Każdy z nas zapewne kojarzy roślinę zwaną mniszkiem lekarskim. Znajdziemy ją praktycznie wszędzie, a w uprawach uważana jest za chwast. Jednak taka opinia o mniszku lekarskim jest krzywdząca. Jest to roślina, która posiada wiele cennych dla zdrowia właściwości.
Spis treści
Mniszek lekarski – jakie są jego zalety?
Mniszek lekarski jest potocznie nazywany dmuchawcem albo błędnie mleczem. Jest to roślina występująca powszechnie i od dawien dawna wykorzystywana w medycynie ludowej. Mniszka możemy wykorzystać w całości, od korzenia aż po kwiaty. Jak już pisaliśmy, jest to roślina o wielu właściwościach:
- Wspiera odporność – polecany jest w okresie zwiększonej zachorowalności.
- Posiada działania moczopędne – oczyszcza organizm, stosowany jest przy chorobach nerek, otyłości
- Działa przeciwcukrzycowo – wspiera regulację gospodarki węglowodanowej, spowalnia wchłanianie cukru
- Stosować go można na kurzajki i brodawki
- Pomaga w utracie zbędnych kilogramów – posiada inulinę, która ogranicza łaknienie
- Wspomaga trawienie – zapobiega zastojom żółci, zwiększa wydzielanie żółci i soku żołądkowego
Z mniszka możemy przygotować syrop albo miód, ale oprócz tego roślina może urozmaicać smak naszych potraw. Znajdziemy go również jako dodatek w różnych herbatach albo tabletkach, ale skupimy się na syropie i jego zaletach.
Mniszek lekarski – syrop
Syrop z mniszka jest źródłem witamin i minerałów, które mają szerokie działanie prozdrowotne. Pozyskujemy go z kwiatów, łodygi, możemy również wykorzystać do tego korzeń mniszka. Jego kolor i konsystencja przypomina miód. Kwiaty na syrop powinno się zbierać w maju, wtedy są najbardziej dojrzałe i nie powinny być gorzkie. Zbieramy je w słoneczny dzień, przed południem.
Syrop z mniszka lekarskiego – co świadczy o jego zdrowotnych właściwościach
Mniszek lekarski, a dokładnie syrop z mniszka posiada wiele cennych składników takich jak witamina A, witaminy z grupy B, witamina C i D. Oprócz tego jest źródłem potasu, magnezu, krzemu i żelaza. Jego działanie zdrowotne spowodowane jest również przez garbniki, związki flawonowe czy inulinę. W syropie znajdziemy duże ilości asparaginy, która pobudza pracę mózgu.
Syrop z mniszka – właściwości
Jego stosowanie sprawdza się w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego, korzystnie wpływa na trawienie i produkcję soków żołądkowych. Wpływa również na układ oddechowy – stosuje się go przy występowaniu kaszlu, chrypki i infekcjach dróg oddechowych. Wykazuje także działanie moczopędne, z tego powodu stosuje się go przy infekcji dróg moczowych. Oprócz tego stosuje się go przy schorzeniach wątroby, woreczka żółciowego, przy leczeniu miażdżycy, stanów zapalnych skóry.
Syrop z mniszka – jak go przygotować?
Do przygotowania konieczny nam będzie 1 litr wody, 1 kilogram cukru, 2 cytryny i 1 litr kwiatów. Odpowiednio przebrane kwiaty wkładamy do garnka, a następnie zalewamy je zimną wodą. Przez jakieś 15 minut gotujemy je na wolnym ogniu, a następnie odkładamy garnek w jakieś chłodne miejsce. Garnek ma stać tam dobę, a po tym czasie odcedzamy garnek i dodajemy cukier i sok z cytryny. Kolejnym krokiem jest gotowanie mieszanki na małym ogniu, aż jego konsystencja będzie przypominała konsystencję miodu.
Syropu możemy używać do polewania naleśników, do słodzenia herbaty. W przypadku infekcji odpowiednia jest 1 łyżeczka syropu od 2 do 4 razy dziennie. Syrop możemy też spożywać w celu poprawy trawienia.
Syrop z mniszka – czy są przecwiwskazania?
Syrop posiada dużą zawartość cukru, z tego powodu nie zaleca się go osobom, które chorują na cukrzycę. Nie powinny go także brać osoby z nadkwasotą albo wrzodami żołądka, może on nasilić dolegliwości. W przypadku niedrożności jelit i dróg żółciowych najlepsza będzie konsultacja z lekarzem.
Mniszek lekarski to roślina postrzegana jako chwast, ale jak się okazuje, posiada szereg prozdrowotnych właściwości i można z niego stworzyć fantastyczne lekarstwo. Warto zawsze mieć syrop albo miód w domu. Na pewno sprawdzą się już przy pierwszych objawach chorób. Jeżeli brakuje nam czasu na przygotowanie syropu, zawsze możemy kupić gotowy. Znajdziemy go w sklepach zielarskich.