Maliny – wartości odżywcze i zdrowotne

Maliny to owoce niemal doskonałe. Oprócz tego, że są pyszne, obfitują także w wartości odżywcze i zdrowotne. Zadomowiły się na dobre w niemal każdej polskiej kuchni, a także naturalnej apteczce. Spotykane są w całej Europie, a także w znacznej części Azji. Od wieków stosowane są w medycynie naturalnej, a także przy produkcji win owocowych. W Polsce można znaleźć sześć odmian tych pięknych owoców, a jedna z nich, malina moroszka (Rubus chamaemorus) objęta jest całkowitą ochroną.

Wartości odżywcze i zdrowotne malin

Owoce malin są bogate przede wszystkim w cukry, ale także w pektyny i kwasy organiczne, takie jak kwas salicylowy, jabłkowy i cytrynowy. Poza tym, to ważne źródło witamin z grupy B, witaminy C i E, a także składników mineralnych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, np. wapnia, magnezu, potasu i żelaza.

Właściwości maliny pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Już w starożytności sporządzano soki, które pomagały w zwalczaniu zakażeń oraz nerwicy. Nieco później, już w polskiej tradycji ludowej, ten szlachetny owoc uważany był za lek na niedokrwistość. Już w XVI wieku wytwarzano syrop malinowy, który wspomagał zdrowie i odporność.

Warto nadmienić, iż właściwościami prozdrowotnymi mogą pochwalić się nie tylko owoce malin, ale także liście i kwiaty. Te ostatnie, po dokładnym roztarciu, stosuje się niekiedy na spuchnięte i ropiejące oczy, a wodę z gotowania liści używano do przemywania zakażonej skóry.

Obecnie, jak powszechnie wiadomo, soku i syropu z malin używa się głównie przy łagodzeniu objawów grypy. Ponadto, surowe owoce malin pomagają usuwać toksyny z organizmu i znacznie przyspieszają trawienie pokarmów, a dzięki temu mogą zapobiegać powstawaniu zaparć i wzdęć.

Dzięki zawartości kwasu salicylowego, uznawana są za naturalną aspirynę. Owoce maliny mają także właściwości antywirusowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe oraz obniżają ciśnienie tętnicze.

Maliny i ich kalorie

Jeśli chodzi o kalorie, to w 100 gramach owoców znajduje się 52 kcal i 11.94 g cukru. Zawierają także śladowe ilości tłuszczu i całkiem sporo błonnika. Niedawno odkryto, że dzięki swoim właściwościom oczyszczającym wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej. Warto więc wprowadzać je także do diety odchudzającej.

Poza szerokim zastosowaniem kulinarnym i medycznym, owoce malin używane są także w kosmetyce. Popularny w ostatnich latach ekstrakt z malin tonizuje i ujędrni skórą, a także wspomaga zwalczanie trądziku i łupieżu. Wyciąg z malin można znaleźć z szamponach i odżywkach do włosów, ponieważ nadaje on włosom miękkość i naturalny połysk.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest