Wok – jak na nim smażyć i czy przyda się do potraw kuchni polskiej?

Wok to naczynie przypominające kształtem głęboką miskę z jedną lub dwiema rączkami. Jego specyficzny kształt umożliwia szybkie przyrządzanie potraw, które w efekcie końcowym są soczyste i pełne aromatu. Jest kojarzony głównie z kuchnią chińską, bowiem to właśnie w niej znajduje największe zastosowanie i w tych rejonach naczynie to jest najbardziej popularne. Jak się jednak okazuje, wok jest pomocny nie tylko w kuchni chińskiej, ale przydaje się również do niektórych potraw kuchni polskiej.

Jak smażyć na woku?

  1. Wszystkie składniki potrawy powinny być przygotowane jeszcze przed rozpoczęciem smażenia. Warzywa i mięso muszą być pokrojone w cienkie paski, kostkę lub niewielkie kawałki. Ważne by wszystkie składniki były podobnej wielkości, co umożliwi równomierne ich usmażenie. Jeśli do dania będzie wykorzystywany ryż, makaron lub ziemniaki, to najlepiej jest je wcześniej ugotować, by potem je tylko lekko podsmażyć na woku. Tak przygotowane wcześniej składniki należy mieć pod ręką, by móc je szybko i sprawnie po kolei wrzucać do naczynia. Jest to bardzo ważna zasada, gdyż smażenie na woku odbywa się bardzo szybko, więc składniki mogą ulec spaleniu, gdy chociaż przez chwilę zostaną bez nadzoru. Co istotne, nie należy zmniejszać ognia pod wokiem, ponieważ składniki zamiast się smażyć, zaczną się dusić.
  2. Dobór odpowiedniego oleju to podstawa smażenia na woku. Należy wybierać takie oleje, które mają wysoki punkt dymienia, a więc arachidowy, z pestek winogron, olej kokosowy czy sezamowy.
  3. W technice smażenia na woku istotna jest również kolejność dodawania składników, z uwzględnieniem czasu jaki potrzebują, by się usmażyć. Te składniki, które długo się smażą, powinny trafić do woka jak najszybciej, a te które potrzebują mniej czasu, należy dodać dopiero na samym końcu.
  4. Zanim cokolwiek włoży się do woka, należy go najpierw dobrze rozgrzać, dopiero później wlać do niego olej. Kiedy tłuszcz się rozgrzeje, trzeba go rozprowadzić po wszystkich ściankach naczynia. Na tak rozgrzany olej warto wrzucić aromatyczne przyprawy jak posiekany czosnek, cebulę, imbir czy papryczkę chilli, co nada aromatu dodawanym w późniejszym etapie składnikom. Następnie na gorący tłuszcz wrzuca się najpierw mięso, a dopiero potem warzywa. Zawartość woka należy cały czas mieszać półkolistym ruchem całego naczynia lub za pomocą szpatułki. Na sam koniec dodaje się makaron, ryż lub ziemniaki, sos, przyprawy i zioła.

Zastosowanie woka w polskiej kuchni

Wbrew pozorom wok może przydać się do potraw kuchni polskiej. Jako, że jest to naczynie przeznaczone do smażenia na gorącym tłuszczu, świetnie przyda się do przygotowywania takich potraw jak pączki lub faworki. Można w nim także przygotowywać tradycyjne zupy. Mimo wszystko wok najlepiej sprawdza się przy daniach orientalnych i to głównie do ich przygotowywania powinien być wykorzystywany.

Podsumowując, smażenie na woku jest bardzo proste, wystarczy tylko nabrać odpowiedniej wprawy. A pozytywnych korzyści z jego stosowania jest wiele, bowiem oprócz wyjątkowego smaku potraw, pozwala na zachowanie maksimum ich wartości odżywczych, ze względu na krótko trwającą obróbkę termiczną.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest