Antyperspirant i dezodorant. Czym się różnią?

Który produkt jest lepszy i bezpieczniejszy dla zdrowia? Antyperspirant czy dezodorant? Na czym polega różnica? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Zanim wynaleziono preparaty pomagające walczyć z przykrym zapachem, ludzie radzili sobie na różne sposoby. Stosowano np. kryształy aluminium, ocet winny lub sok z wyciśniętej cytryny. Efekty jednak były krótkotrwałe. Współcześnie jednym z elementów codziennej higieny stało się używanie preparatów przeciwko nieprzyjemnemu zapachowi. Możemy stosować dezodoranty i antyperspiranty. Czym się różnią i jakie mają cechy?

Pot – najważniejsze informacje

Pot odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Ciało ludzkie wyposażone jest w trzy miliony gruczołów potowych. Poprzez odparowanie ze skóry chroni organizm przed przegrzaniem i eliminuje część szkodliwych produktów przemiany materii. Pot jest bezwonny, czyli nie wyczujemy jego zapachu, dopóki nie wejdzie w kontakt z bakteriami rozwijającymi się na powierzchni skóry. Zapach na nieprzyjemny zmienia się w szczególnie ciepłych lub wilgotnych miejscach. Wpływ może mieć również dieta, zażywanie niektórych leków, stres czy przemęczenie. Nadpotliwość może być też objawem różnych chorób lub zmian hormonalnych.

Dezodorant – kto powinien kupić?

Dezodorant jest produktem, którego działanie opiera się na zapobieganiu powstawania nieprzyjemnego zapachu potu, który wydostaje się na powierzchnię. Zapewnia przyjemny zapach, świeżość i pielęgnację całego ciała. Dezodoranty zacierają ten zapach dzięki neutralizującym go kompozycjom zapachowym. Składnikami zapobiegającymi rozkładowi potu przez bakterie są: triclosan, kwas d-usnowy, heksachlorofen. Dezodoranty działają słabiej niż antyperspiranty. Powinny być używane przez kobiety, które mało się pocą i prowadzą względnie spokojne życie. Dezodorant posiada sporą ilość substancji zapachowych, więc sprawdzi się, jeśli nie będzie kolidował z silnymi perfumami. Niestety skuteczność dezodorantu jest krótkotrwała. Dezodorant bez aluminium jest bezpieczniejszym rodzajem tego produktu.

Dla kogo antyperspirant?

Antyperspiranty należą do najczęściej wybieranych kosmetyków. Jest to produkt, który hamuje wydzielanie potu. Działa na jego przyczynę. Skuteczność zapewnia mu związek glinu lub glinu i cyrkonu, które pod wpływem pH blokują ujścia gruczołów potowych i czasowo ograniczają wydzielanie potu. Antyperspirant działa dłużej, co zwiększa działanie przyjemnego zapachu. Nie powinno się go jednak używać na całym ciele, a jedynie pod pachami i dokładnie zmyć jego pozostałości. Ostatnio coraz popularniejszy jest antyperspirant bez aluminium, czyli produkt bazujący na naturalnych składnikach, które nie stanowią zagrożenia dla ciała.

Co wybrać?

Dezodoranty dostępne na rynku są przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Występują w różnych formach. Najpopularniejsze są te w sprayu, ale możemy znaleźć też w kulce lub sztyfcie. Wszystkie działają na podobnych zasadach. Coraz częściej zwraca się uwagę na to, czy dany produkt jest bezpieczny dla ciała i ubrań. Dezodoranty mogą być również niebezpieczne dla alergików. Warto sięgać po produkty, które są dedykowane dla skóry wrażliwej i alergicznej, które zawierają krem nawilżający. W skład wielu dezodorantów wchodzi niekiedy alkohol etylowy, który ma działanie wysuszające.

Pamiętajmy, że pocenie się jest procesem, bez którego niemożliwe byłoby funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego wybierane kosmetyki nie powinny całkowicie blokować tego procesu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest