Strusie jajo a jego właściwości. Czy jest zdrowsze niż jajo kurze?

Jajo strusie jest dość rzadko spotykane na polskich stołach, a szkoda, ponieważ jest ono bardzo wartościowym i smacznym produktem. Waży około półtorej kilograma i jest największym jajem, jakie można spotkać w przyrodzie, stąd trudność w jego całkowitym zużyciu – 1 jajko strusie odpowiada nawet 30 kurzym!

Gdzie i za ile kupimy strusie jaja?

Jaja strusie można czasami dostać w hipermarketach, częściej – w sklepach ze zdrową żywnością lub najczęściej na fermach strusich, których w Polsce wcale nie ma tak dużo (około 30). Ponieważ strusie znoszą jajka tylko między marcem a końcem sierpnia, ich dostępność jest mocno ograniczona. Cena jednego jaja strusia waha się w granicach 50 – 70 zł i wzrasta w okresie Wielkanocy, kiedy występuje na nie zwiększone zapotrzebowanie. Cena skorupki, często wykorzystywanej do oryginalnych dekoracji to koszt około 20 – 30 zł.

Wygląd zewnętrzny i właściwości jaja strusiego

Skorupka charakteryzuje się jednolitą, jasną barwą od białej po ciemnokremową i zwykle nie posiada żadnych plam.
Jajo strusie jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Zawiera bardzo dużo pełnowartościowego białka (w jajku o masie 1,5 kg białko stanowi ok. 1 kg, żółtko 300 g) i wielonasyconych kwasów tłuszczowych w żółtku (omega – 3 i omega – 6), które wywierają pozytywny wpływ na ludzi organizm. Ilość tych dobroczynnych kwasów jest pięciokrotnie wyższa, aniżeli w jaju kurzym. Zawartość cholesterolu jest mniejsza w porównaniu do jaja kurzego, czy przepiórczego, stąd jest ono szczególnie polecane przez dietetyków osobom z nadwagą. Jajo strusie (158 kcal) jednak jest bardziej kaloryczne, w porównaniu do kurzego (135 kcal) w przeliczeniu na 100 g. Zawiera też sporą ilość składników mineralnych – szczególnie żelaza, magnezu i fosforu.

Jak rozbić strusie jajko?

Ponieważ jajo strusie jest kilkanaście razy większe od kurzego i jednocześnie ma około dziesięć razy twardszą skorupkę, jego robicie może okazać się nie lada problemem. Do tego celu najlepiej jest użyć wiertarki lub ciężkiego młotka. Jeśli chcemy zachować skorupkę w całości, np. by potem użyć jej do dekoracji, najlepszym pomysłem będzie użycie ostrego dłuta.

Jak sprawdzić świeżość?

Sposób sprawdzania świeżości jaj polegający na wrzuceniu ich do zimnej wody i obserwowaniu czy wypłynie na powierzchnię, nie sprawdzi się na pewno w tym przypadku. Jaja innych, mniejszych gatunków wypływają na powierzchnię, ponieważ wraz z upływem czasu, do ich wnętrza dostaje się coraz więcej powietrza, przez co stają się lżejsze od wody. Nie dzieje się tak w przypadku jaja strusiego, bo ma ono zwyczajnie zbyt grubą skorupkę, przez co powietrze nie jest w stanie dotrzeć do jego wnętrza. Jajo strusie z upływem czasu zmienia swoją strukturę – staje się ona bardziej zwięzła. Jeśli podczas potrząsania jaja, wyda ono bulgocący dźwięk, będzie to świadczyło o jego nieświeżości.

Obróbka kulinarna strusiego jaja

Jaja strusie są bardziej neutralne w smaku i zapachu w porównaniu do jaj kurzych, stąd stanowią dla nich fajną alternatywę. Jeśli chcemy je zjeść na miękko, musimy gotować je minimum 45 minut, jeśli na twardo – 2 godziny. Jeśli mamy dużą rodzinę można pokusić się o zrobienie z niego pysznej jajecznicy, ale należy pamiętać, że posiłki przyrządzone z tych jaj mogą być przechowywane maksymalnie 3 dni w warunkach chłodniczych. Ze względu na swoje pokaźne rozmiary największe zastosowanie znajdują w cukiernictwie, gdzie z jednego takiego jaja wypieka się kilka ciast!

Jaja strusie mogą stanowić ciekawą alternatywę dla innych jaj. Z dietetycznego punktu widzenia są one lepsze dla człowieka, w porównaniu do jaj kurzych, które spożywamy na co dzień, dlatego warto choć raz na jakiś czas zadać sobie trochę trudu i je zdobyć.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest