Lecytyna jest substancją zawierającą w sobie wiele związków, przede wszystkim fosfolipidów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Kojarzy się głównie z bardzo dobrym wpływem na pamięć, koncentrację, a także właściwościami ochronnymi dla wątroby. Dlaczego nie należy jej lekceważyć i jakie ma zastosowanie?
Spis treści
Lecytyna – właściwości i zastosowanie
Lecytyna jest elementem budulcowym każdej komórki naszego ciała, w tym tkanek mózgowych, dlatego pełni bardzo ważną rolę w procesie wspomagania koncentracji i uczenia się. Wykazuje także właściwości pobudzające układ nerwowy, dlatego doskonale wpływa na zapamiętywanie. Co więcej, lecytyna chroni naszą wątrobę, poprawia wchłanianie się witamin, a także poprawia krążenie krwi. Bierze również udział w procesie przemiany materii i jest substancją osłaniającą ściany żołądka.
Źródła lecytyny
Zaleca się przyjmowanie lecytyny zwłaszcza po wysiłku fizycznym oraz psychicznym, a także w przypadkach rekonwalescencji po chorobie, czy wtedy, gdy zauważamy problemy z koncentracją oraz pamięcią.
Naturalnym źródłem lecytyny są takie produkty jak soja, fasola, orzechy, żółtko jajka, ryby, zielone warzywa, a także oliwki. Jednakże ich zawartość zwykle nie jest wystarczająca, dlatego warto sięgnąć po suplementy diety, które uzupełnią jej braki w organizmie. Należy wspomnieć, że aby zauważyć faktyczną poprawę, niezbędne jest systematyczne przyjmowanie lecytyny. Trwa to zwykle od miesiąca, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do 4 miesięcy.
Lecytyna stanowi zatem niezwykle ważny element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wpływa korzystnie niemal na wszystkie aspekty związane z naszym zdrowiem i doskonale sprawdza się w problemach trudnych do złagodzenia.