Botoks czyli pogromca zmarszczek. Wszystko na jego temat!

Pierwszymi, najbardziej zauważalnymi oznakami starzenia są zmarszczki. Od wieków szuka się mniej lub bardziej naturalnych sposobów ich zwalczania. Jedną z najpopularniejszych metod zwalczania zmarszczek mimicznych jest botoks.

Botoks – na czym polega?

Botoks, inaczej toksyna botulinowa, to nic innego jak jad kiełbasiany, czyli substancja białkowa, należąca do neurotoksyn. W zależności od podanej dawki może być silnie trująca dla ludzkiego organizmu, lub przeciwnie – wykazywać silne działanie lecznicze, między innymi właśnie przy walce ze zmarszczkami, czy też przy nadmiernej potliwości.

Na świecie pierwsze zabiegi odmładzające z użyciem botoksu zaczęto stosować pod koniec lat 80 XX wieku. W Polsce pojawiły się one dopiero w 1996 roku. Wstrzykiwanie botoksu może pomóc zlikwidować zmarszczki poprzeczne na czole, kurze łapki, zmarszczki na dolnej powiece, a także te nad górną wargą i na szyi. Pomaga w podnoszeniu opadających kącików ust. Nie ma określonego wieku, w którym zaleca się rozpoczęcie terapii botoksowej. Niektórzy decydują się na to już w bardzo młodym wieku.

Jak działa botoks?

Wstrzyknięcie botoksu powoduje zaprzestanie wysyłania impulsów nerwowych w mięśniu, a więc doprowadza to do braku jego aktywności. Dzięki temu mięsień się nie kurczy i nie powoduje powstania nowych marszczek. Efekt utrzymuje się zwykle około 6 miesięcy. Po tym czasie działanie botuliny nieco słabnie i zabieg należy powtórzyć.

Opinie na temat botoksu są bardzo zróżnicowane. Niektórzy specjaliści zalecają regularne stosowanie botoksu, także w celach profilaktycznych. Inni odradzają tego rodzaju zabiegi przed 40. rokiem życia, a jeszcze inni twierdzą, że nie należy ich stosować w ogóle. Oczywiście, jeśli zabiegi są przeprowadzane w profesjonalnych placówkach i przez wykwalifikowanych specjalistów, ryzyko martwoty mięśnia jest minimalne.

Ile kosztuje botoks?

Ceny botoksu wahają się w zależności od rodzaju i ilości zmarszczek, a przede wszystkim od gabinetu, w którym dane usługi są zapewniane. Średnia cena jednorazowego zabiegu to 800 zł za zmarszczki poziome i pionowe czoła oraz kurze łapki. Podnoszenie kącików ust to koszt około 500 zł za zabieg, a usuwanie zmarszczek na szyi to wydatek rzędu 1000 zł.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest