Obie przyprawy są odpowiedzialne za złoty, niepowtarzalny kolor potrawy. Dodatkowo, zarówno szafran jak i kurkuma posiadają swoiste właściwości korzystnie wpływające na nasze zdrowie.
Spis treści
Którą zatem wybrać?
Właściwości szafranu
Szafran jest jedną z najdroższych przypraw na świecie: kilogram szafranu kosztuje nawet do kilku tysięcy złotych, dlatego w wielu kręgach jest uważany za dobro luksusowe.
Czy jest jednak warty swojej ceny?
Jedną z podstawowych zalet szafranu jest jego bardzo dobry wpływ na procesy trawienne: to sprawdzony sposób na skuteczną walkę ze wzdęciami, skurczami żołądka i problemy z kwasowością. Dodatkowo, szafran znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń snu, pomaga w koncentracji i dobrze wpływa na naszą pamięć. Przyprawa ta korzystnie wpływa także na kondycję serca: jest odpowiedzialny za obniżanie poziomu cholesterolu oraz posiada właściwości antyoksydacyjne.
Właściwości kurkumy
Sekret zdrowotnych właściwości kurkumy tkwi w jej podstawowym składniku: kurkuminie. To ona odpowiedzialna jest za działanie przeciwzapalne, antynowotworowe i antybakteryjne kurkumy.
Kurkumina odpowiada między innymi za wykrywanie komórek rakowych w organizmie i skuteczną walkę z nimi. Udowodniono to naukowo już w 2011 roku przez naukowców z teksańskiego Uniwersytetu. Dodatkowo, kurkumina ma działanie zbliżone do nurofenu, czyli działa przeciwzapalnie. Oprócz tego, kurkuma korzystnie wpływa na metabolizm, wspomaga pracę wątroby oraz trzustki, obniża poziom cholesterolu oraz przyspiesza proces gojenia się ran. Warto pamiętać, że kurkumina jest składnikiem słabo przyswajalnym, dlatego zaleca się dodawanie do kurkumy czarnego pieprzu, który poprawia ten proces nawet do 2000%.
Ze względu na zdrowotne właściwości obu przypraw, warto wprowadzić je na stałe do naszej kuchni. W połączeniu ze zbilansowaną dietą i zdrowym trybem życia, z pewnością poprawią nasze samopoczucie.