ZnanyLekarz – w czym tkwi fenomen serwisu? Opinie na jego temat!

ZnanyLekarz.pl to jeden z bardziej popularnych portali działających w obszarze tzw. e-usług. Jest wygodnym narzędziem poszukiwania specjalistów w całej Polsce. Czego tak naprawdę możemy oczekiwać po tym serwisie i jak działa?

Zanany lekarz – o co chodzi?

Chyba każdemu z nas zdarzyła się sytuacja w której potrzebował fachowej, lekarskiej konsultacji. Coraz więcej specjalizacji w medycynie może przyprawić nas o zawrót głowy a i wybór odpowiedniego fachowca wcale nie musi być łatwy. Kiedy jesteśmy w obcym mieście ciężko także o tradycyjny sposób szukania lekarza metodą wywiadu czyli „zapytam ciocię, koleżankę lub babcię kto jest dobry”. Tutaj pomocy dostarcza nam niezawodny wirtualny świat informacji.

ZnanyLekarz.pl to portal internetowy, który powstał w Polsce pod koniec roku 2007. Oprócz naszego kraju, swoją wersję posiadają także Włochy, Hiszpania, Meksyk, Brazylia, Rosja oraz Turcja. Taki portal funkcjonuje również w Austrii, Czechach, Niemczech, Francji, Bułgarii, Szwecji, Portugalii, Argentynie, Chile, Kolumbii, Peru, Indonezji, Indiach, RPA i na Węgrzech. W 2012 roku odwiedziło go około 1,6 mln użytkowników miesięcznie, a na koniec 2013 roku ich liczba przekroczyła 2 mln.

Na czym polega jego fenomen?

Być może jedną z przyczyn jest bardzo łatwy dostęp do informacji oraz bogactwo specjalistów na nim zarejestrowanych. Polski serwis informuje, że możemy na nim znaleźć ok. 146 00 lekarzy różnych specjalności. ZnanyLekarz.pl to w rzeczywistości ogromna baza w której medycy mają swoje profile. Na takim profilu możemy znaleźć niezbędne informacje na temat specjalisty: czym się zajmuje, jakie choroby leczy oraz gdzie i w jakich godzinach przyjmuje pacjentów. Często możemy znaleźć również cennik za usługę prywatną oraz informację czy dany lekarz działa w ramach jakiegoś funduszu. Dostępna jest również usługa, która umożliwia pacjentowi rejestrację na wizytę. Dzięki udostępnionemu kalendarzowi online w łatwy sposób możemy oszacować czas przyjęcia oraz zapytać o możliwość szybszego przyjęcia.

Portal szczegółowo przedstawia wykaz chorób oraz usług i zabiegów, które wchodzą w zakres oferowanych możliwości. Pobierając aplikację mobilną w łatwy sposób możemy dokonać rezerwacji terminu u specjalisty będąc w tramwaju lub w pracy. To z pewnością oszczędza nasz czas, bez konieczności wiszenia na Infolinii.

og v1

Jeśli skorzystamy z wizyty u lekarza oraz założymy profil na portalu możemy także wystawić opinię na temat specjalisty którego odwiedziliśmy. Niedawnym novum, jest wprowadzenie przez twórców portalu możliwości zadawania pytań przez pacjentów na które odpowiadają lekarze. Przy komentarzu lekarza pojawiają się jego dane jak imię i nazwisko oraz tytuł.

Dodatkowo ZnanyLekarz na swoim serwisie prowadzi bloga dla pacjentów. Wszystkie artykuły napisane są przez współpracujących z nimi lekarzy. Niestety większość tematów dotyczy medycyny estetycznej, co jednoznacznie wskazuje na promocję konkretnego miejsca wykonania usługi.

Opinie pacjentów na temat portalu

Wszystko wydaje się działać bardzo sprawnie, jednak na temat samego portalu pojawia się wiele kontrowersji. Kiedy serwis rozpoczął swoją działalność, do korzystania z jego usług zachęcała możliwość zaznajomienia się z komentarzami pacjentów na temat lekarza. Opinie były podzielone na trzy kategorie: pozytywne, negatywne oraz neutralne. Dostępna była także opcja wystawiania oceny przy pomocy gwiazdek. Zarówno ocena jak i komentarz był anonimowy, co z pewności zachęcało użytkowników do pozostawiania swoich spostrzeżeń na profilu.

