Gwajawa nazywana jest też guawą, gruszlą, gojawą i psydią. Występuje w ponad 100 odmianach i pochodzi z Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej oraz krajów karaibskich. Miąższ może mieć koloru różowego lub białego, a skórka może przybierać odcienie od zielonej przez żółtą i pomarańczową do jasnoczerwonej.
Spis treści
Gwajawa a jej właściwości odżywcze
Na pierwszym miejscu warto wymienić wysoką zawartość witaminy C. Gwajawa ma jej pięciokrotnie większą zawartość niż pomarańcza- czyli aż 228mg w 100g miąższu. Dlatego poleca się ją spożywać w okresach jesienno-zimowych, kiedy jest zwiększona zachorowalność. Witamina C pomaga wzmocnić odporność organizmu i zabezpiecza go przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów. Witamina C to również przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki. Dzięki temu profilaktycznie zapobiega namnażaniu się komórek nowotworowych.
Kolejnym odżywczym składnikiem są pektyny, zaliczane do błonnika pokarmowego. Wpływają one pozytywnie na regulację poziomu cholesterolu i węglowodanów. Duża zawartość błonnika w guawie przyśpiesza też metabolizm i sprzyja zrzucaniu zbędnych kilogramów. Dlatego, jeśli masz problem z nadwagą, to śmiało po nią sięgaj. Pomoże Ci w walce z ociężałością i odkładaniem się tłuszczu. Jeśli cierpisz na ciągle powracające zaparcia, to jedzenie tego owocu także powinno przynieść Ci ulgę. Duża zawartość błonnika działa oczyszczająco na przewód pokarmowy. Guawa zawiera również witaminę A, która wpływa pozytywnie na kondycję włosów, skóry i paznokci. Dodatkowo korzystnie działa na poprawę wzroku. Dlatego poleca się spożywanie gwajawy, jeśli spędzasz dużo czasu przed ekranem komputera, telewizora lub smartfonu.
Co ciekawe gwajawa zawiera więcej potasu niż banan. Dzięki temu wspomaga pracę serca i przepływ ciśnienia krwi. Dlatego pomaga ona w walce z kiepskim nastrojem oraz zmniejsza ryzyko chorób serca. Jeśli czujesz, że masz obniżony nastrój, to koniecznie po nią sięgnij! W guawie znajdziesz też witaminy z grupy B. Wspomagają one ogólne procesy zachodzące w organizmie i są pożywieniem dla mózgu. Zawarte w niej witaminy B3 i B6 stymulują komórki nerwowe. Ze względu na zawartość kwasu foliowego poleca się jej spożywanie kobietom w ciąży. Warto jeść gujawę dla jej wielu właściwości odżywczych. Posiada ona różnorodne korzystne właściwości. Spowalnia proces starzenia się organizmu, a nawet obniża gorączkę!
Gwajawa- kalorie
Gwajawa jest owocem bardzo pożywnym. W 100 gramach miąższu owocu znajdziemy aż 68 kalorii. Zawiera mniej niż 1 gram tłuszczu. Niestety ma ona wysoki indeks glikemiczny i nie jest zalecana do spożywania dla diabetyków. Jednak różne źródła podają różne opinie na temat tego, czy jest on zakazany dla cukrzyków, czy też nie. Niektórzy naukowcy twierdzą, że dzięki swoim właściwościom obniża poziom cukru we krwi. Jeśli jesteś cukrzykiem, to o profesjonalną opinię najlepiej zapytaj swojego lekarza.
Gwajawa- cena i przechowywanie
Cena gujawy jest zależna od pory roku i dostępności w supermarketach. Raczej ciężko dostać ją teraz w naszym kraju, bo nie jest aż tak popularna. Jej cena nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu złotych. Owoc gujawy należy przechowywać w lodówce, gdzie będzie dobry do spożycia nawet do kilku tygodni. Dojrzałą gwajawę można poznać po tym, że jej skóra odkształca się po naciśnięciu palcem. Jednak nie powinna być ona zbyt miękka, bo to może znaczyć, że jest przejrzała.
Gwajawa jak jeść?
Gwajawę możesz jeść na surowo jako pyszną i odżywczą przekąskę. Możesz spożywać ją ze skórką lub bez- to kwestia sporna. Również pestki gwajawy są jadalne. Jednak niektórzy wolą je wyrzucić z powodu tego, że są po prostu twarde. Gwajawę możesz łączyć z serem- dzięki czemu wspaniale podkreśli jego smak. Zrobić z niej sok, dżem lub kompot. Możliwości jest wiele.
Jak widzisz, Gwajawa ma wiele korzystnych właściwości dla organizmu. Oprócz tego jest również smaczna i można ją przyrządzić na wiele sposobów. Dlatego naprawdę warto spróbować jej wyjątkowego smaku i przenieść się na chwilę w egzotyczne miejsce. A Ty znasz jakieś ciekawe sposoby na przyrządzenie gwajawy? Podziel się nimi z nami w komentarzach.