Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i depresja to przeciwwskazania do uprawiania sportu? Nic bardziej mylnego. Fitness medyczny to sposób na odstawienie niektórych leków!
Spis treści
Fitness medyczny – co to takiego?
Idea fitnessu medycznego czyli leczenia za pośrednictwem sportu powstała w Stanach Zjednoczonych. W Polsce popularyzują go, w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020, założycielki fundacji Zaskoczeni Wiekiem – specjalistka chorób wewnętrznych Anna Plucik-Mrożek i trenerka fitness Małgorzata Perl. Uważają one, że kilkutygodniowa rehabilitacja, np. po zawale to za mało – chorym potrzebne są ćwiczenia, które wpłyną na trwałą zmianę stylu życia i utrzymanie kondycji fizycznej w długim okresie. Zalecają stałe wykonywanie ćwiczeń dopasowanych do wieku, kondycji, stanu zdrowia i obecności chorób przewlekłych.
Jak fitness medyczny oddziałuje na organizm?
Podczas wysiłku fizycznego nasze serce przyśpiesza i szybciej pompuje krew, płuca wdychają więcej powietrza. Komórki dostają więcej tlenu i składników odżywczych. Dzięki temu wszystkie procesy zachodzące w organizmie przebiegają intensywniej. trawienie jest bardziej efektywne, kalorie są szybciej spalane, poprawia się wydalanie toksyn, reguluje poziom cholesterolu, szybciej goją się rany, zwiększa się wydajność układu oddechowego. Sprawniej działają gruczoły wydzielające hormony, a to z kolei reguluje działanie wszystkich organów. Wreszcie – już po kwadransie ruchu aktywizuje się układ odpornościowy, wspomagając walkę z chorobą. Ruch wyzwala także wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia – co sprawia, że poprawia się nasze samopoczucie.
Pod okiem lekarza
Ideą fitnessu na receptę jest jego terapeutyczny charakter. Na samym początku należy odbyć konsultację medyczną. Lekarz prowadzący, który dokładnie zna chorobę, opracowuje wraz z trenerem fitness zestaw ćwiczeń idealnych dla pacjenta. Osoba, która przed chorobą mało ćwiczyła dostanie inne zalecenia niż ta, która była aktywna.
Rodzaj ćwiczeń zależy także od samego pacjenta. Ważne jest, aby współtworzył on plan treningu. W ten sposób chętniej będzie wykonywał ćwiczenia. Każdy rodzaj choroby wymaga innego zestawu ćwiczeń. Dlatego tak ważna jest kontrola lekarza, a czasami nawet psychologa.