Pomysły na posiłki przed i po treningu dla wegan

To, co jemy przed i po treningu ma kluczowe znaczenie w kontekście rezultatów, jakie możemy osiągnąć w połączeniu z odpowiednim treningiem. W trakcie ćwiczeń nasz organizm potrzebuje zapasu energii do wykonania ćwiczeń, a najprostszym źródłem energii jest, niestety nie tłuszczyk z oponki, ale białko z naszych własnych mięśni. Aby organizm nie zaczął „zjadać” sam siebie, i tym samym naszych wyników treningowych, niezwykłe ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych w pożywieniu. Po treningu natomiast następuje proces regeneracji podczas, którego odbudowywane są obciążone treningiem włókna mięśniowe. Tu również potrzebujemy substancji dzięki, którym będzie to możliwe.

Posiłek przed treningiem

Posiłek przed treningiem ma dostarczyć naszemu organizmowi przede wszystkim paliwa, dzięki któremu będziemy mieli siły na dodatkowy wysiłek, jakim jest trening. Modny, swego czasu, trening na czczo, które rzekomo miał przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej okazało się, że nie przynosi spodziewanych rezultatów. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nasz organizm, zamiast spalać tłuszcz sięgnie po łatwiej dostępny substancje z naszych mięśni a trening na czczo to najprostszy sposób, żeby zostać tzw chudym grubasem, czyli osobą pomimo nie dużej masy ciała, o procentowo dużej zawartości tłuszczu w organizmie. Spożycie wartościowego posiłku przed treningiem zapewnia nie tylko odpowiedni zapas energii na czas wykonywania ćwiczeń, ale i przyśpiesza późniejszą regenerację organizmu.

Co powinien zawierać?

Posiłek przedtreningowy powinniśmy spożywać na 2-3 godziny przed treningiem. Powinien być bogaty w produkty o niskim indeksie glikemicznym co zapewni nam stopniowy, powolny wzrost insuliny we krwi, chroniąc nas tym samym na dłużej przed poczuciem zmęczenia. Dobrze jest, by posiłek składał się w dużej ilości z węglowodanów, ponieważ to one są źródłem energii dla mięśni. Ważne jest również, by posiłek był jak najbardziej kaloryczny przy stosunkowo małej objętości co zapobiegnie poczuciu ociężałości podczas treningu. Należy unikać produktów z dużą ilością błonnika oraz nasion roślin strączkowych, które mogą wywołać wzdęcia.

Przykładowe posiłki przedtreningowe dla wegan

  • owsianka z bananem i szklanka soku warzywnego
  • chleb pełnoziarnisty z sałatą, papryką i szczypiorkiem
  • makaron żytni wielozbożowy z oliwą
  • musli z płatków owsianych, rodzynek, pestek słonecznika, orzechów, dyni, migdałów oraz pokrojonym
  • bananem
  • brązowy ryż ze startym jabłkiem

Posiłek po treningu

Podczas treningu nasze mięśnie doznają mikrourazów. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i w konsekwencji prowadzące do rozrostu mięśni i zwiększenia naszej wytrzymałości. Odpowiedni posiłek potreningowy powinien dostarczać organizmowi białka i węglowodanów co pomoże odbudować mięśnie, a także uzupełni zapas glikogenu mięśniowego. W przypadku treningu siłowego, kiedy budujemy masę mięśniową zaleca się spożycie zaraz po wysiłku dawki węglowodanów prostych najlepiej w postaci płynnej (można je zastąpić niezawodnym bananem). Posiłek białkowy spożywamy jednak nieco później – 30-60 minut po treningu, ponieważ wcześniej zmęczony organizm nie będzie w stanie go przyswoić. Jeśli nie zależy nam na rozbudowie masy mięśniowej wystarczy nam pełnowartościowy posiłek do dwóch godzin po treningu.

Przykładowe posiłki potreningowe dla wegan

  • sałatka z rzodkiewki, szczypiorku, soczewicy, czerwonej fasoli, kukurydzy, groszku, rukoli, oliwą z oliwy
  • koktajl z banana, mleka migdałowego, pestkami dyni, migdałami
  • płatki zbożowe, orzechy, suszone owoce, nasiona słonecznika, siemię lniane, migdały, jagody goi, nasiona chia, olej kokosowy, mleko roślinne

Sam trening nie wystarczy

Jeżeli chcemy osiągnąć optymalne efekty treningowe, musimy pamiętać o tym, że sam wysiłek bez odpowiedniej diety nam tego nie zapewni. Dostarczenie organizmowi odpowiedniego paliwa jest równie ważne co same ćwiczenia, jeśli nawet nie ważniejsze. W końcu nie na darmo się mówi, że jesteś tym, czym jesz i choć może powiedzenie to jest lekko przesadzone to jednak brak odpowiedniej diety może zaprzepaścić wszystko nad czym tak ciężko pracujemy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest