Miłośników grzybów jest bardzo wielu. Kto z nas nie lubi dobrze przyrządzonego mięsa z pysznym sosem kurkowym? Zjedzenia takiego dania z pewnością nie odmówimy. Część osób również nie przepada za grzybami i nie zje ich pod żadnym pozorem. Zazwyczaj, to problem wynikający z niewiedzy oraz obawy, że wszystkie grzyby są trujące. Jak wobec tego podejść do temat grzybów? Co, poza niepowtarzalnym smakiem zyskujemy spożywając kurki?
Spis treści
Właściwości zdrowotne kurek
Kurki to rodzaj grzybów, które są bardzo zdrowe. Pieprznik jadalny szczególnie w kapeluszach zawiera bardzo dużą ilość witam i minerałów. Kurki są bogate w witaminy: A, B, C, D, E oraz w sole mineralne takie jak: wapń, siarka, jod, cynk, potas, żelazo, fluor, miedź i mangan. Żelazo zawarte w kurkach wspomaga pracę mózgu, miedź z kolei jest odpowiedzialna za wzrost, rozwój i ogólny stan zdrowia. Witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Witamina B3 poprawia kondycję skóry i minimalizuje trądzik. B5 z kolei wpływa na zmniejszenie wszelkich napięć emocjonalnych. Kurki za sprawą związku (Lantioniny) przyspieszają proces gojenia się ran.
Witaminy oraz składniki mineralne wspomagają prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Dodatkowo, pieprznik jadalny jest niskokaloryczny, ponieważ w jego skład wchodzi 90% wody, a pozostałe 10% to tłuszcze i węglowodany. 100 g świeżych kurek zawiera jedynie 38 kalorii. Są idealnym rozwiązaniem dla osób trzymających dietę oraz tych, które po prostu chcą schudnąć. Kurki, podobnie jak inne grzyby są źródłem błonnika, który wspomaga proces trawienia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ten rodzaj błonnika to chityna, która jest ciężkostrawna. Błonnik zawarty w kurkach obniża poziom złego cholesterolu.
Pyszne danie z wykorzystaniem kurek – polędwiczki w sosie kurkowym
Sos z kurem idealnie współgra i smakuje z polędwiczkami wieprzowymi. To idealna propozycja na wspólny obiad z rodziną. Jaki składniki są potrzebne, aby przygotować to pyszne danie?
- 300 g kurek
- 1 polędwiczka wieprzowa – 350 g
- 2 łyżki masła klarowanego
- ½ cebuli
- 50 ml białego wina lub bulionu
- 170 ml śmietanki kremówki – 30 %
- 1 łyżka posiekanego koperku
- szczypta kurkumy (można pominąć ten składnik)
Bardzo dokładnie umyć grzyby, a następnie je osuszyć. W garnku z głębokim dnem lub na patelni roztopić jedną łyżkę masła, dodać pokrojoną w kostkę cebulę i mieszać tak, aby się zeszkliła. Dodać kurki i smażyć je około 2 minut ciągle mieszając. Następnie doprawić solą do smaku, wlać wino lub bulion i poczekać chwilę, aż trochę odparuje. Kolejnym krokiem jest dodanie śmietanki i zagotowanie całości. Do garnka dorzucić posiekany koperek oraz opcjonalnie kurkumę, zdjąć z ognia. Polędwiczki umyć, osuszyć, powycinać wszystkie błonki, pokroić w plastry. Rozgrzać patelnię, roztopić łyżkę masła klarowanego, ułożyć plastry polędwiczek, doprawić solą i pieprzem. Smażyć na większym ogniu przez około 2 minuty na każdej ze stron do momentu, aż mięso się zarumieni. Mięso, po usmażeniu włożyć w uprzednio przygotowany sos kurkowy i smażyć przez 1-2 minuty. Proponowane danie z dodatkiem grzybów gotowe do podania. Jest pyszne w połączeniu z ziemniakami, kluskami Śląskami, kopytkami czy plackami ziemniaczanymi.
Kurki a lisówka pomarańczowa
W przypadku zakupu kurek w sklepie nie musimy się martwić, że trafimy na ich przyrodnią siostrę w postaci lisówki pomarańczowej. Wspomniany grzyb wypisz, wymaluj wygląda jak kurka. Konsternacja pojawia się, gdy wybieramy się sami na grzybobranie i nie jesteśmy pewni czy znalezionych grzyb to kurka czy nie. Zasadnicza różnica to wygląd. Lisówka ma cieńszą nóżkę niż kurka, gęstsze blaszki i ciemniejsze owocniki. Grzyb w Polsce występuje rzadko, jednak są lasy, gdzie można go spotkać, więc trzeba być uważnym. Lisówka pomarańczowa jest niejadalna, a spożycie w większej ilości powoduje problemy gastryczne.
Wprowadzenie kurek do swojego menu to z pewnością dobry krok. Grzyby są zdrowe, niskokaloryczne i można je w przeróżny sposób przyrządzić. W przypadku spaceru po lesie, decydując się na zbieranie grzybów samodzielnie trzeba zachować szczególną ostrożność. Osoby zbierające grzyby przez lata bez trudu odróżnią kurkę od lisówki pomarańczowej. Ci, którzy swoją przygodę z grzybobraniem dopiero rozpoczynają powinni być bardzo uważni i czujni. Najbezpieczniej nie zbierać tych grzybów, co, do których nie mamy pewności.