Nierzadko komentarze te decydowały o tym czy potencjalny pacjent zdecyduje się na wizytę w danym ośrodku czy też nie. I tutaj zaczynają się trudności i kontrowersje dotyczące tej e-usługi. Niedawno właściciele ZnanyLekarz.pl zdecydowali się, aby tożsamość pacjentów zostawiających komentarze była jawna. Aby dokonać wpisu należy mieć konto na serwisie przez które jest możliwość logowania na stronie, jednak trzeba jeszcze potwierdzić swoje dane przy pomocy Facebooka. Spotkało się to z falą krytyki ze strony pacjentów, którzy nie chcą ujawniać swojej tożsamości zostawiając komentarze, zwłaszcza jeśli ma on wydźwięk nieprzychylny.

Pojawia się także dodatkowy problem. Na wielu forach internetowych można natknąć się na informacje, że opinia został opublikowany na profilu jeśli była pozytywna, natomiast negatywne komentarze zostawały usunięte lub nie pojawiały się wcale. Najczęściej taki stan rzeczy tłumaczony jest „nadużyciami” pacjentów lub ochroną dobrego imienia lekarza. – Chciałem dodać złą opinię lekarzowi na portalu znanylekarz, który okazał się kompletnym ……., a na owym portalu posiada 100% dobrych opinii. Próbowałem kilkukrotnie dodać mu złą opinię (bez żadnych wyzwisk, pełna kultura) i za każdym razem system to odrzuca – komentuje użytkownik portalu.

Sam portal usuwanie komentarzy komentuje w następujący sposób: – Pragnę wyraźnie podkreślić, że nie praktykujemy kasowania lub wstrzymywania negatywnych komentarzy. Wszystkie takie sygnały traktujemy jako pomówienia, które naruszają dobre imię i wizerunek firmy, i walczymy z nimi – pisze PR Manager. Co z kolei twierdzą sami medycy?

Znany Lekarz – opinie lekarzy

Lekarze również wydają się mieć różny stosunek do portalu. Tutaj solą w oku także jest możliwość pozostawiania negatywnych komentarzy. Rzecz jasna nikt nie chce być krytykowany za swoją pracę, zwłaszcza od osób, które nie mają o tym pojęcia. Dodatkowym problemem jest fakt, że opinie pojawiające się na portalu są publiczne i widoczne dla każdego bez względu czy użytkownik serwisu ma założone na nim konto czy też nie.

Częściowo problem ten został rozwiązany poprzez ujawnianie tożsamości osób zostawiających komentarze. Zdaniem właścicieli zabezpiecza to również przez komentarzami pozostawianymi przez nieuczciwą konkurencję czy agencje marketingu szeptanego. Opinia na temat lekarza jest wiarygodna w momencie gdy pacjent jest wiarygodny a to z kolei budzi zaufanie w użytkownikach portalu. Wydaje się, że takie rozwiązuje satysfakcjonuje lekarzy.

Oczywiście nie wszyscy chętnie współpracują z serwisem obawiając się mimo wszystko o swoje dobre imię. Czasem jedna zła opinia może spowodować obniżenie liczby pacjentów. Tego najbardziej boją się lekarze. Znane są także przypadki kiedy rozpraw sadowych toczonych między lekarzami a portalem – jednak żadnej sprawy nie wygrał jeszcze przedstawiciel służby zdrowia.

Mimo wszystko baza jednostek medycznych korzystających z serwisu nadal rośnie. Wydaje się, że również lekarze coraz częściej przekonują się do korzystania z usług tego portalu. Ocena serwisu zależy od indywidualnych preferencji każdego z pacjentów. Decyzję o korzystaniu ze ZnanyLekarz.pl każdy powinien podjąć sam.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest