Czystek to rodzaj zioła, które cechuje się specyficznymi, wysokimi i ozdobnymi krzewami. Powszechnie widnieje też pod nazwą “róża skalna”, a największą popularność zdobył w Europie południowo-wschodniej. Spotkać go możemy wszędzie, bowiem rośnie dziko w min. słonecznej Grecji, we Włoszech czy Francji.
Ze względu na swoje delikatne, kolorowe kwiaty, wzbudzał zainteresowanie już w starożytności. To wtedy zaczęto z niego wydobywać lepką żywicę, w celu wzmocnienia odporności i przeciwdziałając biegunce. Dziś, jego zastosowanie jest inne, chociaż niemniej popularne i niemniej zbawienne dla naszego organizmu.
Warto zaznaczyć iż rodzajów opisywanego krzewu jest naprawdę wiele. Jeśli spotkamy się z nazwą “purpurowy”, “kreteński”, “szary” czy “ladanowy”, pamiętajmy, że różnią się one tylko miejscem pochodzenia i zerwania, a nie właściwościami czy efektami, które mogą nam zagwarantować.
Spis treści
Czystek – właściwości
No dobrze, ale czystek na co faktycznie ma wpływ i na co działa? Działanie czystka jest wyjątkowo szerokie i stosuje się go dla wielu, szeroko rozumianych, walorów zdrowotnych. Przede wszystkim jego zadaniem jest wzmocnić organizm, jednocześnie oczyszczając go ze szkodliwych substancji. Wszystko to zasługa polifenoli i przeciwutleniaczy. Picie naparów czy herbat, na bazie tego zioła, pozwala zmagać się z grypą, oraz zwalczać przeziębienie.
Alergicy, którzy odmawiać sobie muszą sporej ilości produktów (zwłaszcza tych z konserwantami), powinni spróbować herbaty na bazie czystka. Badania wykazały iż cechuje go działanie antyalergiczne (głównie ze względu na hamowanie uwalniania histaminy), zachowując przy tym całkowite bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Czystek zalecany jest wszystkim osobom z problemami na tle układu krążeniowego, bowiem ochrania naczynia krwionośne i przeciwdziała chorobom serca ponad 4-krotnie bardziej niż czerwone wino. Napar ten powinien być nieodzownym przyjacielem wszystkich mężczyzn, zwłaszcza tych, którzy mają genetyczne skłonności do chorób prostaty.
Dodatkowo, coraz częściej producenci dodają czystek do lekarstw na grzybicę skóry czy paznokci, na łojotok, łupież oraz na atopowe zapalenie skóry. Świetnie również urozmaici naszą dietę, zastępując z powodzeniem kawę. A gdyby te argumenty nadal były zbyt słabe dodamy, że lekarze zalecają picie naparów i herbat wszystkim palaczom, bowiem ma on zdolności do “wymiatania” substancji smolistych z naszego organizmu.
Czystek – zastosowanie
W związku z tym iż zioło jest dość popularne i chętnie stosowane w dietach i produktach – znalezienie go na półkach sklepowych (lub aptecznych) nie jest trudne. My wskażemy te najpopularniejsze.
- czystek herbata- czyli klasyczny napar, którego przygotowanie zajmie nam niewiele czasu i nakładu finansowego. By uzyskać zauważalne rezultaty niezbędna jest regularność i cierpliwość. Według badań konsumenckich pierwsze, zauważalne rezultaty (głównie napływ energii) odnotujemy już po tygodniu. Herbata ma dość specyficzny, gorzkawy smak, dlatego sprawdzajmy kraj pochodzenia zioła. Najdelikatniejsze są te pochodzące z regionów Turcji. Unikajmy herbat ekspresowych, ponieważ procentowa zawartość czystku jest tam naprawdę znikoma.
Pamiętamy by nie parzyć herbaty dłużej niż 10 minut. - zioła czystek – czyli inhalacje i płukanki. By wykonać te pierwsze potrzebne nam będą 2-3 łyżeczki czystka, miska i wrzątek. Nachylając się nad takim płynem odetkamy nozdrza i przyczynimy się do wyleczenia przeziębienia. Płukanki z kolei to idealna opcja do zadbania o nasze gardło czy jamę ustną. Przemywać nią możemy również skórę głowy czy suche miejsca na naszym ciele.
- kosmetyki i preparaty – czystek coraz częściej używany jest do pielęgnacji ciała, czy do preparatów z kategorii aptecznych. Często maści na ukąszenia lub substancje odstraszające komary i muchy są na bazie opisywanego zioła
Czystek – dzienne zapotrzebowanie
Warto tutaj nadmienić iż czystek nie jest minerałem lub witaminą. Oznacza to iż jego przedawkowanie jest praktycznie niemożliwe i żaden producent nie narzuca nam norm co do jego spożycia. Wnioskować więc można, że pić napar możemy codziennie, kiedy tylko najdzie nas na niego ochota.
Czystek – przeciwwskazania
Naukowcy i lekarze od wielu lat badają czystek pod kątem przeciwwskazań i możliwych, szkodliwych skutków dla naszego organizmu. Najwięcej uwagi poświęcono kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Żadne wykonane badania nie potwierdziły możliwych ubocznych skutków, w związku z czym picie naparu z czystka nie jest nikomu zakazane. Co więcej, lekarze zalecają delikatne napary nawet 3 miesięcznym dzieciom, które wykazują tendencje do alergii.
Czystek – cena
Cena zioła w dużej mierze zależy od tego w jakiej formie decydujemy się na jego zakup. Wybrać możemy zarówno same liście, jak i łodygi lub herbatę. Czyste liście, bez dodatków, to koszt ok 15 zl za 100gr opakowanie. Dużo tańsze są łodygi (ok 8zł), które są gorzkie i nie każdemu przypadną do gustu. Powszechnie uważa się iż jest to “gorsza część” krzewu, ale nie ma żadnych potwierdzonych badań, które wykazałyby ich mniej skuteczne działanie dla naszego zdrowia. Najtańsza jest herbata ekspresowa- za standardowe opakowanie ok 40 torebek nie zapłacimy więcej niż 6zł.
Czystek a odchudzanie
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich osób na diecie, którym znudziło się już picie wody. Czystek wpływa na naszą wagę! Co prawda nie pomoże nam pozbyć się kilogramów w magiczny sposób, ale bez wątpienia cechuje się niską kalorycznością. Dodatkowo, jego zdolności pomagają oczyścić organizm z metali ciężkich i toksyn, które są prowodyrem naszego złego samopoczucia, gromadzenia wody i tendencji do tycia. Skłonności odmładzające i antyoksydacyjne również wspomogą nas w walce z nadmiernymi centymetrami., gwarantując nam przy tym napiętą skórę i lśniące włosy.