Czyszczenie srebra – domowe metody!

Co zrobić kiedy z czasem nasze srebrzyste przedmioty czernieją? Problem dotyczy nie tylko biżuterii ale i pamiątek, świeczników a nawet sztućców. Domowe sposoby na czyszczenie srebra okazują się być niezwykle skuteczne, tak samo jak kupione w sklepie specjalne preparaty do tego użycia. Co zrobić gdy nie chcemy szukać w sklepie? Jak radzili sobie z tym problemem nasi rodzice? Walka z osadem wcale nie jest trudna jeśli masz pod ręką najprostsze przedmioty.

Czyszczenie srebra a domowe sposoby!

Pasta do zębów

Wokół tego pomysłu krążą pogłoski o tylko pozornym czyszczeniu i jego sztuczności wybielania. Sprawdzony przez wiele kobiet sposób jednak wciąż zdobywa zwolenników ze względu na to iż jest tani, poprawia wygląd zaśniedziałych rzeczy. Wystarczy wybrać pastę bez fluoru i granulek które mogłyby tylko porysować powierzchnię. Nakładamy ją np. na szczoteczkę do zębów i wycieramy. By być pewnym że nigdzie nie zarysujemy najlepiej czyścić bawełnianą ściereczką. Należy być delikatnym przy korzystaniu ze szczoteczki, często mają zbyt grube włoski i mogą tylko podrażnić.

Soda oczyszczona

Przy tym problemie świetnie sprawdza się czyszczenie srebra sodą z gorącą wodą. Wsadzamy przedmiot który chcemy doczyścić w miseczkę, zasypujemy ją i zalewamy wrzątkiem. Następnie mieszamy roztwór by dotarł do najdalszych zakamarków. Doceniamy ją za to że jest łatwa w dostępie, tania i nie niszczy. Ze względu na swoje właściwości chemiczne możemy nią również usuwać brud i tłuszcz a nawet wyczyścić pralkę.

Sok z cytryny z popiołem

Znany sposób naszych babć, niestety z defektem. Trudno takim roztworem dotrzeć do ciężko dostępnych zakamarków. Papka musi być częsta, warto również spróbować wyczyścić delikatną szmatką.

Cola

Wiemy o tym, że świetnie radzi sobie z rdzą. Należy pozostawić nasze rzeczy w napoju na około 12 do 14 godzin, po tym czasie wszelakie brudy powinny łatwo się usunąć. Dociera do trudno dostępnych miejsc. Podobnie możemy postępować z 7upem, wódką lub z czystym spirytusem. Całość oblać wodą i przetrzeć.

Roztwór sody z octem

Metoda podobna do sody z cytryną. Mieszamy jedną łyżkę octu z wodą i sodą w takich samych proporcjach. Zanurzamy na 15 minut, następnie myjemy pod bieżącą wodą by pozbyć się resztek. Niektórzy używają do tego jeszcze folii aluminiowej gdzie wykładamy ją błyszczącą stroną do góry w miseczce.

Sól i folia aluminiowa

Podobnie jak wyżej wystarczy folią obłożyć naczynie i położyć w nim przedmioty. Całość zalać wodą i dodać do tego 5 łyżek soli. Całość odstawić i poczekać aż do wystygnięcia. Potem myjemy wodą i przecieramy. Sól naprawdę potrafi zdziałać cuda. Świetnie sprawdza się również w innych aspektach domowych.

Warto zajmować się tą sprawą na bieżąco by łatwiej nam było pozbyć się ciemnienia. Nie należy jednak przesadzać ponieważ może to prowadzić do matowienia i w efekcie nasza praca pójdzie na marne. Różnego rodzaju preparaty działają podobnie do sposobów domowych a możemy zapłacić za nie więcej. Nieumiejętne czyszczenie może nie być do końca bezpieczne. Możemy uszkodzić biżuterię poprzez powstawanie zadrapań i rys. Trudno się ich później pozbyć. Wszystko należy robić ostrożnie. Odpowiednie przechowywanie zminimalizuje potrzebę czyszczenia. Ciemne, zamknięte miejsce z niewielkim dostępem do powietrza będzie idealne. Odpowiednia pielęgnacja zapewni nam błyszczący efekt na dłużej.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest