Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale zwykle mamy najmniej czasu na jego przygotowanie, a dzięki zjedzeniu śniadania mamy energię do działania, jesteśmy pobudzeni i nasz organizm prawidłowo funkcjonuje. Zdrowe śniadanie powinno być bogate w błonnik i witaminy, czyli zawierać produkty zbożowe, owoce lub warzywa. Zatem jak szybko przygotować zdrowe i pożywne śniadanie?
Poniżej kilka propozycji, które można dowolnie modyfikować:
1. Dla spóźnialskich – wiele osób rezygnuje ze śniadania, ponieważ lubi rano dłużej pospać. Dla osób, którym szkoda czasu na jedzenie śniadania, dobrym rozwiązaniem jest koktajl – można go przygotować dzień wcześniej i włożyć na noc do lodówki. Wystarczy wrzucić do blendera trzy garści szpinaku, dodać owoce np. gruszkę lub banana, łyżkę siemienia lnianego i 200 ml jogurtu naturalnego, a następnie zblendować – takie śniadanie możemy zjeść nawet w drodze do pracy.
2. Dla łasuchów – śniadanie na słodko nie musi zawierać cukru i być kaloryczne, będzie wręcz przeciwnie, jeśli przygotujemy je na bazie kaszy jaglanej. Pół szklanki kaszy jaglanej należy wypłukać, następnie zalać szklanką mleka (krowiego lub roślinnego), gotować ok. 15 minut, aż kasza będzie miękka. Do kaszy dodać łyżeczkę naturalnego miodu i pokrojone owoce np. śliwki, brzoskwinie lub truskawki.
3. Dla głodomorów – nie każdy naje się owocami lub koktajlem, są osoby, które potrzebują bardziej kalorycznego posiłku, aby nabrać energii na cały dzień. W takim przypadku jako baza śniadania świetnie sprawdzą się jajka, które są bardzo sycące. Szybką, zdrową i pyszną formą śniadania jest omlet. Aby go przygotować, należy rozkłócić 2 duże jaja, dodać sól i pieprz, pokroić pomidora w kostkę, na patelni roztopić łyżeczkę masła, wrzucić pomidora i zaczekać aż odparuje – po tym wrzucić jaja i smażyć aż się zetną, następnie przełożyć na talerz i posypać szczypiorkiem.
4. Dla zmarzluchów – ciepłe śniadanie, które rozgrzewa i przywodzi na myśl święta. Pół szklanki płatów owsianych należy zalać dzień wcześniej połową szklanki mleka, wody lub soku jabłkowego, rano dodać do tego średnie jabłko, starte na tarce o dużych oczkach, łyżeczkę cynamonu oraz łyżkę jogurtu naturalnego – wymieszać, przełożyć do kokilki i zapiekać 20-25 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
5. Dla tradycjonalistów – ze śniadaniem najczęściej kojarzy się nam kanapka i może tak pozostać, jednak warto nieco uatrakcyjnić tradycyjną formę. Dwie kromki pełnoziarnistego chleba można posmarować humusem lub pesto, na tym położyć kilka plasterków świeżego ogórka, plasterek wędzonego łososia i posypać świeżym koperkiem – takie śniadanie będzie bez wątpienia świetnym początkiem dnia!