Jak utrzymać motywację do treningów?

Każda forma aktywności, niezależnie od formy oraz rodzaju, wymaga od nas konkretnych kroków. Podjęcie decyzji o zmianie dotychczasowych nawyków to jedno. Wyjście z łóżka i rzeczywiste odbycie treningu to drugie. Często brakuje nam bodźca, tzw. motoru napędzającego, który miałby poprowadzić nas do postawionego celu. Zapewne wielokrotnie coś rozpoczynałeś i ostatecznie w krótkim czasie kończyłeś „zabawę”… Co zrobić, by nie pozostawić swoich planów daleko za nami? Jak wpłynąć na naszą świadomość oraz pozytywne myślenie? Sprawdź kilka prostych rad, by nigdy nie zabrakło ci odpowiedniej motywacji i byś niebawem zauważył pożądane rezultaty!

Kilka słów o…

… motywacji! Łacińskie „movere” oznacza nic innego jak przemieszczanie się, ruszanie i przygotowanie do działania. Uogólniając, jest to powód, dzięki któremu podejmujemy czynności, zbliżające nas do oczekiwanych efektów. Innymi słowy jest to głęboko zakorzeniona w naszej świadomości energia, pozwalająca nam na rozpoczęcie danej czynności i trwanie w niej przez długi czas… Jaki ma to bowiem związek z aktywnością fizyczną?

Cierpliwość problemem XXI wieku

W natłoku obowiązków, których obecnie nie sposób uniknąć, bardzo często rezygnujemy z próby wprowadzania w życie, nowych zdrowych nawyków. Jeśli zatem brakuje ci czasu na odbycie treningu, wykorzystaj każdą możliwą chwilę na dodatkowy ruch. Odpuść jazdę samochodem, wybierz spacer, idź pobiegać do pobliskiego parku lub rozłóż karimatę i wykonaj 30 minutowy trening na daną partię ciała.

Z pewnością jesteś w stanie chociaż kilka razy w tygodniu wygospodarować te kilkanaście minut. Jest to oczywiście lepszym rozwiązaniem niż całkowita rezygnacja z założonego wcześniej planu. Brak ruchu równoznaczny jest z zerowymi efektami, co ostatecznie poskutkuje utratą chęci oraz motywacji i ponownym osiedleniem się na kanapie.

Stań nago przed lustrem i…

… obserwuj swoje ciało regularnie! Najlepszym i prawdopodobnie najbardziej skutecznym motywatorem jest zauważenie pierwszych zmian w naszej sylwetce. Efekty przyjdą co prawda z czasem, ale przecież nic nie cieszy tak jak pozbycie się oponki czy nadprogramowych kilogramów. Spoglądaj na siebie z każdej strony i patrz jak twoje ciało nabiera nowych kształtów.

Nic na siłę

Nie zmuszaj się do danej czynności! Rób to, co lubisz i to, co odpowiada ci w 100%. Istnieje tyle różnych form spędzania wolnego czasu, iż nie warto skupiać się na tym co sprawia, że nie czujesz się dobrze. Jeśli nigdy nie byłeś fanem długodystansowego biegania, wybierz inny rodzaj treningu. Jeżeli intensywny trening to twoja dotychczasowa zmora, spróbuj lżejszej aktywności. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Zdrowa rywalizacja z samym sobą

Ciekawym przykładem, jak nie utracić motywacji, jest prowadzenie kalendarza treningów i diety. To właśnie tam możesz regularnie zapisywać wykonane ćwiczenia, zjedzone posiłki i regularnie je kontrolować. Tym sposobem zwiększysz intensywność swych działań i bez problemu ustawisz sobie poprzeczkę, kolejny cel do osiągnięcia!

Z utratą motywacji czy wręcz przeciwnie – z jej nadmiarem, każdy radzi sobie indywidualnie. U jednych sprawdzą się książki typu poradnik i cytaty motywacyjne, u drugich chęć zmiany, pragnienie doskonalenia się pod względem fizycznym oraz psychicznym. Niezależnie jednak jaki sposób wybierzesz, pamiętaj żeby robić to, co się kocha i co sprawia nam przyjemność. Niekiedy dopadają nas „te” dni, nie warto jednak dać im za wygraną. Walka o lepsze jutro, o nową sylwetkę, powinny stać się twoją nową drogą. Sukces zwykle znajduje się na wyciągnięcie ręki… Pytanie jednak, czy potrafisz wykorzystać możliwości, jakie ci nadano?

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest