9 faktów, których nie wiedziałeś o sushi. Przeczytaj!

Za sprawą sushi zamawianego z dostawą lub dostępnego w lokalu kuchnia japońska staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Rodacy chętnie spożywają to danie, jednak… nie wiedzą o nim wszystkiego. Poznaj kilka najbardziej zaskakujących faktów o tym japońskim przysmaku.

Sushi to danie popularne w kuchni japońskiej. Z uwagi na swój wyjątkowy smak oraz walory zdrowotne, zaskarbiło sobie przychylność Polaków w całym kraju. Takie danie świetnie sprawdza się zarówno w roli lunchu, jak i lekkiej kolacji. Dlatego dostawa sushi cieszy się niesłabnącą popularnością – również ze względu na coraz przystępniejsze ceny japońskich rolek ryżowych. To, że Polacy są miłośnikami tego dania wcale jednak nie oznacza, że wiedzą o nim wszystko.

  • Sushi wywodzi się z Chin

Mało kto wie, że sushi tak naprawdę wywodzi się z Chin, a do Japonii zostało wprowadzone ok. VII wieku. Jednak jako że to właśnie Japończycy rozsmakowali się w tym daniu, ich kraj uważany jest za kolebkę.

  • Najdroższa ryba w sushi to węgorz unagi

Łosoś, choć jest drogą rybą, wcale nie stanowi dużego wydatku. Wystarczy porównać cenę 1 kg łososia z ceną 1 kg węgorza unagi. Za tego drugiego trzeba zapłacić ponad 300 zł.

Czy unagi jest wart swojej ceny? Nie pozostaje nic innego, jak się o tym przekonać…

  • Sushi nie trzeba jeść pałeczkami

Zawsze zamawiasz sushi w dostawie, ponieważ nie potrafisz jeść pałeczkami? Nie musisz już ukrywać się w domowym zaciszu tylko z tego powodu. Etykieta dopuszcza spożywanie japońskiego przysmaku palcami.

  • Sushi nie dla osób z nadciśnieniem tętniczym

Chociaż sushi uważane jest za jedno z najzdrowszych dań, jego spożywanie nie jest wskazane dla wszystkich. Japońskiego specjału powinny unikać osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze – sos sojowy zawiera bowiem sporą ilość sodu.

  • Marynowany imbir zneutralizuje smak wasabi

Wasabi to pasta z zielonego chrzanu, która dodaje ryżowym rolkom wyrazistego smaku. Jeżeli jednak przesadzisz z jego ilością, wcale nie musisz ratować się szklanką pełnotłustego mleka. Doskonałym neutralizatorem ostrego smaku jest marynowany imbir.

  • Łączenie sosu sojowego i wasabi niewskazane

Zgodnie ze sztuką spożywania sushi, sos sojowy i wasabi nie powinny być ze sobą mieszane. Pamiętaj o tym następnym razem, gdy będziesz delektować się smakiem japońskiego specjału.

  • Sushi nie można przechowywać w lodówce

Zamawiasz sushi w dostawie, ale nie od razu przystępujesz do jedzenia? Nie przechowuj go w lodówce. Niska temperatura sprawia, że ryż traci swoje walory.

  • Ceny sushi w Polsce są bardzo wysokie

Sushi zamawiane w Polsce sporo kosztuje. Okazuje się, że cena tego dania jest dużo wyższa w porównaniu z sushi serwowanym w japońskich barach.

  • Sushi trzeba zjeść w całości

Zgodnie z etykietą, rolkę sushi trzeba zjeść w całości. Nie jest dopuszczalne odkładanie nadgryzionego kawałka na talerz. Jeżeli nie jesteś w stanie zjeść całej porcji, pozostałą część przytrzymaj w pałeczkach.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest