Problemem dla niejednej mamy są przykre dolegliwości dziecka w postaci biegunki i wymiotów. Zwłaszcza u dzieci, stany chorobowe mogą mieć bardzo gwałtowny, burzliwy przebieg a samo samopoczucie malucha okazać się znacznie pogorszone. Przyczyną mogą być infekcje spowodowane rotawirusami. Rotawirusy należą do grupy wirusów, które powodują biegunki, bóle brzucha i wymioty. Najczęściej spotykane u dzieci, mogą dopaść też osoby dorosłe w postaci grypy żołądkowej.
Spis treści
Zakażenie rotawirusem – przyczyny
Rotawirusy możemy podzielić na grupy według ich wpływu na organizm ludzki. Wyróżniamy grupę A, B, C, D i E. Zakażenia tworzą jedynie te, z grupy od A do C. Wirusami, odpowiedzialnymi za liczne biegunki będą wirusy z grupy A, jednocześnie najbardziej popularne na świecie. Rotawirusy z grupy B, występują głównie w krajach Azjatyckich, natomiast zakażenia z grupy C, są często spotykane, przy czym rzadko wywołują biegunkę. Niestety, jeśli kiedyś byliśmy już zarażeni rotawirusem, możemy być nadal podatni na jego działanie. Dzieje się tak, ponieważ powstałe przeciwciała w trakcie choroby, chronią organizm jedynie w przypadku już przebytego wirusa. Oznacza to, że możemy zarazić się ponownie. Chorobę możemy nabyć drogą kropelkową lub pokarmową i jest to głównie uzależnione od kontaktu z nosicielem wirusa. Spożywając nieumyte owoce, pokarm niepoddany obróbce cieplnej oraz dotykając ustami dłonie osoby chorej zakażonej, jesteśmy narażeni na chorobę spowodowaną rotawirusem.
Rotawirus objawy
Grypa żołądkowa jest najczęściej krótkotrwała, ale bardzo męcząca. Rotawirus dostając się do organizmu, rozprzestrzenia się uszkadzając śluzówkę. Typowymi objawami obecności rotawirusów jest gorączka, bóle brzucha, liczne wymioty, nudności, złe samopoczucie, zmęczenie i biegunka. Choroba trwa od 3 do 6 dni, jednak rotawirusy, są wydalane z kałem nawet do 10 dni, po odbytej chorobie. Biegunka u chorego, charakteryzuje się wodnistymi stolcami o żółto-zielonym zabarwieniu. Ostre objawy biegunki oraz wymiotów, mogą prowadzić do nadmiernego odwodnienia organizmu, a w efekcie, do jeszcze gorszego samopoczucia chorego. W przypadku dzieci szybkie odwodnienie, może przyczynić się do zagrożenia życia. Nasilenie choroby bywa różne, od łagodnych objawów, po ostre w postaci wszystkich wymienionych oznak choroby. Osoby z obniżoną odpornością oraz dzieci koniecznie powinny udać się do lekarza.
Leczenie grypy żołądkowej
W przypadku dzieci zarażenie rotawirusem, może być bardzo niebezpieczne i szczególnie męczące. Po rozpoznaniu objawów wirusa, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Istotnym punktem leczenia jest podawanie dużej ilości płynów i niedopuszczenie do odwodnienia organizmu. W aptece dostępne bez recepty elektrolity, pomogą w odbudowaniu nawodnienia. Przyjmuje się, że małe dzieci powinny przyjąć trzy czwarte szklanki wody na jeden kilogram ciała. Także dieta, powinna być dostosowana do żołądka chorego. Potrawy powinny być lekkostrawne, aby zapobiec ich wydaleniu i bólom. W przypadku odwodnienia organizmu konieczna będzie hospitalizacja. Odwodnienie możemy poznać po suchych ustach, gęstej ślinie, rzadkim oddawaniu moczu oraz senności. W szpitalu podaje się choremu kroplówkę, której celem jest przywrócenie nawodnienia i powrócenie chorego do domu.
Dieta podczas grypy żołądkowej
Podczas choroby obowiązują dwie podstawowe zasady: picie wody i przyjmowanie lekkostrawnego jedzenia. Do takich potraw zaliczymy na przykład, gotowany ryż, kleiki z kaszy manny lub ryżu, sucharki, gotowane ziemniaki, jajka. Wraz z postępowaniem choroby, można włączyć do diety cięższe potrawy, jednak należy nie zapominać o nawadnianiu wodami mineralnymi czy herbatkami ziołowymi.