Wiesiołek – charakterystyka, właściwości lecznicze i zastosowanie

Powoli wracamy do naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Zdobywaną na przestrzeni wieków wiedzę o wykorzystaniu ziół i składników mineralnych wciąż wykorzystuje się do tworzenia lekarstw, ale również kosmetyków i preparatów służących do walki z różnymi przypadłościami. Szczególnie często spotykamy się z roślinami, których właściwości dopiero zaczęliśmy doceniać. Popularność zdobywa wiesiołek, który często porasta pola i łąki. Pozyskiwane są z niego nasiona wykorzystywane na różne sposoby, z którymi warto się zapoznać.

Choć nasiona wiesiołka są niezwykle małe, to zawierają mieszankę bardzo korzystnych składników, takich jak kwasy tłuszczowe i mikroelementy. Z pierwszej grupy nie sposób pominąć kwasu linolowego, czy olejowego. Dodatkowym walorem jest obecność wapnia, cynku, selenu, magnezu, oraz witaminy E. Jak widać wiesiołek jest skarbnicą dobroczynnych substancji i elementów, co docenione zostało w przemyśle kosmetycznym. Najbardziej popularną formą w jakiej wykorzystuje się wiesiołka jest olej. Jednakże jego wykorzystanie jest stosunkowo ograniczone- dodaje się go do sałatek, oraz zewnętrznie na skórę i włosy. Z racji, że korzysta się z niego na zimno zabronione jest używanie go do smażenia, czy pieczenia. W specjalistycznych sklepach kupimy również liście wiesiołka, z których można parzyć herbatę. Gdyby nie pasował nam jej smak, wystarczy zwiększyć ilość wykorzystywanego zioła i użyć takiego naparu jako płukankę do włosów.

Wiesiołek właściwości

Roślina posiada wiele właściwości leczniczych. Wspomniane kwasy tłuszczowe wspomagają pamięć, pracę mózgu, oraz proces odchudzania. Dodatkowo, zioło wpływa na polepszenie odporności, oraz kondycji organizmu, co przyda się w sezonie zachorowań. Zaleca się stosowanie go w celu detoksu organizmu, gdyż pozytywnie wpływa na trawienie, wątrobę i nerki. Jeśli chodzi o działanie bezpośrednio na skórę może pomóc w walce z trądzikiem i wypryskami, gdzie duże znaczenie mają naturalne produkty, które nie podrażniają. Poradzi sobie również z łuszczycą i stanami zapalnymi. Warto stosować go, gdy nie mamy problemów z cerą, gdyż wpływa na jej ogólny wygląd- staję się ona gładsza, oraz bardziej napięta, co sprawia, że wyglądamy młodziej. Tym, co docenią w nim kobiety jest łagodzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, poprzez odpowiednią regulację hormonów. Można odczuć po nim zdecydowaną poprawę samopoczucia, a zwalcza również stres.

Wiesiołek w tabletkach

Najłatwiejszą formą, w jakiej możemy przyjmować zioło są kapsułki. Składają się one głównie ze wspomnianego wcześniej tłuszczu z wiesiołka, więc jego korzystne właściwości mamy na wyciągnięcie ręki. Zalecane są szczególnie dla dzieci i dorosłych w celu uzupełnienia składników odżywczych w diecie. Odpowiednie dawki znajdziemy wypisane na ulotkach.

Wiesiołek cena

Tabletki z wiesiołka dostaniemy w aptece, a ich cena waha się między 12, a 35 złotych. Zależy oczywiście od ilości kapsułek w jednym opakowaniu. Natomiast same nasiona są bardzo tanie i można kupić je już za 4 złote.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest