Wielu z nas nigdy w ogóle nie słyszało o kaszy jaglanej, nie mówiąc już o jej wypróbowaniu. Należy ona do produktów bezglutenowych, co jest dość niezwykłe biorąc pod uwagę to, iż należy do zbóż. Ponadto proso jest bardzo łatwo strawne, posiada odczyn zasadowy (nie zakwasza organizmu) oraz właściwości prebiotyczne.
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że idealnie nadaje się do włączenie diety osób chorych na celiakię. Jednak kasza jaglana to nie tylko fantastyczna alternatywa dla innych zbóż, posiada również mnóstwo właściwości leczniczych.
Spis treści
Właściwości odżywcze
Ochrona serca
Kasza jaglana jest jednym z najlepszych produktów chroniących nasze serce. Dzięki wysokiej zawartości magnezu i potasu obniża ciśnienie krwi oraz ryzyko ataku serca lub zawału. Tym stanowi fantastyczny sposób na poprawę i ochronę funkcji układu naczyniowo-sercowego.
Zapobieganie cukrzycy
Cukrzyca dotyka coraz większej ilości osób na całym świecie. Według badań kasza jaglana – ponownie dzięki bardzo wysokiej ilości magnezu – ogrywa znaczącą rolę w prewencji cukrzycy. Magnez uznany jest za jednej z najważniejszych minerałów zwiększających efektywność receptorów insulinowych i glukozowych, tym samym chroniąc przed cukrzycą typu 2.
Regulacja poziomu cholesterolu
Jak wiemy, poziom cholesterolu we krwi świadczy o zdrowiu (bądź chorobie) naszego serca. Kasza jaglana zawiera dużo błonnika, dzięki czemu obniża poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) jednocześnie zwiększając poziom tego dobrego (HDL).
Oczyszczenie organizmu
Proso zawiera niezwykle dużo antyoksydantów, a więc wykazuje działanie ochronne przez wolnymi rodnikami, które mogą prowadzić do powstania nowotworu. Ponadto dzięki tym substancjom przeciwutleniającym oczyszcza organizm z wszelkich toksyn, szczególnie w nerkach i wątrobie.
Makroskładniki
Warto również wspomnieć o wartościach odżywczych kaszy jaglanej. W szklance ugotowanej kaszy (ok.175g) znajduje się 207 kalorii, 6g białka, 41g węglowodanów, 2g tłuszczu oraz 2g błonnika.