Andropauza – męskie przekwitanie

Andropauza to męski odpowiednik kobiecej menopauzy. Różnica polega na tym, że mężczyzna nie traci całkowicie zdolności seksualnych, a jedynie zmniejsza się ich natężenie. Okres ten w życiu mężczyzny, jest najczęściej wydarzeniem informującym o zbliżającej się starości.

Andropauza – objawy

  • problemy z pełnym wzwodem, spowodowane obniżeniem poziomu testosteronu oraz zmianami naczyniowymi; w niektórych przypadkach dochodzi do impotencji
  • obniżenie zadowolenia z życia seksualnego
  • napady gorąca, zaburzenia snu (podobne do zaburzeń kobiet przechodzących menopauzę) i nadmierna potliwość
  • ogólne dolegliwości bólowe
  • rozwijająca się miażdżyca zmniejsza wydolność organizmu, a tym samym, przyczynia się do szybszego męczenia
  • zaburzenia apetytu
  • przekształcenia w miejscach odkładania się tłuszczu – w okresie andropauzy, mężczyznom zaczyna rosnąć brzuszek, który jest często usprawiedliwiany nadmiernym piciem piwa
  • zmniejszenie masy mięśniowej
  • bóle kręgosłupa, które mogą być mylone ze zmianami zwyrodnieniowymi; zamiast dyskopatii, mamy do czynienia z osteoporozą, która tak jak u kobiet, jest wywołana nagłymi zmianami poziomów hormonów
  • palpitacje serca
  • problemy z oddawaniem moczu, które są spowodowane przerostem gruczołu krokowego (prostaty)

Andropauza – objawy psychiczne

Jak wiadomo, człowiek to nie tylko funkcjonujący organizm, ale również czująca istota. Warto w tym miejscu wspomnieć o psychicznych objawach andropauzy. Mężczyźni w tym okresie, cechują się nadmierną wrażliwością. Trzeba przy nich odpowiednio dobierać słowa, tak by nie zranić ich uczuć. Dodatkowo, można zaobserwować często zmieniające się nastroje.

Kolejnymi psychicznymi objawami jest obniżenie nastroju oraz zadowolenia z życia. Mężczyźni, którzy nie mają zagwarantowanego wsparcia i/lub nie potrafią sobie poradzić z negatywnymi emocjami, mogą popaść w depresję. Ważne jest w tym okresie zrozumienie i wyrozumiałość ze strony innych ludzi. Jeżeli mężczyzna nie ma tego zagwarantowanego, może być nawet agresywny. Andropauza wpływa również na sferę poznawczą. Podczas tego okresu, można zauważyć pogorszenie się pamięci i koncentracji uwagi.

Przyczyny andropauzy

Głównym winowajcą jest spadek poziomu hormonów. Deficyty są w stężeniu testosteronu, DHEA, estradiolu, estronu, hormonu wzrostu oraz melatoniny. Zmiany są związane ze starzeniem się organizmu, jednak nie są zdeterminowane. Andropauzę można odsunąć w czasie, jeżeli mężczyzna prowadzi aktywny tryb życia, uprawia sport i nie korzysta z używek. Istnieją również czynniki, które przyśpieszają jej wystąpienie. Należą do nich m.in. choroby, takie jak miażdżyca, cukrzyca i nadciśnienie.

Człowiek wciąż pozostaje na smyczy genów i o jej przebiegu, czasie wystąpienia i symptomach, decyduje historia rodziny. Jeżeli u mężczyzn spokrewnionych, andropauza występowała wcześnie, a jej skutki były dotkliwe, u tego konkretnego mężczyzny będzie podobnie. Na szczęście, według statystyk, andropauzę dotkliwie przeżywa jedynie 10-20 procent populacji.

Leczenie andropauzy

Leczenie andropauzy polega na podawaniu hormonów. HTZ – hormonalna terapia zastępcza wyrównuje poziom testosteronu, co tym samym oznacza powrót popędu płciowego i poprawę sprawności seksualnej. Oprócz tego, wyrównany poziom tego hormonu, wiąże się z poprawą samopoczucia, wzmocnieniem mięśni i zwiększeniem ich przyrostu, zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej, zwiększeniem gęstości kości, obniżeniem poziomu złego cholesterolu oraz likwidacją problemów ze snem. Kuracja ta polega na przyjmowaniu co kilka tygodni zastrzyków z testosteronem.

A przypadku andropauzy, można również zastosować leczenie objawowe. Polega ono, w zależności od konkretnego mężczyzny, na przyjmowaniu leków stabilizujących nastrój, kardiologicznych, ułatwiających zasypianie, na potencję oraz łagodzących przerost prostaty. Z psychologicznego punktu widzenia, tak samo ważne jest wsparcie ze strony innych ludzi oraz posiadanie hobby, które nada życiu sens i będzie poprawiało nastrój.

Andropauza jest jak niespodziewany gość, którego nie chcemy. Prowadząc odpowiedni tryb życia i korzystając z pomocy lekarza, możemy zniwelować jej nieprzyjemne objawy i cieszyć się życiem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest