Cera palacza — jak na naszą skórę wpływa palenie papierosów?

To, że papierosy szkodzą zdrowiu wiemy nie od dziś. Na ten temat przyprowadzono wiele badań, które są potwierdzone tysiącami przypadków zachorowań np. na raka płuc. Oprócz tak strasznych konsekwencji zostaje też nieświeży oddech, żółte zęby, kaszel oraz wydawanie ogromnej ilości pieniędzy na codzienną paczkę papierosów. Świadomość o skutkach palenia mają wpajaną już dzieci w szkole, ale jednak to nałóg, który ciężko przezwyciężyć. Chciałam się skupić w tym artykule na cerze palacza. Okazuje się, że u osób palących procesy starzenia zachodzą w przyspieszonym tempie, a dodatkowo zmiany te, pomimo możliwości współczesnej kosmetologii, często są nieodwracalne. Zauważamy go głównie u kobiet, co jest związane z zaburzeniami hormonalnymi. Problemy skórne są często pomijane, uważane za stosunkowo mniej szkodliwe, ponieważ nie zabijają. Myślę, że estetyka też jest ważna i warto przybliżyć ten problem.

Dlaczego papierosy są szkodliwe dla skóry?

W dymie papierosowym znajduje się ok. 4 tys. substancji smolistych, które uszkadzają strukturę włókien kolagenowych. Dlatego też konsekwencją takiego stanu jest przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Oprócz tego nikotyna zawarta w papierosach negatywnie wpływa na układ krążenia i przyczynia się do opóźniania naturalnych procesów regeneracji naskórka. Dochodzi również do: zwężenie naczyń krwionośnych prowadzące do zmniejszenia ukrwienia tkanek, niedotlenienie tkanek skóry, zniszczenie włókien elastynowych odpowiedzialnych za gęstość skóry oraz dysproporcje gospodarki hormonalnej przekładające się na zmniejszenie produkcji elastyny

Cera palacza charakterystyka

Osoby, które palą jest dość łatwo rozpoznać, zwłaszcza jeśli nałóg trwa latami. Charakterystyczna dla cery palacza jest szarość. Ziemisty, ponury kolor, którego nie sposób zakryć kosmetykami. Wraz z upływem lat pojawiają się na niej liczne bruzdy, przebarwienia i zmarszczki. Cera palacza zwykle jest także sucha i niedotleniona. Cera taka jest charakterystyczna również z innego powodu. Występują na niej typowe zmarszczki, które zaczynają się pojawiać o wiele szybciej niż u osób niepalących. Charakterystyczne są tu typowe zmarszczki występujące wokół ust. Skora staje się bardzo cienka, pojawiają się na niej niedoskonałości, trądzik, zakażenia, zapalenia, podrażnienia, wysypki, alergie. Pojawiają się również problemy naczynkowe. Po jakimś czasie pojawiają się również włosy na twarzy kobiety, co ma ścisły związek z gospodarką hormonalną. Kolejne cechą jest problem z gojeniem się ran.

Cera palacza regeneracja

Aby zregenerować cerę palacza potrzeba czasu, systematyczności i wielu zabiegów w domu jak i w gabinetach dermatologicznych. Pielęgnacja skóry osób palących polega głównie na przeciwdziałaniu wolnym rodnikom. W tym celu kosmetyki oraz suplementy powinny zawierać odpowiednie dawki antyoksydantów takich jak: koenzym Q10, witaminy o właściwościach przeciw utleniających – A, E i C, flawonoidy.

Z uwagi na wzmożoną intensywność niekorzystnego oddziaływania promieniowania UV u palaczy zaleca się stosowanie kosmetyków o zwiększonej wartości współczynnika SPF. Należy również unikać opalania. Warto też zrezygnować z picia alkoholu. Cera palacza potrzebuje większej pielęgnacji kosmetycznej polegającej na stosowaniu toników, żeli i kremów. Ważne jest również nawadnianie swojego organizmu. Picie wody codziennie około 2 litrów. Sen również może zdziałać cuda, dlatego też jest bardzo istotny w regeneracji skóry palacza. Ze względu na duże problemy związane z utratą wilgoci w przypadku skóry palaczy, ważne, aby przyjmować preparaty pobudzające fibroblasty do produkcji kolagenu oraz zawierające odpowiednie dawki i postać kwasu hialuronowego. Niestety są dowody na to, że niestety u osób palących trudniej o zadowalające efekty zabiegów gabinetowych oraz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Podsumowując cały artykuł możemy zauważyć, że palenie to ciąg negatywnych skutków. Teraz skupiłam się na cerze, która zwłaszcza dla kobiet jest bardzo ważna. Każda z nas chce mieć piękną i promienną cerę. Nałóg sprawia,że nie ważne ile byśmy poświęcały jej czasu oraz pieniędzy nie jesteśmy w stanie zrobić dla cery nic efektywnego. Najlepszym rozwiązaniem wydaję się rzucenie palenia, ale do tego potrzeba wiele zaparcia i motywacji. A może motywacja już jest ? Piękna cera jest warta poświęceń.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest