Kwas borowy – zastosowanie i przeciwwskazania. Jak działa na skórę?

Spotykając się z nazwą kwas borowy, lub inaczej borny nie mamy pozytywnych skojarzeń. Dzieje się tak z powodu rozpowszechniających się informacji o szkodliwości tej substancji. W rzeczywistości właściwości kwasu borowego zostały docenione i wykorzystuje się je w wielu dziedzinach.

Kwas borowy – zastosowanie

Kwas borowy to nieorganiczny związek chemiczny występujący nawet w naturze jako minerał. Odnajdziemy go między innymi w niektórych roślinach. Zazwyczaj nie jesteśmy świadomi, że możemy spotkać go na co dzień. Obecny jest w kosmetykach, które mają na celu przeciwdziałanie nadmiernej potliwości, bądź nieprzyjemnemu zapachowi stóp, czy dłoni. Ponadto pomocny jest w medycynie, gdzie ceni się go szczególnie za właściwości odkażające, ściągające i wysuszające. Bywa skuteczny w wielu domowych problemach, w tym odstraszeniu szkodliwych owadów takich jak karaluchy. Wystarczy rozsypać niewielkie ilości proszku. Dodatkowo ułatwia porządki, gdyż odkaża i usuwa plamy, a także skutecznie walczy z nieprzyjemnym zapachem, co często stanowi wyzwanie każdej pani domu.

Na większą skalę kwas borny stosuję się w przemyśle – stanowi składnik nawozów, czy środków owadobójczych. Wynika to z jego łatwej dostępności, a także stosunkowo niskiej ceny.

Kwas borowy – działanie na skórę i przeciwwskazania

Bezpośrednio kwas borowy można stosować na rany i oparzenia, gdyż wspomaga proces gojenia. Nie mogą być to jednak duże, lub sączące się rany. Jest nieoceniony jeśli chodzi o zakażenia grzybiczne. Niestety, w przypadku przedostania się do głębszych warstw skóry działa toksycznie. Dlatego nie powinno się go stosować na wrażliwą błonę śluzową, czy bardzo uszkodzoną skórę. Dodatkowo zabrania się stosowania kwasu u noworodków i dzieci. Trujące działanie niesie za sobą poważne konsekwencje jak uszkodzenie wątroby i nerek, łysienie, czy niewydolność krążenia.

Kwas borowy, a trądzik

Ze względu na swoje właściwości odkażające roztwór kwasu borowego często występuje w preparatach przeznaczonych dla osób borykających się z trądzikiem. Skutecznie walczy z bakteriami, które przecież są główny powodem powstawania wyprysków. Pamiętajmy jednak, że używanie tej substancji niesie za sobą ryzyko, więc należy z niej korzystać racjonalnie, najlepiej w momencie, gdy stan cery się drastycznie pogarsza.

Jak używać kwas borowy?

W aptekach kwas borowy dostępny jest często w postaci roztworu od 1-3%. Korzystając z łatwości z jaką rozpuszcza się w wodzie można przygotować roztwór samemu, lecz wymaga to odpowiednich umiejętności, bowiem stężenie nie powinno przekraczać 3%. Na schorzenia, które klasyfikują się pod leczenie kwasem bornym stosuje się go oczywiście miejscowo, zazwyczaj 3 razy dziennie. Bardziej problematyczne części, jak oczy należy przemywać nasączonym w roztworze wacikiem.

Mimo wielu kontrowersji kwas borowy może pomóc ze szczególnymi dolegliwościami. Wspomaga walkę z trądzikiem, czy grzybicą. Szczególnie upodobano sobie jego zastosowanie w domu, gdzie szukamy odpowiednich środków czyszczących, które poradzą sobie z poważniejszymi zabrudzeniami, czy nieprzyjemnym zapachem w toalecie. Na pewno dla wielu bywa niezastąpiony, jednak trzeba go używać z głową, a w kwestiach leczenie konsultować swoje poczynania z lekarzem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest