Dobra dieta pomocna w leczeniu prostaty

Wszelkiego rodzaju choroby, schorzenia czy problemy zdrowotne oprócz odpowiedniej kuracji, wymagają także przemyślanej diety, która pomoże nam szybciej wyzdrowieć lub złagodzić uciążliwe objawy. Tak też dzieje się w przypadku problemów z prostatą, które dotykają aż 80% mężczyzn po 50 roku życia. Poniżej znajdziecie kilka porad dotyczących odżywiania się, które z pewnością korzystnie wpłyną na wasze zdrowie.

Nie jest tajemnicą, że zdrowy tryb życia bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. To właśnie szereg plusów związanych z aktywnością fizyczną i zbilansowaną dietą sprawia, że „bycie fit” to nie tylko styl życia, ale także pewnego rodzaju ideologia, która od lat cieszy się ogromną popularnością. Wykorzystanie tej wiedzy może okazać się zbawienne w przypadku choroby, ponieważ to jak jemy i co jemy, ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie.

Dieta podczas leczenia prostaty

Problemy z prostatą mogą się nasilić w przypadku Panów, którzy stronią od aktywności fizycznej, a ich dieta jest nieodpowiednio skomponowana. Siedzący tryb życia i tłuste, bezwartościowe potrawy nasilają problemy z prostatą i wpływają niekorzystnie na cały organizm. Co zatem zrobić, aby leczenie prostaty było szybsze i bardziej skuteczne?

Jakie produkty wybierać w leczeniu prostaty

Przede wszystkim do codziennego jadłospisu należy wprowadzić warzywa i owoce. . Są to źródła przeciwutleniaczy, witamin i składników mineralnych, które spowalniają starzenie komórkowe i hamują procesy zapalne w organizmie. W problemach z prostatą doskonale sprawdzą się szparagi, pomidory, brukselka, kapusta oraz truskawki. Także produkty bogate w cynk będą działały korzystnie: na talerzu powinny znaleźć się zatem orzechy, fasola, drób oraz groch. Do codziennego menu należy włączyć tłuste ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega 3. Pomocne będzie wyłączenie ostrych, zbyt aromatycznych przypraw takich jak papryka chili czy pieprz cayenne. Należy używać raczej świeżych ziół typu tymianek, bazylia oraz pietruszka.

Inne ważne składniki w diecie na przerost prostaty to:

  • witamina D –źródła w żywności: wątroba, tłuste ryby morskie, masło, jajka;
  • witamina C –  źródła w żywności: natka pietruszki, papryka, ciemne owoce jagodowe, kiszonki, brokuły, kalafior, ananas, truskawki, cytrusy;
  • witaminy z grupy B – niezbędne do produkcji testosteronu; źródła w żywności: orzechy i pestki, fasola, jajka, nabiał, wątroba, mięso białe i czerwone, otręby;
  • diindolometan (DIM) – źródła w żywności: surowe brokuły, kalafior, brukselka, kapusta.

Produkty niewskazane podczas leczenia prostaty

Panowie cierpiący z powodu problemów z prostatą powinni także wyeliminować kawę oraz czarną herbatę. Dodatkowo, raczej należy stronić od alkoholu i ograniczyć ogólną ilość przyjmowanych płynów. Nie powinno się pić także w nocy, ponieważ wówczas układ moczowy pracuje inaczej, dlatego zaleca się picie wyłącznie w ciągu dnia. Co więcej, nie jest wskazane spożywanie białego pieczywa i produktów pszennych takich jak makarony. Także ilość ziemniaków w diecie powinna być ograniczona. Dieta w rozroście prostaty nie powinna zawierać: żywności wysokoprzetworzonej, dań gotowych, sosów ze słoika i w proszku.

Problemy z prostatą można opóźnić prowadząc aktywny i zdrowy tryb życia, dlatego Panowie powinni o siebie zadbać. W przypadku pojawienia się pierwszych oznak choroby prostaty niezbędna jest wizyta u lekarza – nie należy bagatelizować objawów i natychmiast im przeciwdziałać.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest