Jakie są właściwości i zastosowanie prawoślazu? Dlaczego warto go suplementować?

Dobroczynne właściwości prawoślazu są znane już od starożytności. Najczęściej jest on stosowany pod postacią syropu. Przetwarzać można zarówno korzeń rośliny, jak i jej kwiaty i liście. Prawoślaz wykazuje pozytywne działanie na górne drogi oddechowe, układ pokarmowy czy skórę. Jakie właściwości ma prawoślaz i gdzie najczęściej znajduje zastosowanie? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Prawoślaz – roślina z basenu Morza Śródziemnego

Prawoślaz lekarski to roślina zielna, która naturalnie występuje na obszarze basenu Morza Śródziemnego. W Polsce, można ją spotkać na plantacjach. Jej okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. Prawoślaz osiąga wysokość do 1,5 metra. Jego liście są włochate i mają kształt serca o długości ok. 10 cm. W zagłębieniach liści, a także na wierzchołkach łodyg, można znaleźć kwiaty. Liście najczęściej mają szaro-zielony odcień, natomiast kwiaty – jasnoróżowy. Istotnym elementem tej rośliny jest również korzeń o walcowatym kształcie, który ma do 3 cm średnicy. Prawoślaz to idealny surowiec zielarski. Jego liście są bogate w śluz, kwasy organiczne, związki flawonowe. . Z kolei w korzeniu znajdują się: śluz, pektyny, skrobia, sacharoza, olej tłusty, związki białkowe, asparagina oraz składniki mineralne – cynk, selen, wapń, fosfor i żelazo.

Właściwości prawoślazu

Prawoślaz wykazuje, przede wszystkim, właściwości nawilżające i kojące. Jego korzeń, niemal w 20% składa się ze śluzu, który jest bogaty w cenne substancje, takie jak glukany, arabinogalaktany, galakturonoramnany, pektyny, skrobia, sacharaza, związki flawonoidowe, związki mineralne czy asparagina. Z kolei liście mają w składzie kwasy organiczne i związki flawonowe. Dzięki występującym w korzeniu i w liściach składnikom, prawoślaz wykazuje następujące właściwości:

  • działa wykrztuśnie,
  • łagodzi podrażnione drogi oddechowe,
  • wpływa ochronnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego,
  • wspiera prawidłową perystaltykę jelit,
  • nawilża skórę,
  • koi podrażnienia na skórze.

Zastosowanie prawoślazu

Prawoślaz bardzo dobrze sobie radzi z nawilżaniem gardła, dlatego często jest składnikiem pastylek do ssania, takich jak np. te: http://fiorda.pl/fiorda-vocal/, które łagodzą dolegliwości związane z gardłem i górnymi drogami oddechowymi. Prawoślaz ma również pozytywny wpływ na układ pokarmowy Jest stosowany w przypadku wystąpienia zgagi, podrażnień śluzówki przełyku i żołądka, nadkwaśności. Prawoślaz jest polecany osobom, które walczą z nadwagą. Wszystko dlatego, że hamuje apetyt i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i glukozy we krwi (nie są wchłaniane całkowicie przez układ pokarmowy).

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest