Dziurawiec – właściwości lecznicze i zastosowanie

Dziurawiec zwyczajny, zwany też zielem świętojańskim, jest byliną porastającą łąki, polany, oraz widne zarośla, zbocza, a także skraje lasów. Dziurawiec to jedno z najczęściej używanych ziół o wszechstronnym działaniu.

Właściwości dziurawca

Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum) jest rośliną, która swe właściwości lecznicze zawdzięcza pewnym substancjom:

  1. hyperycynie (czerwonemu barwnikowi), która działa moczopędnie,
  2. rutynie i kwercetynie, uszczelniającym naczynia włosowate,
  3. garbnikom
  4. antybiotyczne działającej hyperforynie.

Oprócz tego dziurawiec zawiera żywice, olejki eteryczne i kwasy organiczne a także pektyny, cholinę, i sole mineralne i cukry oraz witaminy A i C. Dziurawiec ma działanie uspokajające, dlatego stosuje się go w przypadku wyczerpania nerwowego, zaburzeniach równowagi nerwowej lub niepokoju. Dziurawiec stosuje się też w zaburzeniach psychowegetatywnych i w depresji. Można go też zastosować u dzieci, które mają lęki nocne lub cierpią na moczenie nocne.

Depresja coraz częściej dotyka osób w różnych grupach wiekowych i pozostaje niezdiagnozowana. Jej najczęstszymi objawami jest ogólnie rozumiany zły nastrój – smutek, złość, ciągła irytacja, przygnębienie, apatia, poczucie winy i bezużyteczności oraz brak odczuwania przyjemności. Podejmując walkę z depresją, przede wszystkim należy zadbać o zmianę nawyków żywieniowych. Oprócz dziurawca, skuteczna będzie czekolada, produkty bogate w witaminę B, D i kwasy omega-3. Dziurawiec jest stosowany przede wszystkim w leczeniu stanów depresyjnych, ale łagodzi również stany lękowe, bóle migrenowe i bezsenność. Silne działanie antydepresyjne zawdzięcza zawartości hiperycyny i pseudohiperycyny. Są to substancje, które hamują rozkład serotoniny, której niedobór powoduje część objawów – takich jak złość, stany lękowe czy przygnębienie.

Dziurawiec swoje działanie uspokajające oraz przeciwdepresyjne zawdzięcza hyperycynie. Substancja ta hamuje rozkład serotoniny której niedostateczna ilość w organizmie daje objawy lęku, przygnębienia oraz niepokoju.

Oprócz depresji leczy między innymi:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Kruchość naczyń krwionośnych i zaburzenia krążenia
  • Choroby wątroby i dróg żółciowych
  • Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, m.in. wrzody żołądka oraz dwunastnicy i wzdęcia
  • Choroby układu moczowego
  • Schorzenia dróg oddechowych
  • Ma działanie antynowotworowe

Zastosowanie dziurawca

Herbatki z dziurawca nie pomogą jednak w leczeniu depresji, ponieważ hyperycyna nie rozpuszcza się w wodzie. W kuracji przeciwdepresyjnej poleca się standardowe preparaty na bazie dziurawca, ogólnie dostępne w aptekach. Wyciągi z dziurawca stosuje się też w leczeniu bielactwa, a więc zaniku pigmentu skóry. Preparaty z tego ziela podaje się doustnie, a równocześnie smaruje miejsca zmienione chorobowo sokiem albo olejem dziurawcowym oraz naświetla promieniami nadfioletowymi.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest