Dąb szypułkowy – tani lek na wszelkie dolegliwości

Najcenniejsze drewno w lesie, właściwości lecznicze, magiczna moc, symbol siły… Tak właśnie można w kilku słowach opisać dąb szypułkowy. Wydawać, by się mogło, że gatunek ten jest drzewem jak każde inne. Niegdyś jednak wierzono w jego wyższą siłę, stawiano go w hierarchii na najwyższym szczeblu. Dąb ten określano mianem bóstwa wśród pozostałej roślinności drzewnej. Otaczano go czcią i powszechnie mówiono o jego mocy i właściwościach owoców, jakimi są żołędzie. Liście dębu cechują się charakterystycznym kształtem, a on sam, potężnymi wymiarami. Potrafi osiągnąć nawet 50 metrów wysokości, a ze względu na jego bardzo cenione drewno, służy obecnie jako świetny produkt w stolarstwie oraz budownictwie. Niewielu jednak wie o jego specjalnych leczniczych właściwościach…

Zagłada ekologiczna

Drzewa jako gatunek roślin wieloletnich, dożywają kilkuset tysięcy lat, jednocześnie stanowiąc najdłużej żyjący organizm ziemski. Zapewniają odpowiednie warunki, a przede wszystkim doskonałe środowisko życia dla różnych gatunków zwierząt. Dodatkowo oczyszczają one powietrze, chronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i spełniają niezwykle istotne funkcje w leśnym ekosystemie. To właśnie drzewa produkują tak ważny dla żywych organizmów tlen, tym samym łagodzą efekt cieplarniany oraz stabilizują klimat na Ziemi poprzez utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności. Rola drzew jest wręcz niezastąpiona, a ich wycinka mogłaby doprowadzić nasz ekosystem leśny do rozchwiania, a ostatecznie nawet do całkowitego rozpadu.

Lasy obecnie zagrożone są kompletnym wyniszczeniem. Proces, z jakim mamy do czynienia, określany mianem wylesienia, w znaczącym stopniu ma wpływ na globalne ocieplenie. Zniszczenie wyprodukowanych gazów cieplarnianych powoduje zwiększenie ilości dwutlenku węgla w naszej atmosferze. Oprócz tego na skutek wycinki, regularnie dochodzi do niszczenia naturalnego środowiska życia organizmów, a także plemion i grup etnicznych, zamieszkujących owe lasy. Słusznym byłoby stwierdzenie, iż lasy są skazane na zagładę. Człowiek często nieświadomie niszczy to, co nadała mu matka natura, zapominając o istocie ekologii oraz kwestiach ściśle związanych z naszą planetą Ziemią. Wokół siebie możemy zaobserwować tyle wspaniałych roślin czy zwierząt, a zamiast tego powoli je niszczymy…

Garbniki, garbniki i jeszcze raz garbniki

Jednym z niezwykle istotnych organizmów, które są narażone na negatywne w skutkach działania człowieka, jest właśnie dąb szypułkowy. Garbniki, które znajdują się w korze drzewa tego gatunku, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz antyseptyczne, znajdują zastosowanie w leczeniu różnorakich schorzeń. Dzięki nim, drzewo może też przez długi okres czasu przebywać w wodzie, nie będąc narażonym na gnicie. Substancje czynne, wykazują również działanie ściągające, przez co dąb szypułkowy jest stosowany do leczenia niewielkich ran czy krwawień. Blokuje wszelkie istniejące ryzyko infekcji oraz odpływ płynów ustrojowych. W dodatku znakomicie wpływa na pracę naszych jelit oraz wszelkie zaburzenia z nimi związane. Kora dębu jest zalecana także w leczeniu ostrych biegunek oraz stanów zapalnych skóry. Dodawana do kąpieli jako płukanka, zagwarantuje nam szybsze gojenie rany oraz przyczyni się do likwidacji wszelkich istniejących dotąd zmian.

Problemy trawienne, zapalenie skóry i wiele innych…

Ogólnie rzecz ujmując, zastosowań dębu szypułkowego jest całe mnóstwo. Ze względu na wartości odżywcze, które zawiera kora oraz liście, możemy z łatwością wprowadzić naturalny sposób leczenia w nasze życie. Wyciąg z kory znalazł także zastosowanie przy leczeniu hemoroidów oraz przy zapaleniach zewnętrznych narządów płciowych. Jest to również bezpieczne rozwiązanie dla osób cierpiących na powstawanie ran w jamie ustnej. Może on być więc stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Postać pod jaką występuje jest zależna od schorzenia oraz przebiegu dotychczasowego leczenia. Stosujemy ją wewnętrznie zwłaszcza w przypadku zatruć pokarmowych, żółtaczki oraz nowotworów. Korę podajemy wnet w towarzystwie innych ziół o działaniu uzupełniającym.

Dąb jako symbol siły oraz długowieczności, stanowi doskonały zamiennik zwykłych leków, które przez swoją specyfikę, negatywnie oddziałują między innymi na wątrobę. Naturalne pochodzenie kory dębowej jest świetną alternatywą we współczesnej medycynie. Niewielkie ilości w postaci naparów z pewnością znakomicie wpłyną na zaburzenia pracy jelit, problemy skórne, a także sprawdzą się w pielęgnacji naszych włosów. Stosowanie ich z pewnością wspomoże leczenie niechcianych przypadłości i uchroni nasz portfel od nadmiernych wydatków.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest