Najpopularniejsze ubrania sportowe – jak dobrać strój do swojego sportu?

Ubrania sportowe muszą być przede wszystkim wygodne, lecz z drugiej strony dobrze odzwierciedlać nasz styl oraz podejście do życia.

Z artykułu dowiesz się:

 • jak dobrać właściwy rozmiar i krój ubrań sportowych,
 • jak dobrać odpowiednie buty sportowe,
 • jakie materiały na ubrania sportowe są najlepsze,
 • co warto ubrać na siłownię i dodatkowo zabrać ze sobą,
 • jak dbać o ubrania na siłownię?

Dobór odpowiednich ubrań sportowych jest czynnikiem kluczowym – pozwalają one poczuć się komfortowo i nie ograniczają ruchów, dzięki czemu można osiągać lepsze wyniki. Jednocześnie powinny one odzwierciedlać nasz codzienny styl i dopasowywać się do aktualnie obowiązujących trendów.

Czytaj także: Odzież termoaktywna – dlaczego warto na nią postawić?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar oraz krój ubrań sportowych?

Nawet najmodniejsze ubrania sportowe należy dopasować do sylwetki. Trzeba przede wszystkim skupić się na rozmiarze oraz kroju. Pamiętajmy, że każda marka ma nieco inną rozmiarówkę, dlatego dobrze przymierzyć ubrania przed ich zakupem. Natomiast w przypadku, gdy kupujemy online, zwróćmy szczególną uwagę na tabele rozmiarów, porównując ją ze swoimi wymiarami. Ubrania sportowe nie mogą być zbyt ciasne, tak aby nie ograniczały ruchów. Unikajmy zbyt krótkim topów, zwłaszcza jeśli nie uważamy, że brzuch jest naszą mocną stroną. Z drugiej strony, zbyt długie ubrania również nie będą dobrym wyborem – dotyczy to przede wszystkim spodni oraz odzieży o kroju oversize. Pamiętajmy jednak, że styl ten może utrudniać wykonywanie ćwiczeń.

Jakie buty będą odpowiednie dla twoich aktywności?

Buty sportowe to element stroju, o którym często zdarza nam się zapominać. Tymczasem okazuje się, że niewiele aktywności możemy wykonywać boso lub w skarpetkach, nie ryzykując przy tym kontuzji. Wybierając obuwie sportowe, musimy zastanowić się przede wszystkim:

 • na jakim podłożu najczęściej będziemy ćwiczyć,
 • w jakich warunkach będziemy ćwiczyć – na dworze czy w pomieszczeniu zamkniętym,
 • jaki rodzaj aktywności preferujemy,
 • jaki budżet możemy przeznaczyć na zakup butów?

W rzeczywistości zupełnie inne obuwie będzie przyda się do biegania po terenach górzystych, inne do ćwiczeń na siłowni, a jeszcze inne do gry w tenisa. W pierwszym przypadku najważniejsze jest zabezpieczenie kostek, w drugim dobra amortyzacja, natomiast w trzecim odpowiednia przyczepność. Pamiętajmy też o materiale i wykończeniu butów – w przypadku ćwiczeń na zewnątrz koniecznie zainwestujmy w takie wykonane z tworzyw nieprzemakalnych.

Jak dobrać materiały, z których wykonane są ubrania?

Ubrania sportowe damskie oraz męskie muszą zapewniać odpowiednią wentylację, która zapobiega gromadzeniu wilgoci oraz nadmiernemu poceniu. Co ważne, materiały, z których wykonana jest odzież sportowa, powinny być też elastyczne, tak aby nie ograniczały ruchów. Bardzo ważnym aspektem jest wytrzymałość, głównie ze względu na fakt, iż ubrania na siłownię prane są przynajmniej raz w tygodniu, jak nie częściej. Odzież często użytkujemy w zmiennych, trudnych warunkach. Tkaniny, które najczęściej używane są do produkcji odzieży sportowej oraz ich właściwości, zostały przedstawione w tabeli:

