Ostatnio zapadła moda na kosmetyki naturalne, ekologiczne, bez zbędnych konserwantów i chemii. I dobrze, bo takie najlepiej działają na naszą skórę i włosy, a niestety skład większości kosmetyków jest bardzo długi i znajdziemy w nich głównie chemię. Jednym z naturalnych pielęgnacyjnych hitów jest olej tamanu. Co to właściwie jest i jak go stosować?
Olej tamanu jest naturalnym olejem roślinnym pozyskiwanym z pestek owoców drzewa tamanu (zwane również wawrzynem aleksandryjskim), które w naturze rośnie dziko w tropikalnych lasach w Indiach i na Madagaskarze. Pierwotne ludy uważały drzewo tamanu za święte, a z jego różnych części (nie tylko orzechów, ale również z kory, korzeni i liści) wytwarzano leki.
Owoce drzewa tamanu są wielkości moreli, mają cienki miąższ i dużą pestkę. Po ich zebraniu i otwarciu, pestki są suszone przez miesiąc, aż zmienią kolor na brązowy i zacznie wydobywać się z nich olej. Uzyskany z pestek olej jest gęsty, ma barwę od karmelowej do zielonkawej oraz pozostaje płynny w temperaturze pokojowej. Ma intensywny zapach, przypominający przyprawę maggi, ponieważ zawiera naturalne żywice.
Spis treści
Właściwości oleju tamanu
- NATURALNE FLAWONOIDY – kwas kalofillowy i kallofilloidyna, które odpowiadają za jego działanie przeciwbakteryjne, kojące, zmniejszające opuchliznę.
- NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE –linolowy i oleinowy. Kwas linolowy u osób z cerą suchą wzmacnia barierę lipidową naskórka i chroni przed utratą wody, a u osób z tłustą cerą normuje pracę gruczołów łojowych, odblokowuje pory i redukuje ilość zaskórników. Natomiast kwas oleinowy sprawia, że skóra lepiej przepuszcza składniki aktywne, poprawiając w ten sposób wchłanianie się oleju i wzmacniając jego działanie.
- FITOSTEROLE – wzmacniają barierę lipidową skóry oraz łagodzące stany zapalne kumaryny.
Jak stosować olej tamanu na włosy?
- Najpierw należy dokładnie umyć głowę, oczyścić z serum, kurzu i złuszczonego naskórka, które zebrały się w ciągu dnia.
- Delikatnie odsączamy włosy, ale nadal mają być wilgotne, aby olejek tamanu się na nich dobrze rozprowadził.
- Wcieramy olejek we włosy nie zapominając o skórze głowy (wystarczą dwie duże łyżki). Nieco więcej możesz nałożyć na końcówki.
- Świetnym pomysłem będzie masaż skóry głowy, który poprawi krążenie krwi, wzmocni mieszki włosowe, zrelaksuje i odpręży oraz przyspieszy wchłanianie się substancji odżywczych.
- Włosy pokryte olejkiem zapleć w warkocz lub zwiąż w koczek, a na głowę załóż foliowy czepek oraz ręcznik bądź zimową czapkę. W ten sposób wytworzy się ciepło, dzięki któremu pory skóry otworzą się, a substancje aktywne szybciej przenikną w głąb skóry głowy.
- Po upływie około godziny włosy dokładnie umyj delikatnym szamponem. Włosy pozostaw do wyschnięcia lub użyj suszarki z zimnym powietrzem.
Efekty po stosowaniu oleju tamanu
Włosy będą piękniejsze i bardziej błyszczące, a skóra głowy – zdrowsza i ukojona. Olejek tamanu pomaga rozczesywać włosy i modelować każdy rodzaj fryzury oraz wygładza i nawilża. Olejek zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem się, przesuszeniem oraz uszkodzeniami chemicznymi i mechanicznymi.
Regulacja pracy gruczołów łojowych, eliminacja łupieżu, zapobieganie przetłuszczaniu się włosów, a skórze głowy zostaje przywrócone naturalne pH. Olejek tamanu chroni przed działaniem szkodliwych czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego, promieniowaniem słonecznym, słoną i chlorowaną wodą oraz wysuszającymi substancjami zawartymi w produktach myjących i koloryzujących.
Jak stosować olej tamanu na skórę?
Można go stosować bezpośrednio na skórę. W nierozcieńczonej postaci należy nanosić go punktowo na zmianę skórną lub bliznę. Między palcami rozgrzewamy kilka kropli oleju, następnie delikatnie wklepując stosujemy go na wilgotną skórę twarzy, szyi lub dekoltu.
Ze względu na intensywny zapach, olej zwykle nakładany jest na noc. W formie dwufazowego nawilżenia twarzy, olej stosowany jest w połączeniu z żelem hialuronowym. Kilka kropel oleju można tuż przed użyciem dodać do kremu do twarzy, balsamu do ciała lub serum. Do stężenia 50% można go łączyć również z innymi naturalnymi olejami.
Dla kogo olej tamanu?
Może on być stosowany do każdego rodzaju cery, ponieważ wspomaga leczenie wielu dolegliwości skórnych. Łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie zmian skórnych i redukuje ilość zaskórników, w związku z czym jest polecany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Zmniejsza obrzęk, ból i zaczerwienienia, dlatego może być również stosowany na podrażnioną skórę po depilacji, goleniu, na ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne i gojące się tatuaże.
Olej tamanu może stanowić element kuracji regenerującej cerę zniszczoną i dojrzałą, ponieważ sprzyja odbudowie komórek i ma zdolność pochłaniania promieni UV. Olej można wcierać w skórę głowy w celu łagodzenia objawów łupieżu lub łuszczycy.
Opinie dotyczące oleju tamanu
Opinie o oleju z tamanu są doskonałe, a zawdzięczane jest to jemu skutecznemu działaniu. Zaletą jest również szybkie wchłanianie oraz niepozostawianie na skórze tłustej warstwy. Ma on jednak dość specyficzny zapach, do którego trzeba się przyzwyczaić i najlepszym pomysłem jest właśnie stosowanie go na noc. Cena takiego olejku zależy oczywiście od objętości flakonika. Ceny za 50ml zaczynają się od około 30zł. Można go nabyć przez Internet lub w aptece.