Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy i leczenie

Mimo rozwiniętej w dzisiejszych czasach technologii, wciąż istnieją schorzenia i choroby, na które nie wynaleziono lekarstwa. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, która niestety trwa przez całe życie. Najczęściej diagnozowana jest u małych dzieci, jednak z racji ograniczonego leczenia, które może jedynie zminimalizować jej skutki warto zapoznać się z objawami i profilaktyką.

Atopowe zapalenie skóry czym jest?

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, z którym boryka się około 20 procent ludzi na świecie. Towarzyszy mu przede wszystkim świąd skóry, oraz jej znaczne wysuszanie. Pojawia się często z astmą i wszelkimi alergiami pokarmowymi. Swędzenie skóry doprowadza do nadmiernego drapania i uszkadzania jej struktury, co osłabia jej podstawową funkcję, czyli ochronną. Ciężko wskazać konkretny czynnik, który miałby znaczący wpływ na powstanie choroby. Mówi się, że przyczyną może być podłoże genetyczne, więc jeśli w naszej rodzinie istniały przypadki zachorować, możemy to odziedziczyć. Pojawiła się również teoria, że schorzenie może wywołać nadmierna higiena, choć nie udowodniono jej naukowo.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Pierwszym i najbardziej podstawowym objawem atopowego zapalenia skóry jest dokuczliwy swąd. Uczucie to jednak jest zbyt silne i nie pozwala nam skoncentrować się na codziennych czynnościach. Powoduje to nadmierne drapanie i uszkodzenie skóry prowadzące do problemów z jej nawilżeniem, w związku z czym staję się sucha i podatna na czynniki zewnętrzne. Wkrótce po tym możemy zaobserwować czerwone plamy, oraz krostki, które po czasie wypełniają się ropą. W końcu kondycja skóry jest na wyczerpaniu i znacznie bardziej widoczne są żyły. Chorobie może towarzyszyć również powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie skóry, czy nawet znacznego podwyższenia temperatury. Obszar występowania objawów choroby zależy od wieku- u dzieci najczęściej na czole i policzkach, zaś u dorosłych na zgięciach kończyn.

AZS u dzieci i niemowląt

Choroba może pojawić się już u noworodków, lub około 6 roku życia. Gdy zauważymy u naszej pociechy czerwone plamy, problem z drapaniem się powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty. Na szczęście choroba nie jest zakaźna, zatem bez obawy można samodzielnie dbać o innych, bez zmartwień o swoje zdrowie.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Całkowite uleczenie choroby jest niemożliwe, ale na każde stadium można używać specjalistycznych preparatów. Gdy schorzenie jest nieco łagodniejsze stosuje się odpowiednie kremy i maści. Pomocne są również leki immunosupresyjne, które przynoszą ze sobą długotrwałą poprawę. Najczęstsze przypadki wymagają stałej opieki lekarskiej, oraz specjalnych sterydów zwanych cyklosporynami A. Ważne jest również zadbanie o psychikę, gdyż stres nasila działanie choroby. Osoby borykające się z tym schorzeniem powinny nieustannie dbać o nawilżenie skóry, by łagodzić również swędzenie. Domowymi sposobami na leczenie są chociażby kąpiele w specjalnych olejach, czy natłuszczanie skóry wazeliną. Koniecznym jest unikanie preparatów na bazie spirytusu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest