Żyworódka – właściwości,gatunki, uprawa i zastosowanie

Powszechnie uważa się iż żyworódka to poważna konkurencja dla popularnego aloesu. Ta mało znana roślina pochodzi z rodziny gruboszowatych. Swoje pochodzenie zawdzięcza znanej z animowanej bajki wyspy Madagaskar. Obecnie uprawiana jest w niemalże każdym zakątku globu – Azji, Australii, Ameryce. W Polsce sadzi się ją w ogródkach i doniczkach. Poznać ją można po charakterystycznych liściach, przypominających swym kształtem i wykończeniem sukulenty. Twarde i solidne nie są kojarzone ze zdrowiem, co jest wielkim błędem, ponieważ pod tą niepozorną powłoką kryje się prawdziwa studnia wartości.

Żyworódka – właściwości

Jeśli wyobrazimy skarb, który zawiera najważniejsze mikro i makroelementy dla naszego zdrowia, powinien obrać kształt żyworódki. Znajdziemy w niej magnez, żelazo, krzem, potas, selen, cynk i mangan. Ponadto złogi ważnej dla naszej odroponości witmainy C. Dzięki wszystkim tym cechom żyworódka stosowana jest często w medycynie i popularnych lekach. Głównie ze względu na działanie bakterio i wirusobójcze, w tym gronkowców i uciążliwych paciorkowców. Podobnie jak aloes pomaga walczyć z uszkodzonym naskórkiem, ranami i zmartwiały fragmentami tkanek. Najnowsze badania potwierdziły iż pomaga pozbyć się toksyn z organizmu i skutecznie działa na obrzęki. Dzięki witaminom radzi sobie astmą, alergiami, a nawet anginą zapaleniem oskrzeli. Producenci past do zębów dodają roślinę by zwalczać paradontozę, bóle zębów czy problemy z dziąsłami. Mikstury stworzone na bazie żyworódki świetnie nadają się do zwalczania zgagi ( 30 kropli bezpośrednio na język) czy wrzodów żołądka (20-30kropli z wodą, tuż przed jedzeniem). Nie tylko gastrolodzy, ale również ginekolodzy i endokrynolodzy wprowadzają żyworódkę do etapów leczenia. Ci pierwsi zalecają ją przy nadżerkach czy stanach zapalnych narządów płciowych,kobiecych. Ci drudzy zalecają ją diabetykom, w celu ustabilizowania poziomu cukru we krwi.

Popularne gatunki

Żyworódka posiada kilka gatunków, które możemy spotkać w sklepach i ofertach. By wiedzieć która jest dla nas odpowiednia przedstawimy dwie najbardziej popularne rodzaje.

  • żyworódka Daigremonta – liście pokryte są delikatnymi, małymi wypustkami, które przypominają kształtem i wyglądem zielone kuleczki
  • żyworódka pierzasta – nie posiada wypustek i rozmnóżek, chyba że te dotkną wcześniej podłoża. Ta odmiana jest zdecydowanie najbardziej wartościowa i to ją zaleca się najczęściej. To tą odmianę spotkamy w ziołolecznictwie i kosmetykach.
  • żyworódka wąskolistna – dużo mniej popularna od tych powyższych. Jej liście są rurkowate, wąskie i długie.
    Uważajmy na powyższe nazwy, ponieważ często producenci sprzedają żyworódkę Daigremonta (nazwa pochodzi od jej odkrywcy), udając tą najwłaściwszą, pierzastą. Kupując sok zwracajmy uwagę na skład i opis, a kupując roślinę przykładamy dużo uwagi do liści.

Żyworódka sok

Taką substancję możemy zarówno kupić gotową lub przygotować ją w domu. Opcja pierwsza jest oczywiście dużo szybsza i łatwiejsza. Soki kosztują od 20 do 30 zł. Możemy je zakupić w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością lub w dużych, popularnych supermarketach. Rosnąca popularność rośliny powoduje iż apteki i sklepy online coraz częściej włączają ją do swojej oferty. Zwróćmy uwagę czy kupowany sok ma w składzie spirytus, który może np. podrażnić układ pokarmowy. Jeśli jednak chcemy mieć pewność iż nasz sok jest w 100% naturalny proponujemy przygotować go samemu. Zasadzone liście zrywamy, po czym wstawiamy do 5 dni do lodówki. Następnie w misce ubić je w taki sposób, by puściły sok. Po raz kolejny wsadzić do lodówki na kilka godzin. Gdy zauważymy iż soku jest więcej przelewam go do oddzielnego naczynia.

Żyworódka uprawa

Zdecydowanie najlepiej dla naszego zdrowia będzie, gdy zdecydujemy się na uprawę żyworódki pierzastej. To jej sok jest najzdrowszy i najbardziej zbawienny dla naszego zdrowia. Jej uprawianie nie jest trudne i w przybliżeniu przypomina pielęgnacje sukulentów. Najlepiej jeśli zapewnimy jej suche i bardzo widne miejsce, w których temperatura nie spadnie poniżej 15 stopni. W okresie zimowym zapewnimy jej maksymalnie dużo światła, ponieważ to jego brak może przyczynić się do obumierania rośliny. Po ok miesiącu powinny pojawić się pierwsze kwiaty. Ze względu na klimat panujący w Polsce i brak światła, najtrudniej uprawia się ją w okresie listopad – marzec. Roślina, na szczęście, bardzo rzadko , a największym problemem jest zbyt duża ilość wody oraz zbyt mała ilość światła.

Żyworódka w kosmetykach

Żyworódka to prawdziwa bomba dla skóry trądzikowej. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i wysokim stężeniu cynku, radzi sobie z bolącymi i widocznymi wypryskami. Olejek lub sok można wcierać miejscowo, w zaognione miejsca, lub stosować w formie maseczek czy kremów. Najmocniej działają nasączone gaziki, pozostawione na kilka godzin w wybranych partiach ciała i twarzy. Dodatkowo producenci często dodają ją do produktów anty-rozstępowych czy do maści na egzemę i odleżyny. Produkt świetnie nada się również na oparzenia czy bolesne ukąszenia komarów lub innych owadów. Polecamy również dodawać soku z żyworódki do kremów i maści na stopy. Zmniejszy opuchliznę, oparzenia czy ewentualne, powstałe otarcia.

Żyworódka przeciwwskazania

Spożywania żyworódki, generalnie, nie grozi nam niebezpieczeństwem czy nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Roślina sama w sobie jest ogromnym źródłem zdrowia i przyczynia się do sprawności naszego organizmu. Jedyne przeciwwskazania znajdziemy w przypadku opisywanego wyżej soku. Ze względu na skład przygotowanej mikstury, nie powinny spożywać go dzieci, a także osoby z dużą ilością potasu w organizmie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest