Śliwki słyną przede wszystkim z tego, że mają właściwości przeczyszczające, ponieważ są bardzo bogate w błonnik. To jest ich kluczowy składnik, który sprawia, że pojawiają się w zdrowych dietach osób, dbających o linię.
Chociaż suszone śliwki mają stosunkowo wysoką kaloryczność, pojawiają się często w dietach odchudzających. Dodają do diety potężną dawkę błonnika i niektórych składników odżywczych, które są potrzebne, gdy stosujesz niskokaloryczną, restrykcyjną dietę.
Spis treści
Suszone śliwki – korzyści zdrowotne
Suszone śliwki to świetny sposób na dodanie beztłuszczowego, przeczyszczającego błonnika do diety. Jedna suszona śliwka zawiera ponad pół grama błonnika i więcej niż jeden gram sorbitolu (węglowodanu, który z trudem jest przez nasz organizm wchłaniany). Duże ilości sorbitolu mogą powodować biegunkę. Śliwki zawierają także środek przeczyszczający, difenyloizatynę. Nic więc dziwnego, że od zawsze były stosowane przy silnych zaparciach.
Z drugiej strony istnieje powszechna opinia, która mówi o tym, że suszone śliwki są bogatym źródłem żelaza. Nic bardziej mylnego. Owszem, zawierają żelazo, ale w bardzo niewielkich ilościach.
Śliwki są jednak pomijane jako źródło witaminy A, mimo że zapewniają ponad dziesięć procent zalecanej dziennej dawki. Potas to kolejny nieoczekiwany korzystny minerał, który w znaczących ilościach znajduje się w suszonych śliwkach. Potas pełni ważną rolą w regulacji ciśnienia krwi i działa antymiażdżycowo.
Suszone śliwki zawierają także związki fenolowe, które mają silną moc antyoksydacyjną, co oznacza, że zmniejszają ryzyko rozwoju raka. Mają również znaczne ilości beta-karotenu, który zapobiega zaćmie i chorobom serca.
Czym się kierować przy wyborze suszonych śliwek?
Wybierając suszone śliwki, poszukaj dobrze uszczelnionych opakowań, najlepiej tych pakowanych próżniowo. Po otwarciu zamknij opakowanie lub przełóż śliwki do hermetycznego pojemnika lub plastikowej torebki na zatrzask. Przechowywane w chłodnym, suchym miejscu lub w lodówce, będą dobre przez kilka miesięcy.
Jak jeść suszone śliwki?
Oczywiście możesz je zjeść od razu po wyjęciu z opakowania. Stanowią świetną przekąskę beztłuszczową, którą wszędzie możesz ze sobą zabrać. Połącz je z suszonymi morelami, aby rozkoszować się mieszanką słodkich intensywnych smaków. Możesz je także wymieszać z orzechami i nasionami, aby uzyskać zdrową mieszankę do chrupania. Ale uważaj: takie przekąski są dość kaloryczne, dlatego jedz je z umiarem.
Jeśli nie przepadasz za jedzeniem całych śliwek, spróbuj pokroić je na kawałki i dodać do chleba, batonów zbożowych, a nawet naleśników. Co więcej, aby osiągnąć prawdziwy sukces w walce ze spalaniem tłuszczu, zblenduj około 230 gramów suszonych śliwek z sześcioma łyżkami gorącej wody, aby uzyskać „mus”, który skutecznie zastąpi w wypiekach tłuszcz, taki jak masło, margaryna, czy olej. Jedną miarkę tłuszczu zastąp połową miarki śliwek. Więc jeśli przepis wymaga 200 gramów masła, do wypieku dodaj 100 gramów puree z suszonych śliwek. Szczelnie zamknięte puree z suszonych śliwek może być przechowywane w lodówce przez około tydzień. Jego smak łączy się szczególnie dobrze z deserami na bazie czekolady.
Nie myśl więc o suszonych śliwkach jako o antidotum na zaparcia. Jeśli są spożywane w umiarkowanych ilościach, to pomimo swojej kaloryczności, pomagają w utracie wagi, ponieważ skutecznie hamują apetyt i są zdrowym substytutem popularnych wysokokalorycznych przekąsek.