Popularne w sezonie oraz cieszące podniebienie wielu smakoszy tradycyjnej kuchni, ciasto z rabarbarem nie ma sobie równych. Przyrządzenie domowym sposobem wymaga jednak poprawnego przepisu. Poznaj, jakie właściwości zdrowotne ma rabarbar – przepisy na ciasto z warzywem w roli głównej znajdziesz poniżej.
Spis treści
Dlaczego warto jeść rabarbar?
Znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych oraz przeczyszczających, rabarbar ma znaczny wpływ na procesy trawienia[1]. Nic więc dziwnego, że jest on elementem wielu diet żywieniowych.
Kolejnym powodem, dla którego warto spożywać rabarbar, jest mnogość witamin C, E, A oraz K. Oprócz tego, zawiera on pierwiastki fosforu, magnezu, cynku, żelaza, potasu sodu i wapnia.
Pieczony rabarbar wytwarza rapontygeninę, która zapobiega powstawaniu komórek rakowych. Spożywanie rabarbaru jest również wskazane dla wszystkich osób, które cierpią na stres oraz powstałe z jego powodu wrzody żołądkowe. Zwłaszcza w sezonie warto wykorzystać do potraw wytrawnych i słodkich przełamujący smaki kwaśny rabarbar – przepisy na potrawy z rzewieniem ogrodowym można znaleźć w klasycznych książkach kucharskich lub na blogach kulinarnych[2].
Rabarbar – przepisy oraz ich warianty
Przyrządzając ciasto z rabarbarem, w Internecie można natknąć się na wiele przepisów. Nie istnieje jeden wariant, jednak naszym zdaniem warto wykorzystać podstawowy przepis na ciasto drożdżowe z rabarbarem.
Przepis na ciasto drożdżowe jest jednym z najprostszych, a ponadto jego przyrządzenie nie zabiera zbyt dużo czasu. Samo przygotowanie ciasta zabiera nie więcej niż 30 minut, natomiast proces pieczenia trwa półtorej godziny.
Oprócz tego spotyka się warianty takie jak:
- ciasto z rabarbarem i budyniem,
- ciasto z rabarbarem i kruszonką,
- ciasto z rabarbarem i truskawkami.
Ciasto drożdżowe z rabarbarem – przepisy krok po kroku
Rozpoczynając przyrządzanie ciasta z rabarbarem, należy rozpocząć od zgromadzenia składników. Po pierwsze, składniki na zaczyn, który składał się będzie z 2 łyżek mąki pszennej, 4 łyżek ciepłego mleka, 40 g świeżych drożdży oraz łyżki cukru.
Po drugie, niezbędne będą również składniki na samo ciasto, czyli:
- 4 szklanki mąki pszennej – 650 g
- 5 żółtek jaj
- 1 szklanka ciepłego mleka
- 100 g masła – pół kostki
- 100 g cukru pudru – pół szklanki
- szczypta soli
- oraz 700 g rabarbaru – 4 duże łodygi
Zaczyn do ciasta z rabarbarem
Pierwszym krokiem jest zrobienie odpowiedniego zaczynu. Aby tego dokonać, w szklance o pojemności 250 ml należy umieścić 2 łyżki mąki pszennej, dodać do tego łyżkę cukru oraz cztery łyżki ciepłego mleka i świeże drożdże.
Składniki należy rozetrzeć w naczyniu, a następnie odstawić w ciepłe miejsce na 10 minut.
Ciasto drożdżowe z rabarbarem
W dużej misce należy umieścić 4 szklanki mąki pszennej. Do mąki dodać należy pół szklanki cukru oraz żółtka z 5 jajek. Następnie szklankę lekko ciepłego mleka, przygotowany wcześniej zaczyn, szczyptę soli oraz pół kostki masła.
Całe ciasto należy wymieszać i wyrobić do powstania jednolitej masy. Kiedy będzie już gotowe, należy uformować z niego kulę i pozostawić na godzinę pod przykryciem do wyrośnięcia.
Wyrośnięte ciasto należy przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Gdy będzie to już zrobione, należy na jego powierzchni rozłożyć drobno pokrojoną łodygę z rabarbaru. Przygotowane ciasto należy piec w piekarniku nagrzanym do 175 stopni przez około 80 minut.
Przestrzegamy, że ciasto z rabarbarem nie jest wskazane dla osób, które cierpią na reumatyzm lub problemy z nerkami. Rabarbar zawiera kwas szczawiowy, który wiąże wapń i tworzy nieprzyswajalny szczawian powodujący kamienie nerkowe[3].
Bibliografia
[1] University Health News, 4 Rhubarb Health Benefits, https://universityhealthnews.com/daily/nutrition/4-rhubarb-health-benefits-fight-cancer-inflammation-kidney-failure-and-more-with-this-herbal-remedy/, dostęp online: 20.04.2020.
[2] D. Wnęk, Rabarbar, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/121033,rabarbar, dostęp online: 20.04.2020.
[3] B. Marcene, 11 amazing health benefits of rhubarb, https://www.naturalfoodseries.com/11-benefits-rhubarb/, dostęp online: 20.04.2020.