Kłujący ból z lewej strony brzucha – co oznacza?

Kłucie po lewej stronie naszego brzucha to dolegliwość, która może być spowodowana wieloma przyczynami. Jest to szczególny objaw, ponieważ organizm zgłasza nam problem zdrowotny, z jakim się obecnie borykamy. Jakie choroby może charakteryzować i dlaczego nie powinniśmy ich bagatelizować?

Ból brzucha w lewej, górnej części

Silne bóle w okolicy podżebrowej, po lewej stronie, mogą oznaczać, że mamy problemy z trzustką. Ostre zapalenie trzustki najczęściej pojawia się u osób, które nadużywają alkoholu lub też doświadczyły urazu jamy brzusznej. W momencie gdy jest zaburzona aktywność enzymów działających w komórkach pęcherzykowych, trzustka przechodzi w proces samotrawienia się. W tym momencie organizm wytwarza reakcję zapalną.

Ból podczas OZT jest nagły, ale bardzo silny. Oprócz niego do podstawowych objawów należą: gorączka i wymioty. Jeśli ból występuje po jedzeniu, mamy wówczas do czynienia z przewlekłym zapaleniem trzustki.

Innym schorzeniem, który charakteryzuje ból brzucha, jest zapalenie żołądka. Chorobę tą mogą spowodować infekcje, nadmiar niektórych leków lub niewydolność nerek. Chory skarży się wówczas na uczucie pełności po jedzeniu, wymioty i zgagę.

W żołądku może także występować choroba wrzodowa. Główną jej przyczyną jest zapalenie błony śluzowej żołądka. Do objawów należą także zgaga, niestrawność i spadek masy ciała.

Problemem może być również śledziona. Organ ten znajduje się w okolicy podżebrza, a do jego głównych zadań należy przede wszystkim usuwanie defektywnych erytrocytów, limfocytów oraz trombocytów, jak i tworzenie immunoglobulin, czyli przeciwciał. Ból występuje w momencie pęknięcia śledziony, albo podczas powiększenia organu, spowodowanego nowotworem.

Pulsujący ból z lewej strony brzucha może oznaczać tętniaka aorty brzusznej. Jest to jedna z najpoważniejszych chorób, ze względu na wysokie zagrożenie życia.

Ból brzucha w lewej, dolnej części

Kurczowe bóle brzucha po lewej stronie są charakterystyczne dla zapalenia uchyłków jelita grubego. Do innych, typowych dla choroby objawów, należą: zaparcie, biegunka, gorączka.

U kobiet, silny, kłujący ból może oznaczać zapalenie przydatków, czyli zapalenia narządów miednicy mniejszej. Na chorobę tą narażone są przede wszystkim kobiety po miesiączce, poronieniu lub zabiegach wewnątrzmacicznych. Kłujący, nagły ból pojawia się podczas schorzenia, jakim jest skręt jajnika, inaczej przydatków. W wyniku tego skrętu dochodzi do zahamowania w dopływie krwi do jajników.

Endometrioza to gruczolistość macicy. Komórki błony śluzowej macicy nie opuszczają organizmu, a kierują się w jego głąb. Tak powstają torbiele. Ból przede wszystkim pojawia się podczas miesiączek, owulacji oraz stosunków płciowych. Ból owulacyjny jest związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa. Ma miejsce 14 dni przed miesiączką.

Innym bólem, często występującym właśnie u kobiet, jest ten podczas zapalenia pęcherza moczowego. Główną przyczyną tej choroby jest długość cewki moczowej. U kobiet jest ona znacznie krótsza niż u mężczyzn, nawet 15 cm. Dodatkowo sąsiaduje z ujściem odbytu, gdzie gromadzi się wiele drobnoustrojów.

W tej okolicy ból może również powodować przepuklina pachwinowa. Jest to jedna z najczęściej występujących przepuklin brzusznych u człowieka. Jej powstawaniu sprzyja ciężka, fizyczna praca, otyłość, nadwaga, częsty kaszel.

Ból brzucha po lewej stronie może być powodowany przez wiele schorzeń. Jest to jednak na tyle poważny objaw, że i kobiety, i mężczyźni, nie powinni go lekceważyć. Bagatelizowanie problemu może prowokować kolejne choroby i zagrażać naszemu życiu. Bardzo ważne jest więc, by przy każdym tak silnym i kłującym bólu udać się na konsultacje do odpowiedniego lekarza. Warto o siebie dbać w każdej sytuacji!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest