Guacamole jest tradycyjnym meksykańskim sosem, gdzie głównym składnikiem jest awokado. Historia tego sosu sięga, aż do czasów azteckich, gdzie guacamole stawiał „pierwsze kroki„ dziś jest jednym z najbardziej popularnych i renomowanych sosów, znany również jako meksykańska salsa.
Spis treści
Guacamole a jego historia
Nazwa guacamole pochodzi z języka nahuatl, āhuacamolli (w języku nahuatl āhuacatl – awokado, molli – sos), w języku hiszp. wymawia się je jako guakamole. Mimo że guacamole wywodzi się z Meksyku, stało się bardzo popularną przekąską, szczególnie w USA.
Jego historia kulinarna jest dość fascynująca ponieważ pasta z awokado była już dobrze znana Aztekom. Ostatni władca państwa Azteków leżącego na terenie dzisiejszego Meksyku Tenohtitanu spożywał pastę z awokado za pomocą miękkich tortilli. Awokado rozcierano z sokiem z dojrzałych pomidorów oraz solą w kamiennych naczyniach. Tak powstał sos o nazwie ahuacamolli.
Po przybyciu Hiszpanów do Ameryki Centralnej pasta z awokado zyskała nową nazwę guacamole oraz kilka dodatkowych elementów. Poszerzono ją między innymi o cebulę, kolendrę i limonkę. Swoją popularność zyskała dzięki przekonaniu, że spełnia rolę afrodyzjaka. Przybysze z Europy próbowali przewieźć sadzonki awokado do innych krajów, niestety nie udało się trafić na odpowiednie warunki. Dopiero w II połowie XIX w. w Kalifornii udało się z sukcesem wyhodować pierwsze drzewko awokado poza jego ojczyzną.
Awokado i jego właściwości odżywcze
Awokado znane także pod nazwą 'smaczliwka’ należy do grupy drzew owocowych, które spotykane są w strefach tropikalnych obu Ameryk. Swoją popularność zyskało dzięki charakterystycznemu kształtowi gruszki, z delikatnym miąższem w środku. Owoc awokado zawiera wysoką zawartość tłuszczów jednonienasyconych aż 75%, a co za tym idzie wysoką kaloryczność. Ich zadaniem w organizmie jest kontrola prawidłowego poziomy cholesterolu we krwi oraz funkcje ochronne m.in. układu krążenia.
Poza tłuszczami awokado zawiera wiele innych cennych składników odżywczych:
- witaminę K
- kwas foliowy
- witaminę C
- potas
- witaminę B5
- witaminę B6
- witaminę E
- magnez
- miedź
- żelazo
- cynk
Ponad 3/4 awokado stanowi błonnik, dlatego spożywanie awokado jest szczególnie polecane osobom z dolegliwościami układu krążenia np. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca. Dodatkowo wywiera istotny wpływ na poprawę kondycji całego organizmu. Tłuszcze jednonienasycone wykazują działanie przeciwzapalne i poprawiające poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Najnowsze badania wykazują także, że miąższ awokado wykazuje działanie hamujące rozwój komórek nowotworowych, szczególnie w przypadku raka prostaty.
Jak jeść awokado i rozpoznać dojrzałe?
Awokado należy naciąć wzdłuż, potem chwytamy owoc po obu stronach i przekręcamy każdą połowę w przeciwnym kierunku, wyjmujemy pestkę. Pamiętaj, aby kupując awokado wybierać owoce miękkie w dotyku. Dojrzałe owoce należy przechowywać w lodówce. Jeśli awokado jest niedojrzałe warto umieścić je w papierowej torebce lub pozostawić na kilka dni w temperaturze pokojowej. Wówczas szybciej dojrzeje. Na polskim rynku możemy spotkać wiele odmian awokado. Najpopularniejsza jednak odmiana to Hass, który rozpoznasz po ciemnobrązowej barwie skórki.
Jak powstaje guacamole?
Dojrzałe awokado rozgniatamy przy pomocy widelca. Zaletą sosu jest to, że nie musi on jednolitej konsystencji, wręcz grudki miąższu budzą wielkie zainteresowanie. Dobrze jest, gdy owoc jest idealnie zielony,ponoć najlepszą odmianą awokado jest Fuerte lub Hass, gdyż ich miąższ jest delikatny i maślany w smaku. Następną tajemnicą jest to, że gdy skropimy awokado limonką nie ściemnieje i zachowa piękny oryginalny zielony wygląd na dłużej. Tak powstaje nam wyrazista i pełna wspaniałego smaku kompozycja-guacamole.
Do czego dodawać guacamole?
Jest naprawdę całe mnóstwo przepisów na guacamole,możemy tutaj zrobić podział na preferencje smakowe jak też i dostępność składników. W Polsce bardzo często do bazy awokado dodajemy drobno posiekaną czerwoną cebulkę, skrapiamy sokiem z limonki lub cytryny oraz dodajemy przyprawy jak: papryka, chwili, kolendra, czosnek, kmin rzymski, pieprz. W Meksyku guacamole stanowi dodatek do takich potraw jak tacos, burrito, quesadilla, totopos.
Z czym jeść guacamole?
- grzanki z bułkami – najlepiej jak podpieczemy je w piekarniku
- z krakersami lub chrupkami nachos
- ze świeżym pieczywem
- z tortillą
Przepis na guacamole:
- Guacamole z pomidorami – do podstawowego przepisu na guacamole, czyli do podstawy, którą jest rozgniecione widelcem dojrzałe awokado dodajemy suszone pomidory oraz prażoną czarnuszkę, tak wspaniale przyrządzony dip rozpłynie się w ustach.
- Tradycyjne guacamole – do rozgniecionego dojrzałego awokado dodajemy drobno pokrojoną cebulkę i papryczkę chili, oczywiście całość skrapiamy obficie limonką lub cytryną.
- Guacamole z kolendrą – kolendra jest bardzo popularna w kuchni meksykańskiej, wykorzystywane są zarówno jej ziarna, jak i nać. Kolendra ma korzenny ciekawy smak, który doskonale współgra z awokado. Kilka jej ziaren rozgniatamy ostrzem noża i z posiekaną natką dodajemy do tradycyjnego guacamole.
- Guacamole z oliwkami – tutaj dodajemy zielone oliwki, oliwki kroimy lub miksujemy. W tym przypadku całości już nie solimy,gdyż oliwki same w sobie posiadają dużą ilość soli.
- Guacamole z serem pleśniowym – do podstawowego sosu guacamole dodajemy ser pleśniowy, sprawi on, że cała konsystencja sosu będzie kremowa i puszysta o ciekawym smaku.
- Guacamole z pomidorami i łososiem – to niestandardowa wersja guacamole. Zamiast rozgniatać
awokado,kroimy je w kostkę i w ten sam sposób postępujemy z pomidorami. Wszystko
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że guacamole jest jednym z najczęściej spożywanych produktów w trakcie rozgrywek Super Bowl. Drugim dniem spożywania sporej ilości guacamole w USA jest Cinco de Mayo – czyli święto upamiętniające zwycięstwo wojsk meksykańskich nad francuskimi. Dzięki swojej popularności 16 września zyskał miano – narodowym dniem guacamole.