Pożegnanie zmarłego – czyli mowa pogrzebowa i podziękowania

Niestety w naszym życiu, poza przyjemnymi sprawami, musimy zmagać się także z takimi, które powodują u nas smutek oraz oczy pełne łez. Takim wydarzeniem na pewno jest moment, kiedy odchodzi od nas bliska osoba. Ciężko godzić się ze stratą kogoś, kto plasował się w naszym życiu w istotnym miejscu.

Ostatnie pożegnanie jest ważnym elementem szacunku, a także pozwala nam przypomnieć sobie, wszystkie szczęśliwe momenty związane z tą osobą. Zazwyczaj składa się początkowo się z podziękowań za przybycie na ceremonię. Kolejno występują podziękowania dla najbliższych, a następnie pożegnanie rodziny oraz końcowa prośba o zachowanie zmarłego w pamięci wraz z towarzyszącą modlitwą.

Ostatnie pożegnanie zmarłego na cmentarzu

Tekst pożegnalny z pewnością powinna przygotować osoba, która dobrze znała zmarłego – rodzina czy przyjaciele. Wówczas zyskujemy pewność, iż przemowa będzie najbardziej zgodna z wolą umarłego.

Podziękowania pozwalają nam się zadumać nad tym, kim byłą dla nas ta osoba oraz w jakimś stopniu załagodzić ciężkie emocje kierujące się stratą oraz rozpaczą. Dzięki temu, możemy powrócić w myślach do wspólnie spędzonych chwil. Bardzo ważnym elementem jest, uwzględnienie wszystkich osób, które były wsparciem i pomocnym ramieniem dla już, nieżyjącego.

Wyrazy wdzięczności, często są kierowane do osób, które pomagały w ciężkich chwilach zmarłemu czy jego rodzinie, mowa tutaj o kadrze szpitalnej czy pomocy psychologa.

Mowa pożegnalna nie powinna być długa, aczkolwiek powinna zawierać wszystkie ważne dla zmarłego sprawy, a także szereg podziękowań. Coraz częściej spotkamy się w początkowym etapie treści, z ulubionym powiedzeniem czy mottem, osoby, której już przy nas nie ma.

Jak odpowiednio przygotować się do odczytania ostatniego listu?

Naturalnie list może odczytać ksiądz, jednakże najczęściej sami, jako osoby bliskie, chcemy godnie pożegnać naszego przyjaciela. Nie ukrywajmy, iż podczas takich sytuacji jest w nas wiele emocji, tych zahaczających o płacz, smutek jak i roztrzęsienie. Nie możemy się temu niekiedy sprzeciwić, gdyż jest to naturalny stan, któremu w jakiś sposób musimy stawiać czoła. Zatem najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest napisanie mowy pożegnalnej na kartce oraz wymówienie jej w cichym miejscu, kilka razy. Po pewnym czasie, nasze emocje nie pulsują już w tak narastający sposób.

Oczywiście możemy nauczyć się tekstu na pamięć, aczkolwiek czujemy się ‘raźniej’, mając tekst w zasięgu oka. Zapewne to bardzo trudny etap w naszym życiu, zwłaszcza że, ceremonia odbywa się zaledwie kilka dni po śmierci naszego bliskiego. Postarajmy się jednak uwzględnić ostatnią wolę oraz przekazać wyrazy wdzięczności dla wszystkich zgromadzonych na ceremonii pogrzebowej.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest