Makrela – wartości odżywcze, z czym jeść, przepisy

Makrela jest jedną z ryb tłustych, zawierającą cenne minerały, wartości odżywcze i i kwasy omega 3. Można w niej znaleźć cenną witaminę D i selen odpowiedzialny za procesy metaboliczne organizmu i funkcjonowanie enzymów. Jest jednym ze specjałów smakoszy ryb i doskonałym pomysłem, by przyrządzić obiad na kilka sposobów.

Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze makreli

Zawarte w rybie kwasy omega 3 i 6 obniżają cholesterol, usprawniają pracę mózgu i chronią przed rozwojem nowotworów. Duża ilość selenu sprzyja pozytywnie na układ immunologiczny i odporność człowieka. Wpływa również korzystnie na pracę serca i reguluje poziom hormonów tarczycy. Doskonały środek uzupełniający codzienne zapotrzebowanie na pierwiastek selen. Jest nosicielką cennych witamin takich jak B, A, E i D. Dzięki czemu zapobiega powstawaniu zmarszczek i poprawia wygląd skóry, wspomaga wzmocnić kości i zęby, chroni przed anemią. Cenne minerały jak wapń, fosfor, miedź i cynk sprzyjają pracy mózgu, rytmowi serca, ciśnieniu krwi i działają przeciwbakteryjnie. Makrela kalorie liczy 221 (kcal) w 100 g ryby. Jest doskonałym źródłem białka i tłuszczów.

Jak przyrządzić makrelę?

Na wiele sposobów można przygotować makrelę. Każdy ze sposobów jest łatwy w wykonaniu i ma swoich wielbicieli. Do najczęściej oferowanych są:

  • makrela wędzona
    Przepis: Najczęściej spożywanym sposobem jest pasta z makreli wędzonej. Makrelę obieramy z ości i ze skóry. Cebulkę kroimy w drobną kosteczkę i gotujemy jajko do postaci na twardo. Kiedy jajko się ugotuje wszystkie składniki wkładamy do blendera i pulsacyjnie do rozdrobnienia produktów – miksujemy. Na koniec dodajemy majonez lub jogurt naturalny i przyprawiamy do smaku. Wszystkie składniki mieszamy dokładnie.
  • makrela pieczona
    Przepis: Obcinamy głowę ryby, czyścimy i dokładnie myjemy. Solimy je w środku i na zewnątrz. Nacinamy z jednej strony i wkładamy do środka marynatę i odrobinę masła. Kładziemy na folii aluminiowej, polewamy resztką marynaty i zawijamy folią. Najlepiej ułożyć ją w naczyniu żaroodpornym. Wkładamy do rozgrzanego piernika na 180 C i pieczemy przez ok 35 minut.
  • makrela smażona
    Przepis: Makrelę umyć i oczyścić. Wytrzeć ręcznikiem papierowym i posypać solą i pieprzem. Skropić cytryną i odłożyć do lodówki na około 2 godziny. Rybę otoczyć w jajku i rozgrzać do postaci płynnej masło na patelni. Smażyć przez około 10 minut, z obu stron, aż nabierze złotego koloru. Najlepiej podawać z duszonymi warzywami.
  • makrela z grilla
    Przepis: Rybę dokładnie myjemy, oczyszczamy i suszymy. Z jednej strony nacinamy. Do środka wkładamy odrobinę masła, kilka ząbków czosnku i czerwoną paprykę. Solimy w środku i z każdej strony. Zalecane jest grillować z każdej strony po kilka minut na rozgrzanym grillu. Podawać z grillowanymi warzywami.

Makrela – z czym jeść?

Warto zważać na to, żeby posiłek był pełnowartościowy dlatego zaleca spożywać się makrelę z innymi bogatymi źródłami uzupełniającymi codzienny bilans minerałów i witamin. Najczęściej znanym dodatkiem jest makrela z chlebem, kaszami i białym ryżem. Jednak, żeby posiłek wzmocnić można dodać przeróżne surówki z kiszonej kapusty i marchewki lub tradycyjne sałatki z pomidora, sałaty, ogórka i szczypiorku. Wszystko według upodobań wielbicieli makreli.
Makrela mierzy długość 50 cm, a w Polsce najczęściej spożywana jest makrela atlantycka. Ze względu na swoje walory smakowe i zdrowotne – warto wprowadzić ją do swojego jadłospisu. Spożywanie jej wpływa korzystnie również na przyspieszenie metabolizmu, dlatego zalecana jest również osobom na diecie!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest