Kozieradka – właściwości lecznicze, zastosowanie oraz przeciwwskazania

Kozieradka pospolita to roślina zielna, z rodziny bobowaty, którą wykorzystuje się w kuchni,kosmetyce i lecznictwie. Jest uprawiana niemal na całym świecie, ale jej rodzinnym krajem jest Azja i Europa Wschodnia. W przemyśle wykorzystuję się nasiona kozieradki, które mają bardzo pozytywne działanie.

Kozieradka – czym jest?

Jest to roślina, która z wyglądu przypomina koniczynę. Jej właściwości zaczęły być zauważalne wieki temu, w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Wiele osób nie słyszało nigdy wcześniej o tej roślinie, a warto zainteresować się tematem, ponieważ kozieradka ma niesamowite korzyści dla zdrowia. Nasiona wykorzystywane są w kuchni, kosmetyce i lecznictwie, a dodatkowo przy produkcji leków. Często dodaje się je, aby stłumić nieprzyjemne leki, ponieważ roślina ma smak podobny do syropu klonowego, a przy tym jej nasiona ładnie pachną. Jeśli chodzi o kuchnię to ciekawym faktem jest to, że w Indiach liściem kozieradki spożywa się jako warzywa. Kozieradka jako przyprawa sprawdzi się doskonale do potraw mięsnych czy w cukiernictwie.

Kozieradka w medycynie

Kozieradka przynosi niezwykłe korzyści jeśli chodzi o stan zdrowia. Działa na wiele organów i przewlekłych problemów oraz stosowana jest w leczeniu wielu schorzeń.

 • Podawana doustnie, wspomaga układ trawienny
 • Pomaga zwalczyć stany zapalne, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne
 • Łagodzi bolesne miesiączki
 • Wpływa na stan zdrowia serca ( np. miażdżyca)
 • Leczy choroby narządu wzroku
 • Chroni wątrobę
 • Pomaga leczyć hemoroidy
 • Obniża poziom cukru we krwi
 • Chroni przed rozwojem nowotworu jelit
 • Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo
 • Zwiększa libido i poziom testosteronu

Kozieradka w kosmetyce

Znajduje ona zastosowanie w przypadku cery problematycznej i tłustej z tendencją do trądziku. Jej charakterystyczną cechą jest to, że wyciąga toksyny, a więc wspomaga oczyszczać skórę z zaskórników czy trądziku. Dodatkowo, roślina działa przeciwstarzeniowo, zwalczając wolne rodniki.

Z nasion kozieradki można stworzyć naturalną maskę do twarzy, w zależności od pożądanego efektu, dodając do nich miód lub jogurt naturalny. Kozieradka świetnie sprawdzi się również na włosy, ponieważ zwalcza łupież, powoduje zagęszczenie włosów oraz kontroluje ich wzrost i wypadanie. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, pomaga także łagodzić podrażnienia skóry głowy. Z nasion najlepiej jest wykonać wcierkę, mieszając uprzednio namoczone nasiona z mlekiem kokosowym i nakładając na włosy, na około pół godziny.

Kozieradka – gdzie i za ile ?

Kozieradkę najlepiej zakupić w aptece lub sklepach zielarsko – medycznych. Można dostać ją również w sklepach ekologicznych, ze zdrową żywnością. Oczywiście bez problemu znaleźć ją można w sklepach internetowych. Jej cena jest naprawdę niewielka, bo około 3-4 zł w zależności od pojemności. Za 50g produktu trzeba zapłacić zaledwie 2 złote.

Kozieradka to roślina, którą zdecydowanie warto wypróbować. Posiada wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na Twoje zdrowie, a dodatkowo potrafi zadbać o urodę. Do tego, nie kosztuje wiele, a więc jak widać, nie ma żadnych wad!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest