Jak zaakceptować siebie? Doradzamy!

Według wielu specjalistów z dziedziny psychologii, samoakceptacja to podstawa zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Spełnieni życiowo ludzie zawsze mają o sobie pozytywne zdanie, więc nie bez znaczenia akceptacja samego siebie jest wyznacznikiem sukcesu. Dlatego też warto nad nią pracować, bo to zdecydowanie najlepsza inwestycja w samego siebie.

Czym jest samoakceptacja?

Wielu pewnie myli ją z rozdmuchanym ego, samouwielbieniem i zachwytem nad samym sobą, jednak te cechy nie mają z nią nic wspólnego. Prawdziwa akceptacja polega na tym, że po prostu lubi się siebie takim, jakim się jest. To również uważanie się za osobę wartościową oraz taką, która zasługuje na szacunek. Samoakceptacja to także znajomość siebie, swoich zalet i ograniczeń oraz wiedza w czym jest się dobrym, a co wymaga jeszcze nakładu pracy.

Nie ma ludzi idealnych

Pierwszym krokiem ku samoakceptacji jest zrozumienie, że ideały nie istnieją. Każdy człowiek ma za sobą porażki oraz popełnione błędy i nikt nie stanowi tu wyjątku. Mimo tych wszystkich niepowodzeń oczywiście trzeba być wobec siebie krytycznym, by wyciągnąć z nich jakąś lekcję, ale nigdy nie należy z tego powodu gardzić samym sobą.

Raz na zawsze pożegnać kompleksy

Niezadowolenie ze swojego wyglądu źle wpływa na nasze samopoczucie i pewność siebie sprawiając, że uważamy siebie za gorszych od innych. Każdy człowiek jest na swój sposób piękny, niezależnie od tego jak wygląda. A piękno to kryje się w tym, że nie ma dwóch takich samych osób, każda z nich jest wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju i unikatowa. Jednocześnie każdy ma swoje wady i zalety, to naturalne.

Nie porównywać się do innych

Pewnie wielu ludzi porównuje swoją pracę, partnera, dom, samochód itd. do tego co mają inni. To podstawowy błąd. Nie należy tego robić, bo w tego typu zestawieniach zazwyczaj stawia się siebie na gorszej pozycji. Żeby być szczęśliwym i w pełni akceptować siebie trzeba żyć swoim życiem, nie patrzeć na to co mają inni.

Akceptacja swojej przeszłości

Nie da się zmienić tego co było, więc nie warto się nad tym zastanawiać. Trzeba w pełni pogodzić się z minionymi zdarzeniami, miejscem swojego pochodzenia oraz wszystkimi zdobytymi dotychczas doświadczeniami, ponieważ były one niezbędne do tego, by dojrzeć i rozwinąć się. Tylko akceptacja przeszłości pozwala na szczęśliwe budowanie swojej teraźniejszości i przyszłości.

Te kilka prostych kroków pozwala na poczucie się ze samym sobą lepiej, więc chyba warto wdrożyć te zasady w życie i zacząć się nim w końcu cieszyć.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest