Dieta kroków opiera się na aktywności fizycznej – robieniu 10 tysięcy kroków dziennie. Sposób ten pozwoli na wprowadzenie zdrowego trybu życia i pozbycia się zbędnych kilogramów.
Spis treści
Dieta kroków – na czym polega?
Dieta kroków nie jest dietą w dosłownym rozumieniu tego słowa. Opiera się przede wszystkim na stopniowym wprowadzaniu zmian, które mają doprowadzić do utraty nadmiernej masy ciała. Dieta kroków wspomaga ,,zrzucenie” kilogramów, utrzymanie nowej wagi i poprawę stanu zdrowia. Skupia się na liczeniu wykonywanych codziennie kroków. Należy również zmienić (zmniejszyć) jedzone porcje. Podstawowym narzędziem dla osoby odchudzającej się jest krokomierz. Jego zadaniem jest kontrola codziennej aktywności fizycznej.
Najważniejsze zasady diety 10 tysięcy kroków
Podstawową zasadą jest utrzymanie prawidłowego bilansu energetycznego. Należy również pamiętać, że zmiana jest procesem długofalowym. Osiągnięcie wyczekiwanych efektów musi potrwać. Nie wolno podejmować drastycznych decyzji dot. zasad żywieniowych. Kolejną zasadą jest opracowanie planu, który opiera się na regularnym ruchu o stopniowo zwiększanej intensywności. Zaletą diety 10 000 kroków jest też to, że masa ciała nie spada szybko, a jej powolna utrata sprzyja utrzymaniu wymarzonej sylwetki. Dieta kroków pozwoli pozbyć się 1 kilograma tygodniowo.
Etapy diety kroków
Dieta 10 tysięcy kroków składa się z kilku etapów. W etapie pierwszym, który trwa 7 dni trzeba przygotować się do stałego zarządzania wagą. W tym czasie powinniśmy określić ile kroków jesteśmy w stanie przejść każdego dnia. A na koniec tygodnia obliczyć średnią. Pomoże to wprowadzić zmiany i opracować cele. W kolejnych dwóch tygodniach uczymy się kontrolować masę ciała. Następnie wykonujemy małe kroki w kierunku chudnięcia, co stanowi podstawowy etap diety kroków. Wtedy zmniejszamy o 25% ilość spożywanego jedzenia. Nie zmieniamy jednak preferencji żywieniowych. Ilość codziennie wykonywanych kroków należy stopniowo zwiększać aż dojdzie się do 10 tysięcy. Etap ten trwa 12 tygodni. W ciągu następnych 4 tygodni należy odnaleźć własną równowagę energetyczną. Etapem szóstym jest utrzymanie wagi na całe życie.
Co można jeść i ile schudnąć w diecie kroków?
Dieta kroków nie stawia nam żadnych wymagań żywieniowych. Oznacza to, że można jeść wszystko na co mamy ochotę, pamiętając jednak o zmniejszaniu porcji (o 25%). Nie ma żadnych produktów zakazanych, ale warto jeść warzywa, owoce, nabiał czy chude mięsa. W ciągu tygodnia można schudnąć 0,5-1 kg. Wystarczy więcej chodzić i trochę mniej jeść.
Jak wyrobić normę i co robić podczas treningu?
10 000 kroków to mniej więcej 6 km, które należy przejść w ciągu dnia. Nie trzeba oczywiście robić tego ciągiem. Warto liczyć kroki cały czas (choćby idąc z pracy do domu czy wchodząc po schodach). Można robić sobie dłuższe spacery z przyjaciółmi lub psem. Idealnym sposobem na skojarzenie treningu ze swego rodzaju rozrywką jest słuchanie muzyki czy audiobooków. Czas ten można również wykorzystać na naukę słuchając podcastów.
Aplikacja licząca kroki
Świetnym sposobem na liczenie kroków jest zainstalowanie na swoim smartfonie odpowiedniej aplikacji. Nie jest to niestety rozwiązanie pozbawione wad, ale na pewno zapewnia komfort i wygodę.
Podsumowując, dieta 10 tysięcy kroków jest skuteczna i stosunkowo łatwa. Nie zawiera żadnych produktów zakazanych, a opiera się przede wszystkim na aktywności fizycznej. Nie grozi nam więc efekt jo-jo. Z takiej diety może korzystać każdy niezależnie od wieku czy płci