Materiał Właściwości
Poliester Jedna z najczęściej spotykanych tkanin, wykorzystywanych do produkcji odzieży sportowej. Nie nasiąka zanadto wodą, nie traci naturalnych kolorów pod wpływem działania promieni słonecznych. Szybki w suszeniu, praktycznie niegniotliwy.
Polipropylen Lekka tkanina syntetyczna, która dobrze odprowadza wodę. Często dodawane są do niego jony srebra, aby zredukować do minimum przykre zapachy.
Wełna merino Odzież wykonana z wełny merino jest przewiewna, chroni przed zimnej oraz przed promieniowaniem słonecznym. Nie powoduje otarć ani zadrapań na skórze

Praktyka pokazuje, że w kontekście odzieży sportowej najlepiej wybierać materiały syntetyczne bądź wełnę merino, tymczasem nie sprawdzi się tutaj na przykład klasyczna bawełna. Jeśli chodzi o kurtki, to postawmy przede wszystkim na materiał softshell, który jest lekki, nieprzemakalny, a dodatkowo ochroni przed wiatrem. Ubrania tego typu wyposażone są w membranę. Jeśli szukamy materiału, który w jeszcze większym stopniu jest odporny na wodę, to wybierzmy hardshell.

Co warto ubrać na siłownię i co jeszcze wziąć ze sobą?

Strój na siłownię powinien być przede wszystkim wygodny, a także zapewniający możliwość wykonywania nawet skomplikowanych ruchów. Warto ubrać przede wszystkim:

 • koszulkę przylegającą do ciała, wykonaną z materiałów odprowadzających wilgoć,
 • spodenki lub długie spodnie (kobiety mogą także wybrać legginsy),
 • wygodne skarpety zapobiegające nadmiernemu poceniu stóp,
 • buty dopasowane do rodzaju aktywności, jaką zamierzamy wykonywać,
 • w przypadku kobiet – odpowiednio dobrany stanik sportowy.

Jeśli na siłowni jest chłodno, to na początek ubierzmy także bluzę, najlepiej rozpinaną, tak aby łatwo można ją było ściągnąć. Kobiety mogą założyć na głowę opaski podtrzymujące włosy, tak aby te nie przeszkadzały w ćwiczeniach. Ubrania sportowe to jednak nie wszystko, co powinno się znaleźć w naszej torbie. Ważne są także dodatkowe akcesoria, które znacząco ułatwiają trening oraz utrzymanie prawidłowej higieny. Wybierając się na siłownię, weźmy ze sobą:

 • wodę w butelce – przynajmniej 1,5 litra,
 • drobne przekąski do spożycia po treningu,
 • ręcznik,
 • żel pod prysznic,
 • suszarkę do włosów – zwłaszcza zimą, jeśli po treningu zamierzmy wziąć pełny prysznic,
 • telefon komórkowy i słuchawki – marsz na bieżni uprzyjemni nam słuchanie ulubionej muzyki,
 • dezodorant,
 • klapki pod prysznic.

Lista akcesoriów jest stosunkowo długa, dlatego warto wyposażyć się w sporych rozmiarów torbę treningową bądź plecak, w których będziemy w stanie wszystko pomieścić.

Jak zadbać o ubrania na siłownię?

Bez względu na to, czy chodzi o ubrania sportowe dla dzieci, dla kobiet czy o męskie, chcąc korzystać z nich przez dłuższy czas, musimy odpowiednio o nie zadbać. Przede wszystkim koszulka na siłownię nigdy nie posłuży nam dwa razy pod rząd – z pewnością będzie przepocona już po pierwszym treningu, dlatego należy prać ją regularnie. Podobnie jest ze skarpetkami czy stanikami sportowymi. Spodnie lub legginsy możemy prać raz w tygodniu. Jeśli będziemy przestrzegać tej zasady, ubrania z pewnością nie przesiąkną potem. Wkładając rzeczy do pralki, przestrzegajmy zaleceń producenta – są one różne w zależności od materiału, z jakiego została wykonana odzież. W większości przypadków odzieży sportowej nie trzeba prasować. Wysoka temperatura może zaszkodzić niektórym tkaninom. Ciuchy na siłownię powinny być używane tylko w czasie ćwiczeń – o ile łatwo wywabić z nich zapach potu, o tyle usunięcie plamy po dżemie czy jagodach może już stanowić większy problem.

Najczęściej zadawane pytania:

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest