Dieta pięciu kęsów jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych diet odchudzających. Obiecuje szybką utratę wagi (nawet 6 – 7 kg w tydzień!) i jednocześnie pozwala na jedzenie ulubionych potraw. Dodatkowo jej zasady są bardzo proste i przejrzyste, ale czy na pewno jest ona skuteczna, a co najważniejsze, czy jest bezpieczna dla naszego zdrowia?
Spis treści
Zasady diety pięciu kęsów
Ideą tej diety jest zachowywanie się jak osoba, która właśnie przeszła operację zmniejszenia żołądka – spożywanie bardzo małych ilości posiłków. Opiera się na 5 prostych zasadach:
- Można pić bez ograniczeń napoje bezkaloryczne.
- Obiad ma składać się z 5 kęsów dowolnej potrawy.
- Kolacja – analogicznie do obiadu.
- Należy stosować suplementację multiwitaminą.
- Jeden z posiłków musi być bogaty w białko.
Twórca diety – doktor Lewis zaleca również, aby śniadanie składało się jedynie z czarnej kawy, aby nieco przedłużyć całonocny post i tym samym zwiększyć efekt odchudzający. Dietę 5 kęsów można rozpocząć natychmiast lub też stopniowo zmniejszać ilość spożywanego jedzenia w czasie. Po osiągnięciu upragnionej wagi, należy systematycznie przechodzić na zrównoważoną, bogatszą w składniki odżywcze dietę.
Wysiłek fizyczny i suplementacja podczas diety
Można przeprowadzać treningi, ale tylko o niskiej intensywności. Treningi o umiarkowanej i wysokiej intensywności najlepiej zostawić na później. Ewentualne niedobory składników odżywczych należy codzienne uzupełniać poprzez przyjmowanie suplementu multiwitaminowego i kwasów omega-3.
Efekt odchudzający i bezpieczeństwo diety
Dieta ta zapewnia średnio niecałe 800 kalorii dziennie, jest to więc dieta bardzo niskokaloryczna. Taki deficyt kalorii na pewno spowoduje utratę wagi przynajmniej na początku, bez względu na to co jemy. Jednak lekarze i dietetycy ostrzegają, że tego typu diety mogą wiązać się z wieloma zagrożeniami dla ludzkiego zdrowia. Są to m. in. problemy trawienne i zwiększone ryzyko występowania kamieni żółciowych oraz depresja. Ponieważ tego typu diety często prowadzą najpierw do szybkiego spadku wagi, a następnie do równie szybkiego jej powrotu, wiele ludzi traci wiarę w to, że kiedykolwiek schudnie i wpada w stany depresyjne, które jeszcze bardziej utrudniają kontrolę nad własną wagą. Dlatego też dieta ta nie powinna być stosowana przez ludzi samodzielnie, a jedynie pod ścisłym nadzorem lekarza. Ze względu na tak małe spożycie kalorii w ciągu dnia, dieta zwykle prowadzi do różnych niedoborów składników odżywczych, co w konsekwencji może skutkować zawrotami głowy, zmęczeniem, zaparciami, czy też nawet utratą gęstości kości. Dlatego tak ważna jest suplementacja, szczególnie u osób, które mają zamiar być na tej diecie przez dłuższy okres czasu, jednak należy tutaj pamiętać, iż sztuczna suplementacja nigdy nie zastąpi nam całkowicie składników pobieranych z naturalnej żywności. Niepokojącą zasadą tej diety jest fakt, iż nie zabrania ona spożywania słodyczy, czy fastfoodów, które mogą stać się u niektórych stosujących tę dietę dominującymi jej składnikami, a jak wiadomo, produkty te mają niekorzystny wpływ na ogólny stan zdrowia. Permanentne spożywanie zmniejszonej liczby kalorii dziennie prowadzi do utraty tkanki mięśniowej i spowolnienia metabolizmu, co w konsekwencji skutkuje trudnościami w zrzucaniu zbędnych kilogramów oraz zwiększa ryzyko występowania efektu jo – jo.
Reasumując, dieta pięciu kęsów sprawdzi się jedynie u niewielkich grupy otyłych. Co prawda obiecuje ona szybki spadek wagi, ale może skutkować też bardzo szybkim jej powrotem, o czym nie zdaje sobie sprawy wielu odchudzających się. Powoduje ona sporo efektów ubocznych, ale jeśli miałby ona być alternatywą dla operacji zmniejszenia żołądka, być może warto ją zastosować, jednak najpierw koniecznie należy zasięgnąć porady lekarskiej.