Odżywki białkowe – niezawodna pomoc w budowaniu tkanki mięśniowej

mężczyzna ćwiczący podnoszenie hantli

Odżywki białkowe są jednym z najpopularniejszych produktów, kupowanych i używanych przez miłośników sportu. Ich zażywanie argumentowane jest chęcią budowania tkanki mięśniowej i uzupełniania cennych protein, których niedobór pociąga za sobą szereg dolegliwości i schorzeń. Mało kto wie, że odżywki rekomenduje się także w przypadku dużych niedoborów, w diecie redukcyjnej, rekonwalescencji pourazowej i w leczeniu zaburzeń odżywiania. Dlaczego?

Czym jest białko?

Białko jest jednym z najważniejszych i fundamentalnych elementów diety. Wbrew pozorom – zażywa się go nie tylko w przypadku budowania tkanki mięśniowej, ale także podczas prowadzenia zbilansowanego, codziennego menu. Wszystko dlatego, że białko bogate jest w aminokwasy, rozwijające masę mięśniową i regenerujące tkanki. Dodatkowo dzięki niemu w organizmie zachodzą procesy regulacyjne, produkowane są hormony, DNA i enzymy odpowiedzialne za szereg, ważnych procesów. Aminokwasy z kolei wpływają pozytywnie na rozwój masy mięśniowej i na budowanie odporności. Udowodniono również, że aminokwasy usprawniają działanie układu nerwowego, którego zaburzenia często wynikają z diety restrykcyjnej.

Białko vs. masa mięśniowa i tłuszczowa

Białko jest budulcem, uczestniczącym w wielu procesach regeneracyjnych i metabolicznych. Jest także fundamentalnym elementem w procesie budowania tkanki mięśniowej.

Dietetycy wysnuli teorię, że aby zbudować masę mięśniową konieczne jest dostarczanie około 2g białka na każdy kilogram masy ciała. Ważne jest, aby nie przekraczać normy 2.5h/1kg – nadmiar białka może obciążyć pracę nerek oraz przyczynić się do powstawania osteoporozy.

Co ważne – efektywny proces budowania tkanki mięśniowej to wypadkowa wielu elementów. Białko ma jedynie wspomagać cały proces.

Mało kto wie, że białko to także przyjaciel wszystkich, zrzucających kilogramy i tkankę tłuszczową. Oczywiście w tym procesie podstawą jest ujemny bilans kaloryczny, ale nie należy zapominać, że profesjonalne odżywki białkowe (kliknij tutaj) zwiększają tzw. poposiłkową termogenezę i wpływają na ochronę mięśni przed tzw. katabolizmem. Efekt ten zachodzi zwłaszcza wśród początkujących sportowców, którzy ćwiczą krótko, ale intensywniej i nie do końca racjonalnie. Dodatkowo posiłek białkowy zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko podjadania i tym samym – przekraczania dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Jaką odżywkę białkową wybrać?

Wśród dostępnych odżywek białkowych znajdziesz m.in.:

  • Koncentrat białka serwatkowego – wzbogacony w 80% czystego białka. Tworzy się go za pomocą procesu mikrofiltracji, który oczyszcza go z laktozy oraz tłuszczu. Wyróżnia się dobrym profilem aminokwasowym, dzięki któremu koncentrat jest niezwykle dobrze wchłaniany i efektywny. Najbardziej uniwersalna i najpopularniejsza forma odżywek.
  • Izolat białka serwatkowego – frakcja wyższa niż koncentraty. Może posiadać nawet do 90% czystego białka w składzie. Pozbawiony jest laktozy i cukru, przez co polecany jest w diecie redukcyjnej i w przypadku pacjentów cierpiących na nietolerancje pokarmowe. Doskonałe uzupełnienie posiłków białkowo-tłuszczowych.
  • Hydrolizat białka serwatki – ma bardzo wysoką zawartością białka. Produkcja odbywa się na bazie procesu hydrolizy enzymatycznej, która działa na zasadzie rozbijania łańcuchów peptydowych. Propozycja polecana i rekomendowana przez trenerów – zwłaszcza dla tych intensywnie trenujących.

Sprawdzone, smaczne i przetestowane odżywki białkowe znajdziesz w ofercie sklepy https://wxnlabs.com/.

 

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest