Durian – król owoców! Jakie skrywa sekrety? Sprawdź!

Owoce kojarzą nam się z czymś smacznym, zdrowym i najczęściej słodkim. Produkty te posiadają mnóstwo witamin i wartości odżywczych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Dodatkowo są zdrową alternatywą dla słodyczy, które są uwielbiane zwłaszcza przez dzieci. Wśród owoców dostępnych na rynku można znaleźć te bardziej słodkie i te bardziej kwaśne, ale nie brakuje również tych bardziej dziwnych i kontrowersyjnych, których przedstawicielem jest durian.

Durian – owoc wielu kontrastów

Durian jest uznawany za najdziwniejszy owoc świata. Pochodzi z Azji południowo – wschodniej, gdzie rośnie na drzewach sięgających nawet 50 metrów wysokości. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Durian pokryty jest kolczastą skórką, natomiast wewnątrz znajduje się jadalny miąższ o śmietankowym kolorze. Cechą charakterystyczną durianu jest jego specyficzny zapach. Niektórzy porównują go do zapachu zepsutego mięsa. Nieprzyjemna woń jest tak intensywna, że w krajach, w których durian występuje powszechne są tabliczki z zakazem wnoszenia owocu, a nawet zakazem wejścia osobom, które spożyły wcześniej ten produkt.

W kontraście do zapachu owoc ten jest chwalony za swój smak, który także nie jest do końca oczywisty. Każdy odnajduje w nim inne nuty smakowe, jedni porównują go do serka śmietankowego, inni do malin, a jeszcze inni do orzechów. Śmiało można powiedzieć, że tyle ile jest osób, które spróbowały tego produktu, tyle opinii na temat jego smaku i zapachu. Jednak analizując różne wypowiedzi da się zauważyć, że durian przez Azjatów uznawany jest za przysmak, natomiast Europejczycy za nim nie przepadają. Dodatkowym aspektem przemawiającym za tym owocem jest fakt, że zawiera witaminy A, C i mnóstwo witamin z grupy B, a także składniki mineralne m.in. wapń, żelazo, magnez, potas czy cynk.

Jest jednak jedno ALE!

Durian jest owocem, który może być bardzo niebezpieczny. I to kolejny aspekt kontrastujący z naszymi wyobrażeniami na temat właściwości owoców. Ze względu na zawartość pewnych siarczanów nie można go spożywać z alkoholem, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia wątroby, a nawet do śmierci. W internecie można również znaleźć informacje na temat zakazu łączenia owocu z kawą, jednak są osoby, które podważają te twierdzenia. Bez wątpienia jednak pozostaje fakt, że kolczasta skórka i duże rozmiary przyczyniają się do tego, że duriany mogą być niebezpieczne dla osób znajdujących się pod drzewami, na których rosną.

Durian nie dla każdego – jaka jest cena tego kontrowersyjnego produktu?

Owoce durianów są uznawane za jedne z najdroższych owoców świata. Ceny tego produktu zazwyczaj zaczynają się od około 50 zł. Jak to zwykle bywa najniższe ceny można spotkać w miejscach, z których pochodzą duriany, dlatego warto podczas wyprawy do tropikalnych krajów rozglądać po straganach, aby móc choć raz spróbować tego owocu.

Durian – gdzie można kupić ten tropikalny owoc?

Duriany są dostępne głównie w Azji południowo-wschodniej, skąd pochodzą. Zazwyczaj są one wystawiane na targach, jednak nie znajdziemy ich na stoiskach z innymi owocami. Ze względu na ich specyficzny zapach są sprzedawane na osobnych straganach. Czasem można je również spotkać w dużych supermarketach takich jak Tesco. Oprócz terenów azjatyckich duriany czasem są dostępne na targach w innych częściach świata, głównie w Stanach Zjednoczonych. W Europie natomiast trudno znaleźć te charakterystyczne owoce ze względu na ich silny i trwały zapach, który jest uciążliwy podczas transportu. W tej części świata są one mało popularne dlatego też transport z Azji jest nieopłacalny.

Wśród tak wielu różnic jakie można zauważyć w opiniach osób mających kontakt z durianem, jest stwierdzenie, z którym z pewnością zgodzą się wszyscy – duriana albo się kocha, albo się go nienawidzi. To owoc, którego trzeba samemu spróbować, gdyż jak widać każdy odnajduje w nim inne nuty zapachowe i smakowe. Dla wszystkich smakoszy podróżujących po Azji powinien być punktem obowiązkowym!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest