Monotonne posiłki mogą stać się zmorą każdej pani domu. Z drugiej strony przygotowanie potrawy zdrowej, smacznej a do tego niecodziennej nie stanowi łatwego zadania. Czasem warto sięgnąć po znane i pozornie „nieciekawe” produkty, aby odkryć ich nowe możliwości. Jednym z ciągle niedocenianych artykułów jest mąka jaglana.
Spis treści
Mąka jaglana – podstawowe informacje, właściwości
Mąka jaglana to produkt pozyskiwany z ziaren łuskanego prosa zwyczajnego czyli po prostu z kaszy jaglanej. Posiada lekko orzechowy smak wzbogacony delikatną słodko-gorzką nutką.
Mąka ta oferuje szeroką gamę składników odżywczych. Na 100 g takiej mąki możemy spodziewać się ok. 9 g wody, 11 g białka, 73 g węglowodanów oraz 4 g tłuszczów, co daje nam ok. 378 kcal. Spośród węglowodanów najcenniejszym składnikiem jest błonnik, którego zawartość dochodzi nawet do 9 g. W mące tej znajdziemy także mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych w tym kwasy omega-3 oraz omega-9. Ze względu na ich obecność mąka jaglana nie ma zbyt długiego terminu przydatności do spożycia, ponieważ będzie ulegała jełczeniu. Osoby cierpiące na celiakię swobodnie mogą spożywać wyroby z tej mąki, gdyż nie zawiera ona glutenu. Polecana jest także w profilaktyce przeciwnowotworowej ze względu na właściwości alkalizujące (pH krwi przybiera odczyn zasadowy co hamuje rozwój raka).
Mąka jaglana oferuje również bogaty zestaw minerałów. Wśród nich króluje mangan (do 76% zawartości), fosfor (41%), magnez (32%) i żelazo (23%). Znaleźć możemy również cynk (18%), potas (4%) oraz wapń (1%).
Zawartość witamin też plasuje mąkę jaglaną na wysokim miejscu pośród zdrowej żywności. Znajdziemy w niej witaminy z grupy B w tym: witaminę B6 (29%), która pełni ważną rolę w procesach metabolicznych; witaminę B2 (24%), której niedobór powoduje poważne konsekwencje w układzie nerwowym; witaminę B3 (31%) ważną w procesach przeciwalergicznych czy witaminę B5, która bierze udział w przemianach cukrów, tłuszczów i białek. Oprócz tego obecna jest również lecytyna mająca korzystny wpływ na pracę układu nerwowego i pamięć. Witamina K również stanowiąca istotny składnik tej mąki, wspomaga procesy krzepnięcia krwi i chroni przed osteoporozą. Wszystkie te bioelementy a co za tym idzie właściwości sprawiają, że chciałoby się zajadać potrawy tylko na bazie tej mąki. Co zatem można z niej przygotować?
Mąka jaglana – przepisy
Mąka jaglana nadaje się niemal do wszystkiego. Można ją stosować do zagęszczania zup oraz sosów ponieważ nie tworzy grudek. Z powodzeniem możemy dodawać ją do duszonych mięs czy wykorzystać podczas wyrobu pasztetu.
Stanowi także doskonały zamiennik zwykłej mąki w związku z czym sprawdzi się jako podstawowy składnik ciast. Słodkie wyroby takie jak babka, mazurek, sernik, muffinki, murzynek czy placki bananowe na bazie mąki jaglanej będą wyśmienite. Jeśli mamy ochotę na eksperyment kulinarny warto wykonać gofry, naleśniki czy pierogi. Z cała pewnością członków naszej rodziny ucieszą także domowej roboty makarony czy pachnący chleb – oczywiście przygotowane z maki jaglanej. Unikalne będą również kisiele i galaretki. Tak naprawdę wykorzystując ten produkt jesteśmy w stanie ugotować lub upiec praktycznie wszystko czego zapragniemy. Liczy się tutaj tylko własna inwencja twórcza.
Mąka jaglana – cena
Znakomity potencjał mąki jaglanej nie ogranicza się tylko do jej wszechstronnego zastosowania w kuchni. Tym co wydaje się być najlepszego to jej cena, która wacha się od 3 zł do 7 zł za wersję ekologiczną. Kolejną zaletą naszej mąki jest jej dostępność, można ją bowiem znaleźć w każdym sklepie czy to dużym supermarkecie czy małym osiedlowym sklepiku. W wypadku gdybyśmy mimo wszystko mieli problem z kupnem owej mąki, zawsze możemy wybrać kaszę jaglaną a następnie ją zmielić. Efekt będzie ten sam.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty jakich oczekujemy po dobrym produkcie spożywczym, mąka jaglana jest niekwestionowaną królową pod względem zastosowania, właściwości prozdrowotnych, dostępności i ceny.