skórze poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych. Hydrolat różany może być zastosowany jako tonik do przemywania i nawilżania cery lub jako składnik kosmetyków, takich jako emulsje, kremy, balsamy, ponieważ wtedy zastępują wodę. Jeżeli mamy skórę suchą lub dojrzałą, hydrolat różany nawilża, napina i regeneruje ją, natomiast jeśli posiadamy skórę naczyniową lub wrażliwą, kosmetyk łagodzi stany zapalne, zmniejsza zaczerwienienia oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Hydrolat różany może być także wykorzystany jako składnik maseczek na twarz, przykładowo w połączeniu z glinką białą lub składnik żeli pod prysznic i płynów do kąpieli. Czasami wykorzystuje się go jako składnik szamponów do włosów lub płynów do higieny intymnej.

Gdzie kupić hydrolaty?

Hydrolaty możemy kupić w internetowych sklepach zielarskich, drogeriach i aptekach, ale również w niektórych sklepach stacjonarnych. Stacjonarnie hydrolaty znajdziemy na przykład w Mydlarni u Franciszka, Organique lub w Drogerii Natura. Ceny hydrolatów różnią się od siebie w zależności od pojemności produktu lub od poszczególnych marek, jednak zazwyczaj wynoszą około 20 złotych. Ponadto, hydrolaty zazwyczaj są wydajne, starczają na okres kilku miesięcy, więc nie jest duży wydatek. Hydrolaty są dobrym wyborem do każdego typu skóry, jednak musimy zwrócić uwagę na rodzaje hydrolatów i ich właściwości. Możemy używać ich na wiele sposobów, a przy regularnym stosowaniu szybko zauważymy efekty ich działania.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest